Kredi Kartı

Para Biriktirme Püf Noktaları [22+ Yöntem]

Para biriktirme için püf noktalar nelerdir? Nasıl kolay yoldan para biriktirilebilir? Denenmiş 22’den fazla para biriktirme tüyosu

Hepimiz çok paramız olsun isteriz. Ancak eğer anne ya da babamızdan kalan bir servetimiz yoksa yahut iyi gelir getiren bir mesleğe sahip değilsek, şans oyunlarından yana da talihimiz yaver gitmiyorsa hiç de kolay değildir çok paramızın olması. Şanslı bir yerde ve zamanda da doğmamışsak yapılacak tek şey uzun süreler boyunca tasarruf etmektir. Bankalardaki hesaplarımızdaki para miktarı kendi kendine artmayacağına göre para biriktirmeye bir an önce başlamakta fayda vardır. Bunun için az ya da çok demeden bir kenara para koymakta her zaman fayda vardır. Şimdi küçük gelen meblağlar yıllar çabuk geçtiği için bir süre sonra büyük meblağlar olarak karşımıza çıkacaktır. Onun için azimle tasarruf yapmakta sayılamayacak faydalar bulunmaktadır.

İşte size, sizi yormadan kolayla para biriktirmenin yollarından bazıları;

Para Biriktirme Tüyoları

1- Elimize gün içinde geçen madeni paraları miktarı ne olursa olsun bir kenara konulmalı.

2- Gerçekten ihtiyaç olan harcamalar yapılmalı, gereksiz harcamalardan kaçınılmalı.

3- Kredi kartı harcamaları gözden geçirilmeli ve artış ya da azalış miktarları iyi takip edilmeli. Kredi kartı borcu faize muhatap olmadan kapatılmalı.

4- Alınacak bir şeyin hesabı 1 gün önceden yapılmalı ve ona göre karar verilmeli. Anlık alışverişler hesapsız harcamalara neden olabilir.

5- Sigara, içki gibi gereksiz yerlere yapılan harcamaların mutlaka önü alınmalı.

6- Yıl sonunda toplu olarak belli bir miktar tasarruf etmek yerine gün gün azar azar tasarruflar yapılmalı

7- Mümkün olduğunca evde yemek yenilmeli. Dışarda yenen yemekler büyük harcamalara dönüşebilir.

8- Market alışverişine çıkarken mutlaka ihtiyaç listesi hazırlayın. Listeye mutlaka bağlı kalın. Markete dalıp her gördüğünüz şeyi almayın. Özellikle taze gıda ürünlerini çok miktarda alıp evde çürümeye terk etmeyin.

9- Ulaşımda çok acil bir işiniz yoksa mümkün olduğunca toplu ulaşım araçlarını kullanın. Taksilerden uzak durun.

10- İşyeri ile evin yakın olmasına dikkat edin. Paranızı ve zamanınızı yollarda tüketmeyin.

11- Giyim konusunda mutlaka indirim zamanlarını takip edin. Sezon sonunda çok büyük indirimler olacaktır. Bu indirimleri takip etmek bu masrafı çok azaltacaktır.

12- Bir ayda ortalama ne kadar telefonda konuşuluyorsa buna göre bir tarife seçin. 500 dakika bir konuşma potansiyeliniz varsa 2.000 dakikalık bir tarife satın almayın.

13- Evde faturaları azaltacak prensipler edinin. Tasarruflu ampuller kullanmak, gereksiz ışıkları söndürmek, suyu açık bırakmamak, ortamı aşırı ısıtmamak bu prensiplerden bazılarıdır.

14- İnternetten alışveriş yapmak zevkli ancak aynı oranda tehlikelidir. Elinizde olmadan çok fazla alışveriş yapabilirsiniz.

15- Eğlence amacıyla ve zaman geçirmek için alışveriş merkezlerine gitmeyin çünkü ihtiyacınız olmayan bir ürünü almak durumunda kalabilirsiniz. Bu da hesapta olmayan bir harcama yapmak anlamına gelir.

16- Çalışan kişiler öğle yemeklerini evde hazırlayıp yanlarında götürebilirler. Böylece hem iyi bir tasarruf etmiş hem de sağlıklı bir bünyeye kavuşmuş olursunuz.

17- Akıllı elektrik sayaçları kullanarak elektrik sarfiyatını en asgari düzeye çekebilirsiniz.

18- Ev alırken küçük evler almayı tercih edin. Büyük evlerin her anlamda masrafı daha fazla olur.

19- Çocuklar yetiştirilirken tasarruf eden bireyler olarak yetiştirilmeli ve tasarrufun erdemi iyice öğretilmeli. Gereksiz harcama alışkanlıkları edinmemeliler. Her taleplerine evet cevabı verilmemeli.

20- Ev eşyaları ve giyecekler ihtiyaç olduğunda satın alınmalı. Modayı takip edeceğim diye bütün paralar bu tür harcamalara gitmemeli.

21- Bakliyat, sebze ve etleri hafta sonunda toptan pişirerek bütün hafta yetecek kadar yemeğe sahip olabilirsiniz.

22- Belirli bir zaman diliminde belli bir meblağda para biriktirmeyi hedef koyarsanız, paranızı gereksiz yerlere harcamaktan kaçınmanız kolaylaşır.

Para biriktirme yollarını tamamladıysanız eğer En Uygun Kredi Nasıl Bulunur? konusu da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu