Ziraat Bankası Günlük EFT limiti ve Günlük İşlem Limiti Arttırma

Ziraat Bankası’nın müşterilerine müsaade ettiği günlük EFT limiti ve fazlasına ihtiyaç duyanlar için günlük işlem limiti arttırma yöntemlerini anlattığımız yazımızda, limitinizi arttırmadan önce güvenliğiniz için, bankaların neden böyle bir uygulama yaptıklarını anlamanızı sağlayacak bilgiler vermek istiyoruz.

ziraat bankası günlük para gönderme limiti ve işlem limiti yükseltmenin yolları

Bankaların hemen hepsi, bir gün 24 saatlik dilim içerisinde telefon bankacılığı ve internet bankacılığı dahil her türlü kanaldan toplamda yapabileceğiniz para çıkışı miktarlarına bir limit koymuştur. Banka hesabınıza gün içerisinde istediğiniz kadar para kabul edebilirsiniz, girişlerde sorun yok ancak para çıkışlarında, havale özellikle de EFT işlemlerinde belirli bir işlem hacmini aşmanıza izin vermeyen limitler, müşterilerin kendi güvenlikleri için konulmaktadır. Günlük EFT limitleri her bankaya ve müşterinin hesabındaki genel akış durumuna göre değişmekle birlikte Ziraat Bankası bu konuda daha az esnek davranan ve limitleri düşük bir bankadır.

Ziraat Bankası Günlük EFT Limiti Kaç Lira?

Ziraat Bankası vadesiz Türk Lira hesabınızdan bir gün içerisinde gerçekleştirebileceğiniz EFT miktarı pek çok müşteri için 50.000 TL olarak sınırlandırılmıştır. Müşterinin durumuna, banka ile çalışma sıklığına ve hesap hareketlerine ve akışının aktifliğine göre, Ziraat Bankası risk derecesini düşük ve genelde yüksek hacimli işlem yapan bir müşteri olarak görürse, müşterisinin günlük işlem limitini 75.000 TL ya da 100.000 TL’ye, onay almadan otomatik olarak yükseltebilir ancak çok aktif bir akış yoksa, 50.000 TL olan EFT limiti, Ziraat Bankası tarafından kesinlikle uygulanır ve bazı durumlarda 30.000 TL’ye bile düşürülebilir.

EFT Limiti Neden Uygulanıyor?

Bankalar tarafından günlük para gönderme limiti uygulanmasının birden çok sebebi var ancak başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Güvenliğiniz için günlük EFT limitleri konulmuştur; asıl sebep güvenliğinizdir. Hesabınızın, internet şubesi bilgilerinizin, kimliğinizin v.s. bir şekilde kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olma ihtimaline karşın, Ziraat Bankası ve tüm diğer bankalar olası zararınızı minimuma indirmek adına, günlük EFT ve işlem limiti koymuştur.
  • Banka hesapta kalan paranızdan her gece için para kazanmaktadır; yani günlük işlem limiti bir şekilde caydırma politikasıdır. Havale aracılığıyla örneğin ev satarak hesabınıza gelen yüksek meblağdaki bir parayı, vadeli hesaba koymak için Ziraat Bankası’ndan başka bir bankaya EFT yapmak istediğinizde, günlük EFT limiti kısıtlamasına takılarak, banka şubesine gidip elden çekmediğiniz sürece, paranın miktarına bağlı olarak paranızın ilgili bankada bir gece ya da daha uzun süre boyunca kalmasına sebep olursunuz. Bu da, Ziraat gibi devlet bankaları için, yüksek hacimlerde müşterisi olan tüm bankalarda olduğu gibi, totalde büyük kazançlara sebebiyet vermektedir.

Ziraat Bankası’ndaki EFT Limitimi ve Günlük İşlem Limiti mi Nasıl Arttırabilirim?

Ziraat Bankası’ndan yapacağınız EFT işlemleri için günlük limitlerinizi kaldırmak için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine, tercihen de işinizin en kısa yoldan halledilmesi için hesabınızın olduğu Ziraat şubesine şahsen başvurunuz gereklidir. Aynı gün içerisinde EFT limitinizi arttırmak isterseniz, yasal olarak imza atmadan yapılmaması gerektiği halde, iyi ilişkilere sahip olduğunuz bir Ziraat bankası müşteri temsilciniz var ise, kendisi ile telefon aracılığıyla iletişime geçerek, günlük EFT sınırınızı yukarı çekmesini isteyebilirsiniz.

EFT limitini arttırmak yerine düşürmek isterseniz, internet ve telefon bankacılığı ile yapılabilen bir işlem olmasıyla birlikte, limit yükseltme için son dakikayı beklememeniz ve önceden talimat vermeniz sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır. Belirli bir miktar üzerinde EFT çıkışı olması durumunda, Ziraat Bankası’ndan anında telefon sms ya da mail ile bildirimlerinizi açarak da hesabınızın ve paranızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir