TC Kimlik Numarası ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu, Türk Bankacılık sektörü ve camiasında kullanılmakta olan ve en yaygın risk derecelendirme notu sistemi olarak adlandırılan bir yapıdır. Finansal performans ve aktiviteleri gösteren ve ifade etmekte olan bu yapı, kişi veya kişilerin bankacılık sektörü ve camiasındaki kredi alışverişlerini göstermeye yarayan bir yapı olmaktadır. İş dünyası ve bankacılık sektörü başta olmak üzere birçok ticaret yapan kişi veya kurumlar ticaret yapacağı kişilerin kredi notlarına bakmadan herhangi bir taksitli satış yapmamaktadır. Bu tür kredi notlarının kurumlar arasında çok gözde ve başarılı bir şekilde olması çok iyi bir gösterge olsa da bazı kredi notları düşük olan kişiler açısından sorun olabilmektedir. Ancak bu tür kurumlar kişilerin kredi notlarını bankalar kadar önemsemektedir. Bankalar yüklü miktarda kredi verdikleri için, kredi notunu oldukça ince ve detaylı bir şekilde sorgulamaktadır.

Kredi notunu en fazla kullanan firma ve kurumlar arasında ise otomobil kiralama, beyaz eşya alım satım, mobilya ve cep telefonu operatörleri yer almaktadır. Son zamanlara bakıldığında ise emlakçılarında bu tür bilgilere oldukça fazla kontrol ettiği ve baktığı açıkça görülmektedir.

Günümüzde ticaret puanını öğrenmek ise oldukça basit olmaktadır. Öncelikle kredi notu öğrenmek için çok ufak oranlarda ücretler gerekmektedir. Özellikle findex sitesine üye olarak kredi notu sekmesinden tc kimlik numarası girilerek gerekli işlem sağlanabilinir. Findex sisteminin dışında ise bir diğer kredi notu öğrenme notu ise bankaların kendi internet bankacılığı sistemlerinden yararlanılmasıdır. Birçok bankadan bu tür kredi notu sorgulama işlemleri yapılsa da makalemizde İş Bankası ve Finansbank bankalarını ele alacak ve tüm detayları sizlere aktaracağız.

kredi notu

İş bankası kredi notu nasıl öğrenilir?

İş bankası kredi notu puanını öğrenmek için öncelikle bu bankada bir adet banka hesabınızın bulunması gerekmektedir. Bankanın müşterisi olmayan kişiler için kredi notu öğrenmenin tek yolu ise kredi başvurusu yapmak olacaktır. Aksi takdirde bu tür kredi notu öğrenme işlemleri sağlanmamaktadır. Daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi kredi başvurusu yapıldığında kredi notunda bir takım güncellemeler, düşeler yaşanmaktadır. Bu tür sorunları yaşamak kredi başvuruş yapan kişilerin hepsinde bulunmaktadır. Bu nedenle bu sorunu göz ardı edebilirsiniz.

Finansbank kredi notu nasıl öğrenilir?

Finansbank kredi notu öğrenme işlemi için ise aynı İş Bankasında olduğu gibi müşteri olmanız gerekmekte ve ister şubeye isterseniz de internet bankacılığı üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  TC Kimlik numarası ile kredi notunu öğrenme işlemlerinizi diğer bankalardan da rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz ancak birçok banka gibi diğer bankalarda onların müşterileri olmasını isteyecektir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir