Taşıt Alırken Hangi Krediyi Almalıyım?

Çağımızda ulaşım önemli bir yere sahip. Araba, otobüs, tren, uçak ve gemi tüm bu gereçler insanları bir yerden bir yere çok daha çabuk ulaştırmak için. Eskilerden konuşmalarda büyüklerin anlattığı “köyden kasabaya 1 günde gidiyorduk. O zamanlarda araba mı vardı. Atlarla eşeklerle gidilirdi” derler. Şimdi ise bahsedilen yolu yeni yapılan yolların da etkisiyle arabalarla yarım saatte gidile biliniyor. Siz de bir araba almak istiyor ancak izlemeniz gereken prosedürleri bilmiyorsanız, Taşıt Alırken Hangi Krediyi Almalıyım yazısını sizler için hazırladık.

Bankaların Kredi Şartları Nelerdir?

Herhangi bir krediye başvurmadan önce çalıştığınız bankaya giderek kredi notunuzu öğrenmenizi hatta bir kopyasını da yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Kredi notu kişinin bankalarla çalışmalarınızda ödemesi gereken tutarı zamanında ve tam olarak düzenli bir şekilde ödemeye devam edildiğinde, banka tarafından kişiye verilen nottur. Bu not bankalardan tekrar bir kredi çekmek istediğinizde kişinin referansı olarak kabul edilir. Bir bankadan kredi çekmek istediğinizde, kredi notunuzda en az 1300 puan olma şartı aranmaktadır. Aksi durumda banka sizden yüksek gelire sahip olduğunuz bir maaş bordrosu isteyecektir. Eğer kredi notunuz yüksek ise bankalardan sorunsuz bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. Taşıt Alırken Hangi Krediyi Almalıyım ve nasıl alabilirim diye düşündüğünüzde bir seçenek daha sunuyor banka sizlere. Alacağınız aracın üzerinden de kredi çekebilirsiniz. Yani aracı bankaya ipotek ettirebilirsiniz. Tüm taksitlerin ödemesi bittiğinde araç size ait olacaktır. Yine kredi çekmek için başka bir çözümde, zaten elinizde var olan aracınızı teminat olarak göstermenizdir. Aldığınız ikinci aracın tüm taksitleri bitene kadar ilk aracınız ipotekli olur. Aracı satmak istediğinizde bankanıza müracaat etmeniz ve onların önerileri ile aracı satışa sunmanız gereklidir. Araç bankaya ipotekli olduğunda herhangi bir satış durumu meydana geldiğinde bankaya bildirilmesi şarttır.

Taşıt Kredisi İçin Faiz Oranları Nelerdir?

Taşıt Alırken Hangi Krediyi Almalıyım sorusuna ekleyeceğiniz bir diğer soru da hangi bankanın faiz oranı daha uygundur sorusudur. Genellikle taşıt ve ihtiyaç kredilerinin faiz oranları hemen hemen aynıdır. Ancak bazı dönemlerde bankalar daha avantajlı kampanyalar düzenleyerek tüketicilere kolaylıklar sağlarlar. Bazı taşıt kampanyalarında şimdi al 3 ay sonra öde gibi ya da aynı faiz oranıyla daha fazla vade fırsatı tanımak gibi çeşitli kampanyalar düzenlenir. Bunları da takip etmelisiniz. Bankaların faiz oranlarını ve sunduğu avantajları arasında doğru değerlendirme yapmalısınız. Artı olarak kredi çekme işlemine başlamadan önce kendi bütçenizi de iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bütçeniz bellidir ve kredi çekiminden sonra bu bütçeden arta kalan nakit sizin diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilmelidir. Ayrıca tavsiyemiz herhangi bir acil durumda kullanabilmeniz için bir miktar nakit paranızın olması sizi dar bir boğaza girmekten kurtaracaktır. Taşıt Alırken Hangi Krediyi Almalıyım yazımızı özetleyecek olursak;

Bir bankaya taşıt kredisi için başvurmadan önce kredi notunuzu bilmeniz gerekir.

Kredi notunuz düşükse, yüksek gelirli olduğunuza dair bir maş bordrosunu bankaya sunabilme imkânına sahip olmalısınız.

Yeni alacağınız aracı bankaya teminat göstererek de kredi çekme imkânına sahipsiniz.

Ya da zaten elinizde bulunan aracınızı bankaya teminat göstererek taşıt kredisi çekebilirsiniz.

Bankaların faiz oranlarını ve avantajlarını değerlendirmeniz gerekir.

Bankaya olan taksit ödemelerinizi eksiksiz ve zamanında ödemeye özen göstermelisiniz.

Aracınızı teminat olarak sunduysanız tüm taksitler bitene kadar aracınız bankaya aittir ve herhangi bir satış söz konusu olduğunda bunu bankaya bildirerek banka ile birlikte hareket etmelisiniz.

Taşıt Alırken Hangi Krediyi Almalıyım sorusuna bu yazımızın faydalı olacağını umuyoruz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir