Taşıt Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tasit kredisi alirken dikkat edilmesi gerekenler

Taşıt alımlarında kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamaları adına kredi kullanımı yapmak istemeleri vazgeçilmez olan ihtiyaçlardan bir tanesidir. Üst model araba almak ve konforunu bu şekilde sağlamak isteyen birçok kişi kredi kullanarak taşıt almak ister. Bu istekleri doğrultusunda da kredi kullanımını tercih ederler. Bir kişi taşıt kredisi kullanacaksa kesinlikle ilk olarak bireysel anlamdaki ödeme planını oluşturmalıdır. Taşıt kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ilk sırayı kişilerin gelir durumu oluşturur.

Almak istenilen taşıtın fiyatına bakılır ve bankalardan bu fiyatın % 75’lik seviyesi tutarına kadar da kredi almak için beklenir. Taşıt kredisi kullanacak olan kişilerin banka faiz oranları konusunda dikkatli olması, vadeleri konusunda dikkatli olması ve ödeme planı konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Genelde kişilerin ödeme yapabileceği şekilde olan vadeleri tercih etmesi, fazla sayıda taksit yaptırarak gereksiz olan bir faizi ödemekten kaçınması veya daha az taksit seçeneği seçerek ödeme konusunda zorlanması ya da ödeyemez duruma gelmesi şeklinde oluşabilecek olan risklerden kaçınılmadı gerekmektedir.

Daha eski dönemlerde taşı kredisi kullanımları ihtiyaç kredisi seçeneklerinin yaklaşık olarak % 30 gibi bir seviyesini oluşturmaktaydı. Günümüzde ise önceki döneme göre bu oran daha da azalmıştır. Bunun sebebi bankaların taşı kredi seçeneklerinde çok fazla olmayan ürün skalası oluşturması ve faiz oranlarında bulunan artış olarak sıralanabilir.

tasit kredisi onemli noktalar

tasit kredisi onemli noktalar

Taşıt kredisi ürün çeşitlerinin az olmasına rağmen artık yavaş yavaş da olsa bankalar daha fazla kişinin kredi çekebilesi adına farklı kampanya seçenekleri oluşturmaya başladı. Örnek verecek olursak; eski dönemlerde taşıt kredisi vadeleri daha kısa tutulurken, şimdilerde uzun vadeli olarak taşıt kredisi kullanma imkânı bulunmaktadır. Ayriyeten 0 km olan araçlar ile ikinci el olan araçların faiz oranları eski dönemde farklılıklar gösterirken, şimdilerde aynı seviyelere getirilmiştir.

Diğer bir alternatifte kaskoların banka tarafından yapılması halinde faiz oranlarında yapılabilecek ola indirimlerdir. Tüm bunların hepsine detaylı bir şekilde dikkat edildiğinde kişilerin bireysel ödeme planı oluşturması taşıt kredisi kullanımında en çok dikkat edilecek olan hususlar ve faktörler içinde yer alır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir