SGK ödemelerinde 5 yıllık zamanaşımı süresi ve telafisi neden önemlidir? Haklarınızdan yararlanmak için SGK tarafından zamanaşımı süresi nasıl belirlenir?

SGK tarafından sigortalı kişilerin iş kazası veya mesleki hastalıkları yüzünden zarara uğramasından kaynaklı, tahsis edilen aylık ödemeler ve başka gelirler için ilgili kuruma en geç beş yıl içerisinde başvuru yapmak lazımdır.

Zamanaşımı Süresi ve Telafisi

Sosyal güvenlik kurumu tarafından belirlenen zamanaşımı süresi beş yıldır. Eğer bu beş yılı aşmış iseniz ve bu süreyi aşmanız için geçerli bir sebebiniz yoksa, sosyal güvenlik kurumu tarafından size aylık ödeme veya başka herhangi bir gelir ödemesi sağlanmaz. Lakin geçerli bir sebebiniz var ise ve bu sebebinizi kanıtlayabiliyorsanız o zaman ilgili makam ile görüşerek bu hakkınızdan yararlanabilirsiniz.

Süre Neden Önemli

Mevcut haldeki kanun tasarısına binaen Sosyal güvenlik kurumu ödemelerinden faydalanabilmeniz için iş kazası ve mesleki hastalık geçirmiş ve bu talihsiz olaylardan sonra vefat etmiş kişilerin çevresindeki vasilerin vefat eden kişinin aylık gelirinden, ölüm parasından veya çeyiz parasından faydalanabilmek için ölen kişinin vasisi tarafından eğer sigortalı bir şekilde çalışıyorken ölmüşse öldüğü ayı takip eden ayın on beşinci gününden itibaren haklarından yararlanmaya başlayabilmektedir.

Haklarından Yararlanmak İsteyen Vasiler İçin Bilgilendirme

Haklarından yararlanma zamanı bu belirttiğimiz zaman içerisinde başlar. Ve başladığı zamandan itibaren beş yıl geçerlidir. Yani beş yıl içerisinde haklarından istediği gibi yararlanabilmektedir. Lakin beş yıl dolduktan sonra artık Haklarından yararlanması söz konusu olmayacaktır. Lakin vefat eden kişi SGK yerine bağkurlu ise veya SSK’lı ise vasinin haklarından yararlanması için ise kişinin vefat ettiği ayı takip eden ilk ayın birinci günü haklarından yararlanmaya başlaması mümkündür.

Vasiler Hangi Durumlarda SGK Tarafından Ödeme Alabilirler

Eğer vefat eden kişi sigortası yatarken iş kazası veya meslek hastalıklarından ötürü vefat etmişse vasiler sosyal güvenlik kurumunun yaptığı ödeme haklarından yararlanabilir. Bu durumda vefat eden kişinin vasisinin ölüm belgesi ile beraber ilgili kuruma belirlenen beş yıllık süre içerisinde müracaat etmesi beklenir. Beş yıllık sürede müracaat edilmemesi halinde vefat eden kişin Vasilerine SGK ödeme yapmayacaktır. Aksi taktirde vasilerde bu haklarından yararlanamayacaklardır.

Adınıza Kredi Çekildiği Nasıl Öğrenebilirsiniz?