Yasal Takip Nedir? Nasıl Silinir? Yeni Kredi Alınır Mı?

Yasal takip nedir?, bankalarla çalışan ve borcunu ödeyemeyen tüketicilerin adlandırıldığı grup olarak açıklanabilir. Yasal takibe düşen yani borçlarını ödeyemeyen bir tüketici ilgili banka tarafından yasal takibe alınır. Yasal takip süresince kredi alınması ise belirli koşullarda mümkün olmalıdır. Ancak genellikle bu durumdayken yapılan kredi başvuruları olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.

Günümüz şartların geçinmek zor olduğundan ve ihtiyaçları karşılamak adına bankalardan alınmış olan senet, çek, kredi kartı, kredi gibi birçok finansal işlemler düzenli şekilde kullanmama ve geri ödeyememeden kaynaklı olarak sorun olarak karşımıza çıka. Bu tarz sıkıntılar kaynaklı olarak bankalar üstünde Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu banka hizmetlerinden yararlanan kişiler hakkında takip başlatmaktadır.

Kanuni ve İdari takibe bağlı olarak belirlenmiş olan yasal süreçler dâhilinde borcuna ödeme yapamayan kişiler Kara Liste adı verilen kayıt işlemlerine eklenir. Bu işlemler Merkez Bankası tarafından tutulmaktadır. Eklenecek olan kişiler ise bankalar tarafından Merkez Bankasına bildirilmektedir. Kara Listeye eklenmiş ve kayıdı yapılmış olan bir kişi en az 5 sene boyunca bu liste dâhilinde kalmaktadır.

Günümüz şartlarını da göz önüne alarak kredi kart, kredi ya da diğer ürünlerden kullanmak isteyen kişilerin gelir düzeylerini ve borçlarını göz önüne alarak harcama yapması ve kullanım yapması gerekir. Sicilin bozulmaması için kullanılmış olan her türlü ürünün en düzgün şekilde ödenmesi şarttır. Yasal takibe düşmeden önce yapılabilecek olan bir işlemde borç kapatma kredisi ile dağınık borçların tek bir çatı altına toplanmasıdır. Bu konuda biraz daha detaylı bilgi almak isterseniz, Borç kapatma kredisi veren bankalar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yasal Takibe Nasıl Düşülür?

Yasal takip altına alınmak için kredi ya da kredi kartlarının 90 gün boyunca ödenmemesi gerekmektedir. Böyle bir durumda banka 90 gün boyunca tahsil edemediği alacağı, avukatları aracılığı ile tahsil etme yoluna gitmektedir. Bu 90 günün ardından borcunuza vekalet ücretleri, harç ücretleri, avukat ücretleri gibi farklı kalemler altında masraflar eklenecektir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında yapılacak olan en iyi hareket, 90 günlük süre dolmadan banka ile anlaşma yoluna gidilmesi ve borcun taksitlendirilmesidir.

kredi-sicili-nasil-temizlenir-620x300

kredi-sicili-nasil-temizlenir-620×300

Yasal Takipten Nasıl Çıkılır?

Yasal takipten çıkmak için takip altında bulunan kredi ya da kredi kartı borçlarının tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Bu borçların tamamının ödenmesi durumunda hemen kredi ya da kredi kartı alamayabilirsiniz. Özellikle açık kredi kartınız bulunmuyor ise yeniden oluşacak olan kredi notu skorunuzu etkilemeniz mümkün değildir. Ancak aktif olarak kredi kartınız bulunuyor ise kartınızı kullanarak kredi notunuzu artırabilir, kısa süre içerisinde sicilinizi düzeltebilirsiniz. Eğer bu durumda bankalar kredi kartı  vermiyor ise teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bankaların verdiği hizmetlerden talep eden kişilerin talep etmiş olduğu bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için Kara Listeden kesinlikle çıkması gerekir. Bu listeden çıkabilmenin 5 yolu ise vakit kaybetmeden var olan borçların tamamının ödenmesidir. Borcunun tamamını kapatan kişiler 5 yıl içinde var olan diğer borçlarına da ödeme yaptığında, anılmış olan sürenin sonrasında Kara Listeden çıkar. Yani, Kara Listeden ismi silinir ve temizlenir. Ama bu kayıtın Merkez Bankasından silinmesi bir anlam taşımaz. Bankaların Kara Listesinden silinecek anlamına gelmemektedir.

Kara listeden nasıl ve ne zaman silinirim, 5 yıl içinde silinecek olan kayıtın ardından sonra talep edilecek olan kredi kartı, kredi vb. finanslar hizmetlerden birinin talep edilmesi ile talep eden kişiye bankalar olumlu olan yanıtlar vermek zorunda değildir. Bu tarz ürünleri müşterisine kullandırma ile alakalı olan yetkiler tamamen bankanın kendi inisiyatifine kalmıştır. Merkez Bankasının borçları ödeyememekten dolayı Kara Listesine girmek, genelde bankaların müşterilerin olan borçlarının tamamını kapatması anlamında uygulanan bir yaptırımdır.

Yaşanılan yasal takibin ardından yeni kredi ya da kredi kartı kullanmak ve ödemeleri düzenli olarak yapmak yaşanılan takip durumunun sona ermesini sağlayacaktır. Ancak yine kredi ya da kredi kartı almada sorun yaşıyorsanız, Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi notu sahip olduğunuz mali durumun aslında bir göstergesidir. Yasal takipte olmanız, kara listede olmanız kredi notu üzerinde büyük etkisi vardır. O yüzden kredi notu bankalar tarafından devamlı takip edilir. Ve kredi notu devamlı günçelenir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir