Ticari Kredi Nedir? – Ticari Kredi Nasıl Kullanırım?

Çevremizde karşılaşmış olduğumuz fabrika, kurum veya işyerlerinin büyümesi konusunda bankaların vermiş olduğu kredilerin payı oldukça büyüktür. Bankalar verdiği kredi hizmetlerini genel olarak ikiye ayırmışlardır. Bu ayrılan hizmetler ise bireysel kredi ve ticari kredi hizmetlerdir. Bireysel müşteriler ve ticari müşterilere verilen hizmet neredeyse aynı olsa da uygulanma bakımından ve alan olarak birbirinden ayrılır. Bu yüzden ticarı alanın hizmet alanını ayrı biçimde incelemek her zaman önemlidir.

Bankaların ticari müşteriler için sunmuş olduğu birçok hizmet bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni elbette kredilerdir. Şirketlere yapmış oldukları finans desteği, büyüme ve diğer faaliyetler ticari krediler sayesinde mümkün olmaktadır.  Bu sayede işlemlerde bir destekte bulunarak, hedeflerine ulaşma yolunda yardımcı olurlar. Bankalar ticari müşterilerine oldukça önem vermektedir. Sonrasında yaşamış olunan bir takım sıkıntı ve zararlardan sonra bireysel müşteri çeşidi de ortaya çıkmıştır.

Günümüz zamanında ise bankalar, hem bireysel hemde ticari müşterilere kredi imkanı vermektedir. Örnek verecek olursak, ticari bankacılık, doğru bir şekilde bireysel müşterilere yönelerek kar amacıyla işlemlerini tamamlanmaktadır. Yatırım veya kalkınma gibi banka çeşidi ise şirketler için işlemler sunmaktadır ve onlara daha avantajlı fırsatlar sunarak bazı seçenekler sunmaktadır. Bu yüzden bankanızı seçerken çok daha iyi bir şekilde araştırıp sizin için en iyi olanı tercih edebilirsiniz.

Ticari Kredi Nedir? - Ticari Kredi Nasıl Kullanırım? Detaylı Anlatım

Ticari Kredi Nedir? – Ticari Kredi Nasıl Kullanırım? Detaylı Anlatım

Ticari Kredi Nedir?

Şirket veya işletmelerin kendilerini daha büyütüp geliştirme amaçlı olarak almış olduğu kredi türüne ticari kredi adı verilir. Ticarete atılacak olan ve ticaret belgesine sahip olan her vatandaş, ticari kredi alabilimektedir. Ancak bankalar için bu şirketlerin güven konusu da oldukça önemli bir etkendir. Bankalar ticari kredileri şirketlere vermeden önce dönemsel finansal rapolara da göz atarlar. Şirketin kredibilitesinin ölçülmesi için bu raporlar da kullanılmaktadır.Böylece şirketlerin ödeme gücü ve verilecek kredi tutarı en iyi şekilde belirlenir ve şriketlerin ihtiyaçlarının gidermesi için kredi verilir.

Bankalar ticari ve bireysel müşterileri için ayrı ayrı hizmetler verir. Her bankada mutlaka böyle bir ayrım bulunmaktadır. Bunun sebebi ise ticari kredi alımlarında akreditif işlemler olduğunda fazla uzun zaman geçmesi, bu nedenle de ticari faaliyetleri de sıkıntıya sokması anlamına gelmektedir. Şirketlerin talepleri genel olarak gün içlerinden belli olmakla beraber ona göre planla yapılır. Zaten olması gereken durum da budur. Örnek verecek olursak bir şirket için akreditifin geç yapılandırılmış olması veya çek ödemesi için kullanılmış olan kredini normal süreden daha geç hesaba yansıması, önemli sıkıntıya sebebiyet verebilir. Bu yüzden her zaman gereken zamanda işlemin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi önemli bir unsurdur.

Kosgeb 50.000 tl Faizsiz Esnaf Kredi Desteği

Kosgeb Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kosgeb’den Nasıl Kredi Alırım?

 

Ticari Kredi Nasıl Kullanılır ?

Şirketler kredi almak istedikleri zaman tek bir bankaya bağlı kalmadan birçok bankaya başvuruda bulunurlar. Bu başvurular şubeye giderek değil de talimat verilerek, telefonla veya mail yoluyla yapılır. Her bankanın şubesine teker teker gidip başvuruda bulunmak ticari faaliyetlerinin hızlılığı ciddi miktarda azaltır. Çünkü şirketlerin ani kredi ihtiyaçları doğabilir ve bu krediler tek seferlik alınmayacaktır. Özellikle büyük şirketlerde bankanın şubesine git gel yapmak oldukça sıkıntılı olacaktır. Onun yerine internet bankacılığı yardımıyla kontroller yapılır. İşlemlerin gerçekleşmesi için bankalar daha önceden şirketler ile beraber imzalanmış olan sözleşmeler ile bankalara verilen bir talimat yeterli olacaktır.

Şirketin vermiş olduğu talimatlara göre banka ile yapılmış sözleşmede mutlaka yetkili bir kişinin imzanın olması gerekmektedir. İşlemler bu imza doğrultusunda yapılır ve talimatla bankalarda işleme başlar. Fakat talimat öncesinde birkaç banka ile görüşerek sizin için en uygun ve masrafız olanla anlaşarak kredinizi çekmelisiniz.

Makalemizde ticari kredi hakkında detaylı açıklamada bulunduk. Ticari kredi nedir? Ticari kredi nasıl kullanılır? Ticari kredi hakkında sormak istediğiniz soruları lütfen yoruma iletiniz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir