Ziraat Bankası Memura Faizsiz Kredi

memura faizsiz kredi veren banka

Ziraat Bankası memura faizsiz kredi hakkında önemli bilgilere yer vermeden önce memurlara bankalar tarafından verilen özel fırsatlardan ve kolaylıklardan bahsedilmesi gereklidir. Buna bağlı olarak Ziraat Bankası’nın memura verdiği kredilerin hangi seviyede avantajlı olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Memurların Kredi Kullanma Limiti Ne Kadardır?

Türkiye’de devlet memuru olarak çalışan kişiler farklı avantajlara sahip olsa da bazı konularda kısıtlamalara maruz kalmaktadır. Bu kısıtlamalardan biri olan kredi kullanma limiti memurların diğer insanlara nazaran daha farklı limitlerde kredi kullanmasına sebep olmaktadır. Bankalar her ne kadar kredi notu gibi farklı kriterlere bakarak kredi limitini belirlese de hepsinin kesin olarak uyduğu bir kural vardır. Bankaların ortak olarak belirlediği bu kurala göre herhangi bir devlet memuru aylık gelirinin en fazla yarısını “ödenebilir aylık taksit” olarak belirleyebilir. Hiçbir banka memurlara bu oranın üzerinde aylık taksit hesaplaması yaparak kredi veremez.

Devlet memuruna faizsiz kredi veren bankalar ödenebilir aylık taksit dışında toplam verilecek olan kredi miktarını da belli kurallar çerçevesinde belirlemektedir. Bankalar genellikle memurlara aylık gelirlerinin maksimum 15 katı üzerinde kredi vermektedir. Bazı bankalarda bu limit 12 kata kadar düşebilmektedir. Kredi notu ortalamanın üzerinde olan memurlar için geçerli olan bu limitler, düşük kredi notu söz konusu olduğunda daha da aşağıya düşebilmektedir. Ziraat Bankası memura faizsiz kredi verirken kredi notuna oldukça önem veren bankalar arasında yer almaktadır. Bankanın, belli sınırlar doğrultusunda belirlediği limitler, başvuran memurun finansal güvenirliği de hesaba katılarak belirlenmekte ve başvuru sonucu memurlara bildirilmektedir.

ziraat bankası memura faizsiz kredi

ziraat bankası memura faizsiz kredi

Memurların Kullanabileceği Konut Kredisi Oranları

Bankalar memura faizsiz konut kredisi verirken satın alınacak olan binanın maddi değerini de göz önünde bulundurmaktadır. Özellikle Ziraat Bankası memura faizsiz kredi verirken bahsedeceğimiz kriterlere her daim uymasıyla bilinmektedir. Kamu çalışanlarına faizsiz kredi verilmeden önce profesyonel bir konut eksperi tarafından satın alınacağı belirtilen konutun değeri belirlenmektedir. Bankalar belirlenen bu değerin %80’ine kadar kamu çalışanlarına faizsiz kredi verebilmektedir. Verilen kredilerin vadesi 30 yıla kadar uzatılabilmektedir. Böylelikle insanlar kira öder gibi konut sahibi olabilmektedir.

Memura Faizsiz Konut Kredisi Hangi Şartlar Altında Verilmektedir?

Devlet memurlarının memura faizsiz konut kredisi fırsatlarından yararlanabilmesi için çeşitli şartlara uyması gerekmektedir. Bunlardan ilki açıkta herhangi bir idari ya da yasal takibin bulunmamasıdır.

İdari Takip Nedir?

İdari Takip, vadesi gelen kredi kartlarının veya kredilerin borçlarının ödenmemesi durumunda başlatılabilen bir süreçtir. Bankaların idari takip başlatmak için tolerans gösterdikleri süre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar ödenmesi gereken borcun gecikmesine takiben bazıları ise 90 gün ödemelerin yapılmasını bekledikten sonra idari takip süreci başlatmaktadır. Süreç başlatıldıktan sonra borçlu olan kişi banka memurları tarafından sıklıkla aranmaktadır. Eğer müşteri borçlarını ödemekte zorlanıyorsa borçlar yeniden yapılandırılır ve müşteriye kolaylık sağlanır. Uyarılara ve bilgilendirmelere rağmen halen daha ödeme yapılmıyorsa hukuki işlemler başlatılmaktadır.

 

Yasal Takip Nedir?

BDDK kurallarına istinaden, kredi ya da kredi kartı borçlarının ödeme vadesi 90 günü geçerse bankalar hukuki işlem başlatabilme yetkisine sahiptir. Yasal takip uygulanırsa bankalar, alacaklarını devlet yardımıyla tahsil edebilmektedir. Yasal takibe alınan borçlar bankanın avukatları aracılığıyla icra dairelerine gönderilmektedir. Ardından icra daireleri icra takibi başlatmakta ve gerekiyorsa haciz uygulamaktadır.

Devlet memuruna faizsiz kredi verilebilmesi için gereken önemli özellikler arasında memuriyetin başlaması da bulunmaktadır. Eğer kişi atanmasına rağmen işe hala başlamadıysa memuriyete başlamamış sayılmakta ve Ziraat Bankası memura faizsiz kredi fırsatlarından yararlanamamaktadır. Makalenin ortalarında belirtildiği gibi kredi almak isteyen memurların aylık taksit ödeme miktarı aylık gelirlerinin yarısını geçmemelidir. Bunun dışında belirlenen bir diğer şart ise, ipotek verilecekse bankaya eş rızasının yazılı bir şekilde iletilmesidir. Eğer ipotek konusunda eş rızası yoksa Ziraat Bankası memura faizsiz kredi vermemektedir.

Ziraat Bankası Memura Faizsiz Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Ziraat Bankası memura faizsiz kredi fırsatlarından yararlanabilmek için kredi notunun belli bir puanın üzerinde olması gerekmektedir. Kredi notu 700’ün altında olan memurlar Ziraat Bankası kredi kampanyası için yetersiz görülmektedir. 700 ila 1100 arasına kredi notu olan kişilerin ise puanın yüksekliğine göre Ziraat Bankası memura faizsiz kredi hizmetinden yararlanma şansı az da olsa bulunmaktadır. Kredi notu 1100 ile 1500 arasında olan memurların ise faizsiz kredi alma şansı ortalama düzeydedir. 1500’ün üzerinde kredi notuna sahip olan devlet memurlarının ise Ziraat Bankası memura faizsiz kredi fırsatlarından yararlanma şansı oldukça yüksektir. Kredi notu düşük olduğu için kredi Ziraat Bankası kredi kampanyası avantajlarından yararlanamayan devlet memurlarının notlarını yükseltebilmeleri için pek çok yol bulunmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Ziraat Bankası memura faizsiz kredi hizmetlerinden yararlanabilmek isteyen ancak kredi notu düşük olan memurların uygulayabileceği birkaç yöntem bulunmaktadır. Ödenemeyen borçların yapılandırılması, borçların ödenmesini kolaylaştıracak ve böylece kredi notunu yükseltecektir. Bunun dışında hesaplar arasındaki para alışverişlerinin sık yapılması, kredi borçlarının zamanında ödenmesi ve bankalar yardımıyla yapılan fatura ödemeleri kredi notunun yükselmesini sağlamaktadır. Ziraat Bankası memura faizsiz kredi fırsatları hakkında sitemizde yer alan bilgiler sürekli olarak güncellenmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir