Sigortam Yok, Çalışan Değilim Kredi Çekebilir Miyim?

bursluluk-parası-ne-kadardır

Sigortasız kredi çekebilir miyiz ? Hiç sermayesi olmayıp büyük hayallerle iş yeri açmayı düşünen insanların kendilerine en çok sorduğu sorudur. Öncelikle bankaların kredi alıcısından neden sigorta istediğini anlamak gerekir. Bankalar bu kuralı şu mantıkla yürürlüğe koymuştur; ‘kredi alıcısı sigortalı ise, aylık sabit bir geliri var demektir.’ Sigortasız kredi çekmek zor bir şey olmamakla beraber, birçok usulü yöntemi vardır. Şimdi size bunları sıralayacağız;

SSK Yok Nasıl Kredi Çekebilirim?

İpotek Karşılığı Kredi Çekme

Adınıza arsa, ev, araç ruhsatı vs. gibi tapulu taşınmaz mülkiyetleriniz varsa bunları ipotek ederek kredi çekebilirsiniz.

Emeklilik Maaşı İle Kredi Çekme

            Buradaki mantık, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi, aylık sabit bir geliriniz olduğunu bankaya belge ile sunmanızdır. Emekli iseniz zaten sabit bir geliriniz var demektir. Maaş müşterisi olduğunuz bankadan sadece nüfus cüzdanı ile gidip kredinizi çekebilirsiniz. Farklı bankadan kredi çekmek istiyorsanız, emeklilik cüzdanınız ile anında kredi çekebilirsiniz.

Kiraya Vermiş Olduğunuz Taşınmaz Mülk İle Kredi Çekme

Kiraya vermiş olduğunuz taşınmaz mülkleriniz için de mantık aynıdır, sabit bir gelirinizin olduğunu bankaya belge ile ıspatlamak. Kiraya vermiş olduğunuz mülkiyetinizin ‘Kira Kontratı’ ile istediğiniz bankaya gidip kredi çekebilirsiniz.

Kefil Üzerinden Kredi Çekme

            Eviniz, arsanız, kiraya vermiş olduğunuz dükkanınız yoksa ve emekli değilseniz, kredi çekemezsiniz diye bir durum yok. Sigortalı çalışan bir arkaşınız varsa onun kefil olması ile de kredi çekebilirsiniz. Bu yöntem için, arkadaşınızın kefillik imzası ve arkadaşınızın eşinin de gönül rızasının olması yönünde imzası gereklidir. Yani sigortalı çalışan aile dostlarınız ile birlikte bankaya gidip kredinizi çekebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İle Kredi Çekme

            Bu yöntem pek bilinmemekle beraber, aslında en basit yoldur. Çünkü internet bankacılığında bankaya gitmenize gerek kalmadan krediniz anında hesabınıza yatıyor. Öncelikle kredi çekmek istediğiniz bankada bir hesap açıyorsunuz. Daha sonra bu bankadan ‘internet bankacılığı şifresi’ talebinde bulunuyorsunuz. Bunu da yaptıktan sonra bankanın İnternet Bankacılığına giriyorsunuz ve oradan adınıza kredi olup olmadığına bakabilirsiniz. Şayet yok ise, üzülmeyin. Çünkü o banka ile henüz yeni çalışmaya başladığınız için size güvenmeleri lazım. Bunun için, çok değil, sadece 2-3 ay düzenli bir şekilde, aynı tarihlerde hesabınıza aynı miktarlarda para yatırın. Ondan sonra herhangi bir başvuru yapmanıza da gerek yoktur. Çünkü zaten karşınıza koca yazılarla ‘şu miktar kredi ile ilgilenir misiniz? (2xxxx miktarında kredi çekebilirsiniz, ilgileniyor musunuz)’ gibi sorular çıkacaktır. İşte kredi çekebilmek bu kadar kolay !

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir