Rapor Parası Yattı mı? Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor Parası Yattı mı Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Çeşitli sebeplerden dolayı çalışırken hastalanarak rapor alan kişilerin sıklıkla sordukları sorulardan birisi, rapor parası yattı mı? Rapor parası ne zaman yatar? Sorusu olmaktadır.

Yazımızın devamında, rapor parası yattı mı? ve rapor parası ne zaman yatar? Sorularının cevapları yer almaktadır.

Rapor Parası Yattı mı? Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası ne zaman yatar?

Öncelikle alınan raporun, işverene biran önce teslim edilmesi gerekmektedir. 5 günlük rapor teslim süresi olması sebebiyle, alınan raporların 5 gün içerisinde işverene teslim edilmesi gerekmektedir.

Raporun alınmasının ardından rapor sahibinin, bağlı oldu SGK’ya rapor bildirimini yapması gerekmektedir. SGK’nın raporu incelemesinin ardından, herhangi bir eksiklik görülmemesi durumunda raporu onaylayacaktır. Raporun onaylanmasının ardındansa, PTT aracılığı ile ödemenizi yapmaktadır. Rapor parası yattı mı? Telaşına kapılmanıza gerek kalmayacak SMS sistemi sayesinde, rapor parasının yattığını size SMS olarak bildirecektir.

Rapor Parası Yattı mı? Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor Parası Yattı mı? Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası almanın şartları nelerdir?

Rapor parası alabilmek için herhangi bir nedenle hastalık ve iş kazası nedeniyle kişinin ilgili hastanelerden, iş göremezlik raporu alması gerekmektedir.

Alınan raporun 5 gün içerisinde işverene verilmesi ve aynı zamanda SGK’ya rapor bildiriminde bulunması, hem süreci hızlandıracak hem de işverenle sıkıntı yaşamanızı engelleyecektir.

SGK bildiriminizde herhangi bir eksiklik olmaması halinde, raporunuz kısa sürede onaylanarak size SMS ile bildirilecektir. Rapor parası alabilmek için raporun SGK’ya ibrazı dışında belirli bir şart bulunmamaktadır.

Rapor parası ne kadar?

Rapor parasının belirlenmesi için, çalışanın 3 aylık prim gününün ve 3 aylık brüt gelirinin ayrı ayrı toplanması gerekmektedir. Sonrasında ise 3 aylık brüt gelirin 3 aylık prim gününe bölünmesiyle çıkan sonuç, raporlu gün sayısı ile çarpılır.

Elde edilen sonuçtan, raporun ilk günü çıkarılmaktadır. Bunun nedeni ise o günün yol ve hastanede geçmesinden dolayı, para parasına dahil edilmeyeceğidir.

İş kazaları için iş göremezlik ödeneği

İş kazaları için verilen iş göremezlik ödeneği, adından da anlaşıldığı üzere iş kazaları neticesinde ortaya çıkan iş göremezlik durumlarında verilmektedir. Bu ödenek için, kişinin geriye dönük 90 gün primi olup olmadığına bakılmamaktadır. Bu kapsamda SGK, rapor alınan her gün için ödeme yapmaktadır. 90 günün haricinde iş kazaları için iş göremezlik ödeneği alabilmek için, 30 gün prim yatırma şartı da bulunmamaktadır. Yani kişinin iş yerindeki ilk günlerde dahi iş kazası geçirmesi halinde, bu ödenekten yararlanması mümkündür.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir