PTT Çocuk Parası Sorgulama

ptt çocuk parası sorgulama nasıl yapılır

Türkiye yıllardır vatandaşların refahı için çeşitli yasalar aracılığıyla vatandaşlarına maddi yardım yapan bir ülkedir. Bu maddi yardımın türleri değişmekle beraber genellikle insanların daha rahat bir yaşam sürmesini amaçlayarak yapılmaktadır. Bu yardımlar sayesinde pek çok vatandaşımız daha iyi bir yaşam düzeyine erişebilmektedir. Devletin yaptığı maddi yardımlara çeşitli kanallar aracılığıyla ulaşılabilmektedir. Bu kanallardan en çok kullanılanı PTT’dir. PTT, kurulduğu günden bu yana devletten maddi yardım alan vatandaşlarımızın bu yardımlara daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamıştır. Günümüzde de farklı türlerdeki maddi yardımların sorgulaması bu kurum üzerinden yapılabilmektedir. PTT çocuk parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilen birkaç kurumdan en sık tercih edilenidir.

Çocuk Parası Nedir?

Ülkemizde genç nüfusunun oranını artırmak için 2015 yılında bir torba yasa çıkarılmış ve yeni doğan çocuklar için para yardımı yapılmaya başlanmıştır. Yeni doğan çocukların bakım masraflarının kolayca karşılanabilmesi için yapılan bu yardım sayesinde maddi durumu iyi olmayan pek çok aile sağlıklı bir şekilde bebeklerini büyütebilmektedir. Dolayısıyla bakım masraflarının yükseklerinden endişe ettiği için çocuk yapmayan ailelerin çocuk yapmaya başladığı gözlemlenmiştir. İstatistiklere göre bu yardım doğum oranlarını artırmış ve yeni doğan bebeklerin ölüm sayısını düşürmüştür.

Çocuk yardımı almak isteyen ailelerin sıklıkla sorduğu soruların başında “Çocuk parası ne kadar?” gelmektedir. Çocuk parasının miktarı doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre değişmektedir. Çocuk parası ne kadar sorusunun cevabı olarak 2015 yılında yürürlüğe giren yasaya göre ilk çocukları için yardım almak isteyen aileler 300 Türk Lirası çocuk parası almaktadır. İkinci çocukları için yardım almak isteyen aileler 400, üçüncü çocukları için yardım almak isteyen aileler ise 600 Türk Lirası çocuk parası almaktadır. Üçüncü çocuktan sonra doğan bebekler için devlet herhangi bir yardım yapmamaktadır. PTT çocuk parası sorgulama işlemleri sırasında bu açıkça belirtilmektedir.

ptt çocuk parası sorgulama

ptt çocuk parası sorgulama

PTT Çocuk Parası Sorgulama Yöntemleri

Çocuk parasının yatıp yatmadığını kontrol edebilmek için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en popüleri PTT çocuk parası sorgulama işlemleridir. PTT çocuk parası sorgulama işlemlerini yapmak için ilk olarak en yakın PTT şubesine gidilmesi gerekmektedir. Ardından gişeden paranın yatıp yatmadığı öğrenilebilir. Ayrıca PTT şubelerinden posta çeki hesabı açıldığı taktirde online işlemler aracılığıyla da çocuk parasının yatıp yatmadığı kontrol edilebilir. PTT çocuk parası sorgulama işlemleri tamamen ücretsizdir.

Çocuk parası sorgulama yöntemlerinden bir diğeri de e-devlet üzerinden sorgulamadır. E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle sisteme girilmesi gerekmektedir. Sisteme girmek için gereken şifre PTT şubelerinden alınabilir. Şifreyi alabilmek için nüfus cüzdanı aslı yeterlidir. Şifre alındıktan sonra siteye girilip ödemeler sekmesinden hızlı bir şekilde çocuk parasının yatıp yatmadığı kontrol edilebilir.

Çocuk parasının yatıp yatmadığını kontrol edebilmek için telefon numarası da kullanılabilmektedir. Çocuk parası telefon numarası aracılığıyla hızlıca ve kolay bir şekilde sorgulanabilmektedir. Banka hesabına yatıp yatmadığı kontrol edilmek istenen çocuk parası telefon numarası ile öğrenilmek istenildiğinde kişinin kendisinin ve çocuğunun kimlik numarasına sahip olması gerekmektedir. Kişiler bu iki bilgiye sahip olduğu taktirde çocuk parası sorgula 144 numarası arandığında gerçekleştirilebilir. Çocuk parası sorgula 144 üzerinden yapıldığında hızlı bir şekilde sonuç vermektedir. Çocuk parası sorgulama işlemleri ALO 170 aranarak da yapılabilmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait olan bu çağrı merkezine her gün her saat ulaşılabilir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk sahibi olan aileler bir süre sonra birçok masrafla karşı karşıya kalmaktadır. Bu masrafların kolaylıkla karşılanabilmesi için vatandaşlarımızın çocuk parası yardımına ihtiyacı olmaktadır. Bu yardım sayesinde ihtiyaçlarını gidermek isteyen anne ve babalar “Çocuk parası ne zaman yatar?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Çünkü bazı aileler buna göre gelir ve giderlerini ayarlamak durumunda kalmaktadır.

Yeni doğan çocukların sağ olarak doğduğu durumlarda çocuk parası en kısa sürede annenin banka hesabına yatmaktadır. Genellikle çok kısa sürede yatan çocuk paraları bazı durumlarda 1-2 ay gecikmeli olarak hesaplara aktarılabilmektedir. Paranın yatıp yatmadığını otomatik olarak öğrenmek için PTT çocuk parası sorgulama sırasında şubeye telefon numarası bırakılabilir. Böylelikle çocuk parası yattığında telefona kısa mesaj olarak bilgilendirme yapılabilir.

Çocuk Parası Alma Kriterleri

Doğum yaptıktan sonra çocuk yardımı alabilmek için bazı kriterlerin yerine getirilmiş olması gerekmektedir. İlk olarak, çocuğun kimliğinin çıkartılmış olması gerekmektedir. Başvuru sırasında hem annenin hem babanın hem de çocuğun kimlik numarasının iletilmesi şarttır. Bu yardıma anne veya babadan birisi başvurabilmektedir. Ödemenin yapılabilmesi için annenin bir banka hesabına sahip olması gerekmektedir. Eğer banka hesabı yoksa para, anne adına, PTT şubelerine gönderilmektedir. Bu gönderilen parayı anne dışında baba dahil hiç kimse alamaz. Başvurusu sırasında paranın çekilebileceği tarih belirtilmektedir. PTT çocuk parası sorgulama işlemleri sırasında belirtilen bu tarihten en geç 1 ay içinde ödeme yapılmaktadır. Çocuk parası çalışan ya da çalışmayan tüm yeni doğum yapmış annelere 122 Türk Lirası süt parası ile birlikte ödenmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir