SGK Askerlik Borçlanması; ülkemizde tüm erkekler için son derece önemli olan SGK askerlik borçlanması ne kadar, nasıl yapılır sorusu hakkında merak edilenlere değinelim. 

Askerlik borçlanması genel olarak erkeklerin erkenden emekli olmalarına yardımcı olacağından en fazla merak edilen konuların başında gelmektedir. Çok önemli bir yere sahip olan askerlik borçlanması hakkında bilinmeyenler. 

Askerlik Borçlanması Nedir?

SGK askerlik borçlanması ne kadar, nasıl yapılır soruları her zaman en fazla tartışılan ve cevap arayan soruların başında gelmektedir. Askerlik borçlanması sigortalı olarak çalışan erkeklere tanınan özel bir hak olmaktadır. Vatani hizmetini er, erbaş ya da yedek subay olarak silahaltında yer alan kişiler tarafından fiili hizmet süresine eklenilen döneme asker borçlanması denilmektedir. Eklen bu süre kişinin emekli olması için gerekli olan sürecin daha erkene çekme olanağına sağlamaktadır. Askerlik borçlanması sayesinde emeklilik süreci azda olsa geriye alınmaktadır.

Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir?

Erkekler için özel olarak tanınan askerlik borçlanması yapabilmek bir takım şartlar bulunmaktadır. Asker borçlanması için gerekli şartlar erkek çalışanların vatani görevlerini er ya da erbaş olarak yapmaları gerekir. Yedek subay okulunda geçen zaman zarfında askerlik borçlanmasına dahil edilebilir. Askerlik borçlanması en fazla askerlik dönemi kadar yapılabilir. Ayrıca bu hizmet asgari ücrete göre belirlenir ve her yıl asgari ücrette olan değişikliğe göre borçlanma oranı da artmaktadır. Kişinin askerde olduğu sırada işvereni tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödenmemiş olması gerekir. Bunların yanı sıra askerlikten muaf olan sigortalı kişiler askerlik borçlanmasından faydalanamaz. 

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması başvurusu için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na askerlik terhis belgesi ile başvuru yapılması gerekir. Askerlik borçlanması formunu başvuru sırasında askerlik şubesi aracılığı ile doldurması gerekmektedir. Başvuru formunda hangi tarihler arasında askerlik yapıldığı ve askerlikten sayılmayan günler ile alakalı bilgiler yer almalıdır. Askerlik borçlanması başvurusu onaylanan belgeler ise çalışanların en son çalışmakta oldukları iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine sunulmaktadır. Erkekler için çok önemli olan bu hizmet erken emekliliğe yardımcı olmaktadır. 

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?