SSK Birikmiş Primlerimi Geri Alabilir Miyim?

SSK Birikmiş Primlerimi Geri Alabilir Miyim

SSK birikmiş primlerimi geri alabilir miyim? Sorusu, çeşitli nedenlerle emekli olamayacağını düşünen ya da çok fazla paraya ihtiyacı olupta, başka alternatifi olduğunu düşünmeyen kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

SSK birikmiş primlerimi geri alabilir miyim?

SSK birikmiş primlerimi geri alabilir miyim? Sorusunun cevabı için SGK mevzuatlarını incelediğimizde, bu primlerin geri alınabileceğini, ancak bunun için belirli şartları yerine getirmenin gerektiğini görmekteyiz.

25.04.2018 tarihindeki yeni gelişmeler

Emeklilik yaşının dolmasına rağmen primlerini herhangi bir sebeple tamamlayamayan ve tamamlama gibi bir ihtimali olmayan sigorta kapsamındaki kişiler, ödemiş oldukları primleri SGK’dan geri alabilmektedirler.

Çalışan kişilerin emeklilik hakkı kazanabilmeleri için, belirli gün prim ödemeleri gerekmektedir. Emeklilik için bir diğer şart ise, yıl ve yaş şartıdır. Kimi sigortalılar yaşını doldurmuş olsa da yeteri kadar çalışma imkanına sahip olamadıkları için, emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını dolduramıyorlar.

SGK’nın doğum ve askerlik borçlanması gibi imkanları da sunmasına rağmen,  yine de bu şartları yerine getiremeyen milyonlarca kişinin olduğu biliniyor. Bu durumda olan vatandaşların çalışarak primlerini doldurma imkanları yoksa, daha önce ödemiş oldukları primlerde boşuna gitmiyor.

Bu konumda olan kişilerin primlerini alabilmeleri için, 2 şart gerekiyor. Bunlardan birincisi, sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olmanız veya kendi işinizde Bağkurlu olmanız. İkincisi ise emekli olabilmek için gereken 3 şartın ikisini tamamlamış olmanızdır.

 

SSK Birikmiş Primlerimi Geri Alabilir Miyim

SSK Birikmiş Primlerimi Geri Alabilir Miyim

Mirasçılarda Yararlanabiliyor

SSK birikmiş primlerimi geri alabilir miyim? Sorusundan sonra merak edilenlerden birisi de, mirasçıların bu haklardan yararlanıp yararlanamayacağıdır. Başlıkta da zaten belirttiğimiz gibi, mirasçılarında bu primleri geri alma hakları bulunuyor.

Bu primleri mirasçıların alabilmesi için, kişinin kendisinin sağlaması gereken şartları mirasçılarının sağlaması gerekmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, kişinin kanuni mirasçısı olan kişilere ölüm aylığının bağlanmamış olması gerekmektedir. Yani yetim ve dul maaşı bağlanmışsa, mirasçılar bu haklarını kaybediyor.

Primler 2 şekilde geri alınır

  1. Bunlardan birincisi kişinin talebi üzerine; yaşlılık toptan ödemesi şeklinde,
  2. Diğeri ise; ölüme bağlı toptan ödeme şeklindedir.

Ödenen primlerin alınabilmesi için, öncelikle yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Eski adıyla SSK, yeni adıyla ise SGK kapsamındaki sigortalılar işten ayrıldıktan sonra, Bağ-kur’lu olanlar ise iş yerlerini kapattıktan sonra tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini doldurarak kuruma başvurarak talepte bulunabiliyorlar.

Mirasçılara yapılacak prim ödemeleri için ise yine beyan taahhüt belgesi ve tahsis talep belgesinin doldurduktan sonra, kuruma sunmuş olmaları gerekiyor. Başvuru yapacak mirasçıların öğrenci olmaları durumunda ise, ilgili öğretim kurumlarından öğrenci belgeleri alarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir