Yeni Çocuk Sahibi Ailelere Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Desteği

Süt parası konusunda öncelikli olarak bilinmesi gereken, aslında emzirme ödeneği olarak devlet tarafından sizlere sunulduğudur. Emzirme ödeneği, çocuğu olan sigortalılara belirli şartlarla verilen ve sosyal sigortalar yardımlarından bir tanesi olarak bilinmektedir.

Süt Parası Nedir?

Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için, öncelikli olarak doğum yapan kişinin sigortalı olma şartı bulunmamaktadır.

Eşi de sigortalı olsa ev hanımı, emzirme ödeneği alabilmektedir. Emzirme ödeneği aslında doğum yapan vatandaşlara maddi olarak yardım edilmesi amacıyla oluşturulmuş olan bir devlet ödeneği olarak bilinmektedir. Bu yüzden bu işlemleri, sizler de çok rahatlıkla gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Kısaca söylemek gerekirse, emzirme ödeneği olarak devletten yapılan bu ödeme bireylerin herhangi birinin sigortalı olması durumunda yapılan bir yardım olarak bilinmektedir. Elbette bazı kriterleri de bulunmaktadır. Bu kriterler ve işlemler hakkında bilgi verelim.

Süt Parasını Kimler Alabilir?

Süt parasını kimler alabilir konusunda, gerekli bilgileri sizlere aktarmaya gayret göstereceğiz. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında, 16 maddede düzenlenmiş olan süt parası mevzuata göre, sigortalı olan anne veya sigortalı olan babanın çalışmayan eşlerine ödenmektedir.

İlgili mevzuat ile ilgili olarak şunu söylemek gerekir ki, analık sigortasından sigortalı kadına eğer eşinin doğum yapmasına rağmen, sigortalı olmaması durumunda, sigortalı erkeğe kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir ya da aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla, kurum yönetim kurulunca belirlenip, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan, tarife üzerinden emzirme ödeneği vermektedir.

Bu arada süt parası alınabilmesi için resmi nikah şartı vardır. Nikah bebeğin doğduğu tarihten önce, resmi olarak kıyılmış olmalıdır. Bu arada en önemli maddelerden bir tanesi de, doğumdan önceki bir yıl içerisinde çalışanların 120 gün sigortalı olması gerekmektedir.

Süt Parası Almak İçin Kriterler

– Eşinizin ya da sizin son 1 yıl içerisinde 120 günlük sigortanız olması gereklidir.

– Kesinlikle eşler arasında resmi nikah kıyılmış olması gerekir.

– Sigortalı eşlerden herhangi birinin başvurusu yeterlidir. Her iki eşin de sigortalı olması zorunluluğu yoktur.

– SGK İl Müdürlüğü’ne gerekli başvurunun yapılması gerekmektedir. Bu başvuru talep dilekçesi, doğum belgesi ve nüfus cüzdanı ile gerçekleştirilmektedir.

– Evrakların tamamlanması ve işlemlerinizin bitmesinin akabinde ortalama olarak 20 gün içerisinde Ziraat Bankası tarafından paranın ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Süt Parası Yardımı

Süt parası yardımı ile ilgili olarak az önce de bahsettiğimiz gibi sigortalı olan kadın veya eşi doğum yapan bireylere verilen ödenek olduğunu bahsetmiştik. Emzirme ödeneği olarak bilinen bu ödenek Bağkur’lu olmanız durumunda da sizlere ödenecektir.

Bağkur’lu olunması durumunda, herhangi bir prim borcu var ise, bu durumda süt parası ödeneği alması mümkün olamaz.

Süt Parası Ödeneği Ne Kadardır?

Süt parası ödeneği hakkında şunu da söylemek gerekir ki, 2017 yılı itibariyle 132 TL olması karar verilmiştir. Süt parasını almaya hak kazandığınız andan itibaren, beş yıl içerisinde bu parayı bankadan alabilmeniz mümkündür. Bu işlemleri nasıl gerçekleştirmeniz gerekiyor bunu da anlatmaya çalışalım;

Süt Parası Nasıl Alınır?

Emzirme ödeneği almak isteyen anne, eğer kendisi sigortalı ise doğum yapmasının akabinde sigortaya doğum belgesini ibraz etmesi gerekmektedir. Bu belgeyi bağlı olmuş olduğu muhasebeci vesilesiyle hazırlayabilir ve bu belgeyi sunmasının ardından, gerekli sigorta kaydı gerçekleştirilir.

Bundan sonra SGK tarafından kendisine belirli bir gün verilmektedir. Bu günün verilmesinden sonra, güne bağlı olarak SGK’ya başvuru yapıldığında, SGK tarafından bankaya gerekli ödeme gerçekleştirilir. Bu süreç 20 günü bulabilmektedir. Eşlerden erkeğin bu işlemi gerçekleştirebilmesi için, aynı şekilde doğum belgesini ibraz etmesi ve muhasebeci aracılığı ile kendi adına yapılmış olan kayıt sonrasında gerekli başvuruda bulunması gerekmektedir. SGK bu başvuruya bağlı olarak yine ortalama 20 gün civarında bankaya hesaba çıkartma sağlamış olacaktır.

Süt Parası Hangi Bankadan Alınır?

Süt parası almaya hak kazanan 4A sigortalı anne veya babanın SGK sistemine hastane tarafından girilir ve gerekli işlem gerçekleştirilir. Herhangi bir talepte bulunmadan süt parası Ziraat Bankası‘na yatırılmaktadır. Bu arada eğer Ziraat Bankası’nda herhangi bir hesabınız yok ise dahi, Ziraat Bankası’na direkt isim olarak yatırılmış olacak. Sizler de nüfus cüzdanınızda Ziraat Bankası’na gittiğinizde, bu parayı alabileceksiniz. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi SGK İl Müdürlüğü’ne gerekli talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgelerini sunmanız sizler için daha daha sağlıklı sonuç alınmasını kolaylaştıracaktır.

Süt Parası Neden Ödeniyor?

Süt parası devlet tarafından ödenen tamamen sizler için, yardım amacıyla yapılan bir ödeme olarak ön plana çıkmaktadır. Bu sebeplerle sizler de bu farklılığa ulaşabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir