Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Garanti Bankası, İş Bankası Detaylı

kredi-notuna-bakmayan-bankalar

Ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Sorusunu eminim herkes merak ediyordur. Ücretsiz kredi notu sorgulama yöntemleri arasında internet ve mobil yani sms ile sorgulama vardır. Kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notu öğrenme Garanti Bankası, Ziraat bankası, Finansbank, Halk Bank, Akbank, İş bankası vb. Makalemizde açıklık getireceğiz.

Kredi notu Nedir? Kredi notu Neden Önemlidir?

Kredi notu sizin mali karnenizdir. Bir nevi sizin sicilinizdir. Parasal anlamda sizin geçmişteki davranışlarınız, ödemeleriniz, maaşınız, geliriniz, kredileriniz gibi bir çok derecelendirme ile size bir not çıkar. Bu not sizin kredi notunuzdur. Ve bankalar bu nota göre size kredi, kredi kartı ve banka işlemlerinde onay verir. Kredi notu pozitif olan kişiler bankalardan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi ve tatil kredisi gibi kredi kullanımlarını kolaylıkla yapabilirler. Tabi sizde haklı olarak kredi notunuzu bilmek istiyorsunuz. Kredi notunu ücretsiz bankalardan öğrenebilirsiniz. Çoğu banka ücretsiz kredi notu sorgulaması yaparak size sunmaktadır. Paralı yapanlarda vardır. Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yaparsanız 8 tl gibi bir ücret sizden talep edecektir.

Kredi notu Nasıl Hesaplanır? Kredi Alabilmem İçin Kredi notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu hesaplanmasında bir çok kriter vardır. Kredi notunuz bankadan bankaya değişmez. Her bir TC vatandaşın bir kredi notu vardır ve bu da kredi kayıt bürosu tarafından verilir. Kredi Kayıt bürosu sizin tüm finansal işlemlerinizi kayıt ederek (banka, elektrik, su, doğal gaz ödemeleri, çek, senet vb gibi) size bir puan verir. İşte bu kredi notunuzdur.  Kredi notunuzu etkileyen nedenler nelerdir?

Kredi notunuzu etkileyen nedenler:

1.      Aldığınız krediler ve kullandığınız kredi kartlarınızın ekstrelerinin ödenip ödenmediği. Ödeme düzeni kredi notunuzu etkileyen en büyük etkendir. Kredi notunuzu %35 oranında etkiler.

2.      Bankalara olan şu an ki borçlarınızda kredi notunuzu etkiler. Ödediğiniz kredi ve kredi kartı borçları aylık gelirinizden fazla olmaması gerekiyor. Eğer ki borçlarınız fazla ise bankalar sizden bordro ve gelir belgesi isteyecektir. Etki %35 dir.

3.      Yeni kullandığınız kredi de kredi notunuzu etkiler. Yeni kredi demek yeni borç demek. Yeni borç demek yeni bir risk altına girmeniz demek. Bu da kredi puanını olumsuz etkiler.Etki %11

4.      Kredi geçmişiniz varsa ve düzenli bir ödemeniz varsa kredi puanınız olumlu etkilenir. Daha önce hiç kredi çekmemiş birine nazaran sizin kredi puanınız daha iyidir. Kısaca öncesinde kredi çekmiş ve bunu düzenli ödemişseniz kredi puanınız olumludur. Etki %10

5.      Şu ana kadar %91 lık kısmı anlattık. Geriye kalan %9 luk kısım ise sizin bankalar ile olan diğer ilişkilerinizi kapsar. Havale, eft, kredi kartı başvuru gibi..

kredinotuna gore kredi veren bankalar

Kredi Alabilmem İçin Kredi notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuzu etkileyen faktörleri öğrendik. Şimdi sıra kredi çekmekte. Peki kredi alabilmem için kredi notum kaç olmalıdır? Aşağıda ki tabloda kredi puanınıza göre kredi alabilme durumlarını gösterdik. Kredi alabilme en riskliden, çok iyiye doğru sıraladık.

 

Kredi notu Kredi Alabilme
1-699 En Riskli (Almanız Çok Zor)
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

 

Ücretsiz kredi notu sorgulattınız ve puanınız düşük çıktı. Çok fazla üzülecek bir durum yok. Çünkü kredi notu düşük olanlara da kredi veren bankalar var. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar yazımızdan nasıl kredi alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Şimdi ücretsiz kredi notu sorgulama yapacağımız bankalara değinelim. Aşağıda ki bankalar ile ücretsiz kredi notu sorgulayabilirsiniz.

 • Akbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi
 • Garanti
 • QNB FinansBank
 • Vakıf Bank
 • Halkbank
 • İNG Bank
 • Şekerbank
 • TEB

Ücretsiz Kredi notu Sorgulama İş Bankası

Ücretsiz kredi sorgulama işlemini İş Bankasından yapabilirsiniz. Online olarak İş Bankasından Kredi notu şu şekilde sorgulanmaktadır.

·         İş Bankası Web sitesine giriniz. Kredilerim bölümünü tıklayınız.

·         Ardından Kredi Risk Raporu bölümünü tıklayınız.

·         Bu menüden kredi notunuzu hızlıca öğrenebilirsiniz.

Diğer bir yol İş Bankası Bankamatikleri

·         İş Bankası bankamatiğine gidiniz.

·         Bilgi Sorma butonuna tıklayın.

·         Ekranda kredi risk raporu çıkacaktır. Tıklayınız.

·         Kredi notunuzu öğrenmiş olacaksınız.

Son İş bankası kredi notu öğrenme yöntemi ise İşcep’tir. İşcep’ten krediler bölümüne geliniz. Kredi risk raporunu tıklayınız. Ardından kredi notunuz karşınıza gelecektir.

Üçüncü yol ise İşCep’ten geçmektedir. Yine burada da Krediler bölümüne tıklayın. Yine karşınıza Kredi Risk Raporu butonu çıkacaktır. Ona tıklayarak mobil uygulama üzerinden hemen risk raporunuzu yani kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası Ücretsiz Kredi notu Öğrenme

Ücretsiz kredi notu sorgulama Garanti Bankası internet şubesinde öğrenebilirsiniz. Garanti bankası kredibilite olarak adlandırmakta. Web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesinde Findeks kredi notunu  öğren butonuna tıkladığınız anda bir ekran açılacak ve sizden bilgiler isteyecek. TC kimlik numarası ve parola. Bu uygulamadan yaralanmanız için garanti bankasında hesabınız olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Ücretsiz Kredi notu Sorgulama (Findeks Kredi notu)

Ücretsiz kredi notu sorgulam Ziraat Bankası üzerinden hızlıca öğrenebilirsiniz. Tek şart banka müşterisi olmanız gerekmektedir. Ziraat Bankası Web sitesine giriş yapın. Ekranın üst kısmında Durum izle yazısına tıklayın. Açılan sayfada KKB risk raporu yazısına tıklayın. Ardından derecelendirme ekranı gelecek. Ona onay verip kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ziraat bankası bunun için 8 tl ücret almaktadır. Ne yazık ki Ziraat bankasından ücretsiz kredi notu öğrenilmemektedir.

Turkcell İle Kredi notu Sorgulama

 

Turkcel üzerinden kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. Turkcell hatınızdan TCKN boşluk doğum yılınızı yazarak 1122’ye kısa mesaj attığınızda kredi notunuz cebinize gelecektir. Türkcell’in bu hizmeti ücretlidir. 9 tl karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir