SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor mu sorusu ve masraflar için şartlar anne ve baba olamayanların en fazla cevap aradığı soruların başında gelmektedir.

Genel olarak herkesin hayali olan anne ve baba olmak bazı kişilerde olmayabilir. Bu durumda çok önemli bir yere sahip olan tüp bebek için devletten yardım alınabiliyor mu herkesin en fazla merak ettiği konulardan biri olmaktadır. 

Tüp Bebek Nedir ve SGK Masrafları Karşılar Mı?

SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor mu, şartları neler soruları anne ve baba olmak isteyen çiftler için çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Tüp bebek çocuk sahibi olamayan kişiler için kullanılan bir tedavi yönetimi olmaktadır. Bu yöntemde yumurta hücrelerinin vücut dışında spermle döllenmesi gerçekleştirilir. Böylece bireylerin vücudu doğum süresinde ya da bebeğin vücut içinde gebelik süresinde kaldığı zaman içinde gereken şartları sağlamıyor ise bireyler yine de çocuk sahibi olabiliyor. Tüp bebek işlemleri çok uzun ve masraflı olduğundan kişiler çok fazla zorlanır. Maddi desteğe ihtiyaç duyulan bu tedavi sürecinde bireylerin bu ihtiyaçlarını karşılanması amacı ile SGK tarafından destek sağlanmaktadır. 

SGK Tüp Bebek Desteği Alma Şartları

Tüp bebek desteği alma şartları için ilk olarak sağlık kurulu raporu bulunması gerekir. Sağlık kurulu onaylı raporun içeriğinde yapılan tıbbi tedaviler sonrasında bireyin normal yollar ile çocuk sahibi olmasının imkanız olduğu belirlenmiş olması gerekir. Bunların yanı sıra rapor içinde yardımcı üreme yöntemlerinin gerekliliği ile alakalı karar bulunmalıdır. Devlet desteğinden yararlanmak için 43 yaşından gün almamış ve 23 yaşından küçük olmamak gerekir. 

3 yıllık evli olma şartı bulunan bu hizmette 3 yıl evlilikleri bulunan çiftlerin en az iki defa aşılama yapmaları mecburi tutulmaktadır. Ancak bazı durumlarda 3 yıllık evlilik şartı aranmamaktadır. Tüp bebek yapacak olan sağlık merkezin SGK ile sözleşmesi kesinlikle olmalıdır. Tüp bebek devlet desteği alabilmek için 3 yıl içinde tedavi yöntemlerini denemiş olmalı ve denemelerde sonuç alamamış olması gerekir. Eşlerden en az birisinin sigorta prim gün sayısını tamamlamış olması gerekmektedir. 

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?