Yapılandırılmış Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı?

Kredi kartı üzerine sürekli kafasında soru işareti olan ziyaretçilerime yönelik benzer bir soru dahilini oluşturan “Yapılandırılmış kredi kartı tekrar açılır mı” sorusuna yönelik net ve güncel cevaplar hazırladık. Son dönemlerin en çok sorulan soruları arasında yer alan bu tip durumlara yönelik konumuzu okumaya devam ederek bilgiler edinebilirsiniz. Tüketiciler çeşitli ihtiyaçlarına yönelik bankalardan temin etmiş oldukları kredi kartı ürünleri ile ürün veya hizmet alışverişlerini peşin ve taksitli seçeneklerle satın alabilme hakkına sahip olmaktadırlar. Elbette ki her borcun üzerinde de oluşabileceği gibi, kredi kartı kullanımlarının da belli başlı ödeme tarihleri bulunuyor. Geri ödemelerin yapılmaması halinde ise karşımıza çeşitli sorunlar ve akabinde istekler doğrultusunda kredi kartı yapılandırma durumu doğuyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemleri

Öncelikli olarak yapılandırılmış kredi kartının açılma durumu yapılandırmayı kimin tarafından tercih edilmesiyle oluşan bir önem durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Duruma açıklık getirecek olursak; bu yapılandırmanın tercihi sizin tarafınızdan doğan bir taleple oluşmuş ise farklı, eğer banka tarafından talep ediliyor ise farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Kredi kartlarına yönelik borç yapılandırma işlemler genellikle bankalar tarafından yapılan bir işlemdir. Fakat kredi kartınızın banka tarafından yapılandırılmasını istemiyorsanız, bankadan kredi kullanımı gerçekleştirerek, mevcut kredi kartı borcunuzu ödeyip, genel anlamda kendi kredi kartı borcunuzu kendiniz de yapılandırabilirsiniz.

Yasal Olmayan Alternatif Yollar

Kredi kartı borç yapılandırma işlemleri bankalar tarafından uygulanan yüksek faiz durumlarından ötürü tüketiciler tarafından pek tercih edilmemektedir. Bu doğrultuda birçok tüketici yasal olmayan yollar kapsamında bulunan kuyumcu ve benzeri komisyoncu çerçevesinde yer alan kişiler tarafından da yapılması sağlanabilmektedir. Bu durumun işleyiş şekline değinecek olursak; ilgili kişinin kredi kartı borcunun 1000 TL olduğunu varsayalım ve yapılandırmayı da kuyumcular tarafından sağlandığını ön görelim. Kuyumcuya gitmeniz ile birlikte ilgili yetkili sizin kredi kartınıza toplamda 800 TL ödeme yaparak tekrar kartınızdan 1000 TL gibi bir meblağ çekmiş olacak. Bu durumda siz kendilerine ücret olarak 200 TL gibi bir komisyon işlem ücreti vermiş olacaksınız. Fakat bu durum kesinlikle yasal bir durum sağlamıyor.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartları Tekrar Açılır Mı?

Yapılandırılmış, kullanıma kapatılan kredi kartları tekrar açılır mı sorusuna yönelik hem evet, hem de hayır cevaplarını verebiliriz. Bunun nedeni ise kredi kartınıza yönelik borç durumunuzun olması ve bu borçların ödemelere yönelik sorunlarla karşılaşmanız ile ilgili olarak kredi kartınızın yapılandırıldığını varsayalım. Bu yapılandırma işlemi ile birlikte kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Ödemelerinizin gerçekleşmesi ile birlikte bankanıza müracaat ederek veya iletişim kanallarından kendileri ile iletişime geçmeniz halinde ise, bankanın da inisiyatifine bağlı olarak kredi kartınızı tekrar açtırabilme şansınız bulunuyor. Fakat borcunuzu ödeyemediğiniz bir durumdaysanız ve banka sizi arayarak yapılandırma zorunluluğunu dayatıyorsa, bu kapsamda yapılandırmaya giren kredi kartları kullanıma açılmayabilir.

Bankalardan Önce Davranın

Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyor ve yapılandırma işleminin yakın olduğunu düşünüyorsanız, bu nokta da bankadan önce davranmanız gerekmektedir. Banka yapılandırma işlemini sizlere sunmadan evvel, kendiniz bankanız ile iletişim kurarak mevcut kredi kartı borcunuza yönelik işlemler dahilinde yapılandırma istediğinizi beyan etmelisiniz. Böylesi bir durumda bankadan önce davranmış olmanız size kredi kartınızın kapanmama avantajını sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde ödeyeceğiniz kredi kartı borcunuzun tekrar açılmasını sağlayacak bir etken olduğunu da unutmamalısınız.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir