İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SGK Kredi Kartı İle Borç Ödeme İşlemli Nasıl Yapılır?

Ocak 2011’de yapılan düzenleme ile birlikte, SGK kredi kartı ile borç ödeme işlemleri için imkan tanınmış oldu. Bu düzenleme kapsamında, SGK borçlarının bankamatik ve kredi kartları ile ödenmesine imkan tanınarak, borçlulara büyük kolaylıklar sağlandı.

SGK Kredi Kartı İle Borç Ödeme İşlemleri Nereden Yapılır?

SGK kredi kartı ile borç ödeme işlemleri E-Devlet üzerinden yapılabildiği gibi, bankaların internet bankacılığı şubeleri üzerinden de rahatlıkla yapılabilmektedir. SGK banka kartı ile borç ödeme işlemleri yapmak için, 26 haneli SGK sicil numarasının bilinmesi gerekmektedir. Şayet sicil numaranızı bilmiyorsanız, işverenler bağlı oldukları muhasebeciden, çalışanlar ise E-devlet üzerinden ya da sigorta kimlik kartlarından SGK sicil numaralarını öğrenebilirler.

SGK kredi kartı ile borç ödeme işlemleri
SGK kredi kartı ile borç ödeme işlemleri

E-Devlet Üzerinden SGK Borcu Ödeme

Banka ya da kredi kartınızla, e-devlet üzerinden SGK borçlarınızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifreniz varsa direkt giriş yaparak, şifreniz yoksa ilgili PTT şubelerinden şifre aralar e-devlet kapısına girmeniz yeterli. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, SGK menüsünde yer alan kredi kartı ile borç ödeme seçeneğini seçerek, SGK kredi kartı ile borç ödeme işlemleri rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Vergi ve sgk ödemeleri için tıklayınız.  Kredi Kartı ile Vergi ve SGK Ödeme İşlemleri

Bankalar Üzerinden SGK Borcu Ödeme

Bankaların internet ya da mobil şubesine giriş yaparak, buradan da SGK ATM kartı ile borç ödeme işlemleri yapmak mümkündür. Yine bu işlemin yapılabilmesi için, SGK sicil numarasının bilinmesi gerekmektedir. Online bankacılık işlemleri ödemeler bölümünde yer alan SGK ödemeleri menüsünden (bankaya göre farklı olabilir), ilgili alanları doldurarak SGK ödemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca her ay düzenli olarak ödenmesi gereken SGK borcunuz bulunuyorsa, otomatik ödeme talimatı vererek ödemelerinizin her ay otomatik ödenmesini sağlayabilirsiniz.

SGK kredi kartı ile borç ödeme işlemleri dışında, kredi kartı ile vergi ödemelerinizi de yapabilirsiniz.

MTV ödeme işlemlerini yine internet bankacılığı üzerinden yapabileceğiniz gibi, GİB internet sitesi üzerindeki ilgili menülerden de yapmanız mümkündür.

Emlak vergisi ödemelerinizi ise, internet bankacılığı ödemeler menüsünden yapabilirsiniz.

SGK Kredi Kartı İle Borç Ödeme İşlemleri Kimler Tarafından Yapılır?

SGK kredi kartı ile borç ödeme işlemleri, SGK prim borcunun yanı sıra, Sosyal Güvenlik Kurumu’na farklı borçları bulunan herkes tarafından yapılabilmektedir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir