Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

ziraat bankası konut kredisi için gerekli evraklar

Yatırım yapmak için pek çok çeşitli yol bulunmaktadır. Bunlardan ülkemizde en çok tercih edilenlerinden biri ev satın almaktır. Yatırım amacıyla ev satın alan kişiler genellikle bu evleri kiraya vermekte ya da değerlendiğinde satmaktadır. Bu yatırım aracını kullanmak için insanlar konut kredisi kullanmaktadır. Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ise belirli belgeleri bankalara teslim etmeleri gerekmektedir. Bu yazımızda Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar hakkında okuyucularımıza bilgi vereceğiz. Ancak öncesinde konut kredisi hakkında daha detaylı ve daha doğru bilgileri sunmak istiyoruz.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi genellikle yatırım amacıyla ya da kendi evine sahip olmak amacıyla insanların başvurduğu bir kredi türüdür. Bu krediler yeni ya da kullanılmış konutları satın almak amacıyla kullanılabilir. Konut alımlarının hızlı bir gerçekleştirilmesine olanak sağlayan bu kredi türü kullanılırken satın alacak konut ipotek edilmektedir. Yani kredi ödemelerinde çok büyük aksaklıklar ve gecikmeler olursa banka konuta el koyabilmektedir. Bunun dışında konut kredilerinin bir diğer özelliği kalan borcun başka bankaya aktarılabilmesidir. Konut kredisi borç transferi söz konusu olduğunda yeni bankaya ait faiz ve vade kriterleriyle ödemeler yapılmaya devam etmektedir.

2007’yılından bu yana Mortgage yasası kapsamında insanlar kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Yüksek vade ve düşük aylık ödemelerin geçerli olduğu bu konut kredilerinin vadeleri 20 ile 30 yıla kadar uzayabilmektedir. Banka tarafından verilen konut krediler ev değerinin %75’ine kadar çıkabilmektedir. Örnek olarak; ekspertiz tarafından belirlenen maddi değeri 100 bin Türk Lirası olan bir konutu satın almak isteyen kişiler en fazla 75 bin Türk Lirası konut kredisi çekebilmektedir. Bankaların konut kredileri için uyguladığı faizler ara ara değişse de genellikle çok fazla bir fark gözlenmez. Düşük faize sahip olan bu krediler ülkemizde pek çok insanın rahatlıkla ev sahibi olabilmesine olanak sağlamıştır. Özellikle Ziraat Bankası faiz oranları sayesinde insanların daha kolay konut sahibi olmasını sağlayan bankaların başında gelmektedir. Bu bankadan kredi alabilmek için satın alınacak olan evin konut kredisine uygun olması gerekmektedir.

ziraat bankası konut kredisi için gerekli evraklar

ziraat bankası konut kredisi için gerekli evraklar

Konut Kredisine Uygun Olan Evler Hangileridir?

Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar hazırlansa da bazı durumlarda kredi vermemektedir. Bunun sebebi satın alınacak olan evin konut kredisine uygun olmamasıdır. Bir evin konut kredisine uygun olabilmesi için öncelikle kat mülkiyet tapusuna sahip olunması gerekir. Herhangi bir projeden ya da inşaattan alınan konutların ise kat irtifakı tapusu olması gerekmektedir. Eğer bu belgeler yoksa Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar hazırlansa dahi konut kredisi vermemektedir. Bunun dışında satın alınacak olan konutun en az %80 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir. Yeni inşaata başlanılmış olan evler için konut kredisi çekilememektedir. Ek olarak, satın alınacak olan konuta ait tüm hissedarların ipotekleri kabul etmesi gerekmektedir. Aksi taktirde Ziraat bankası kredi kampanyası dahilinde olan konut kredilerinden yararlanmak mümkün değildir. Son olarak satın alınacağı belirtilen konutta projeye aykırı bir değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Konutun ne kadar tamamlandığı, projede değişiklik yapılıp yapılmadığı ve tapuların olup olmadığı banka tarafından gönderilen bir ekspertiz yardımıyla tespit edilmektedir. Aykırı bir durum görülmediğinde Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar hazırlandığında konut kredisini vermektedir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar hazırlandığı taktirde başvuruyu hemen işleme koymaktadır. Böylelikle insanlar hızlı bir şekilde konut sahibi olabilmektedir.

Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar toplanırken herkesin ortak olarak sunması gereken belgeler vardır. Bu belgelerden ilki peşinat belgesidir. Müşterilerin satın alınacak olan konutun fiyatının %20’si ile %30’u arasında peşinata sahip olması gerekmektedir. Peşinat olmadığı taktirde Ziraat Bankası konut kredisi vermemektedir. Bununla beraber kefil de istenebilmektedir. Her ne kadar satın alınacak olan konutun üzerine ipotek konsa ve bu ipotek ödemeler bittiği zaman kaldırılsa da Ziraat Bankası işini garantiye almak için kefil isteyebilmektedir. Konut satın almak için Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi fırsatlarından yararlanılmak istenildiğine ipotek tahsisi de yapılmalıdır. Eğer bankadan yardım almak kişi ipoteği kabul etmezse kredi çekememektedir. Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar arasından en önemlisi de gelir belgesidir. Eğer gelir belgesi olmazsa banka kredinin miktarı, ödeme şekli ve taksit sayısı hakkında net bir sonuca ulaşamaz.

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi kapsamında konut almak isteyen kişilerin getirmesi gereken diğer belgeler; kat mülkiyeti tapusu, ikametgah, krediyi kullanacak olan kişinin nüfus cüzdanı, kamuda veya özel sektörde çalışan kişilerin gelir belgesi, serbest meslek erbabı ya da esnafların vergi levhası, yapı kullanım izin belgesi ve kat irtifakı tapusu ya da inşaat ruhsatının fotokopisi.

Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar tamamlandığında müşterilerine hesaplı bir şekilde konut kredisi hizmeti vermektedir. Ziraat Bankası faiz oranları %1,98’den başladığı için konut almak isteyen vatandaşların sıklıkla tercih ettiği bir kurumdur.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir