Otomatik Ödeme Nedir, Faydaları Nelerdir?

burs-ne-zaman-yatacak-2018

Gelişen internet ve mobil imkanlar hayatımızı büyük ölçüde hızlandırmakla beraber ihtiyacımız olan çeşitli hizmet ve ürünlere de artık kolaylıkla ulaşabilmemizi sağlıyor. Bankalar da müşterilerine daha hızlı hizmet sağlamanın yollarını ararlarken çeşitli ürünler ve paketler geliştirmeyi ihmal etmiyorlar. Bu alanı eğer mercek altına alacak olursak karşımıza mobil bankacılık, telefon bankacılığı, internet bankacılığı gibi çok sayıda seçenek çıkıyor. Bu tip kişisel hizmetlerin yanı sıra bankaların sağladığı önemli kolaylıklardan birisi de muhakkak otomatik ödemedir.

Otomatik Ödeme Nedir?

Otomatik ödeme, bankamıza faturalarımız ve ödemelerimiz için verdiğimiz emirdir. Banka vakti gelen fatura ve ödemeyi o bankadaki mevduat hesabımızda bulunan varlıklar ile öder böylelikle bizler de hafızamızda bu ödemeler ve faturalar ile ilgili olarak ekstra yer açmak zorunda kalmayız ve geciken ödemeler sebebiyle gecikme faizi ile karşı karşıya kalmak durumunda olmayız.

Nasıl Faydalanılır?

Mevduat hesabınız veya kredi kartınız olan bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, mobil bankacılık uygulaması üzerinden veya internet bankacılığı aracılığı ile otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır ?
Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı İşlemleri
Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Otomatik Ödeme Faydaları Nelerdir?

Otomatik ödemenin pek tabii ki en büyük avantajı ödeme zamanını kaçırmamamızdır. Bu durum sayesinde ucu kaçan fatura borçlarından dolayı gecikme faizi gibi uygulamalara maruz kalmadan borçlarımızı kapatmış oluruz.

Bir diğer faydası ise bankaların otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine sundukları kampanyalardır. Otomatik ödemeler bankalar açısından avantajlı bir işlem olduğundan genel olarak müşterilerinin bu talimatı vermesini isterler. Bu durumu özendirmek için de müşterilerine otomatik ödeme talimatı vermeleri durumunda indirimler veya taksitlendirme imkanları sunarlar.

Hesabımda Para Yok Nasıl Ödenir?

Otomatik ödeme talimatını verdiğiniz bankanızdaki mevduat hesabınızda hiç nakit kalmadı ama ödeme vakti geldi ve geçiyor. Bu durumda banka sizin için açtığı ek hesaptan para çekerek bu ödemeyi gerçekleştirir. Ancak bu noktada unutmamanız gereken husus, bankanın ödemeyi yaptığı ek para alanından alınan nakit para belirli bir faiz oranı ile geri ödenmektedir. Bu nedenle hesabınızda para yokken ek para hesabından yapılan ödemeleri en kısa zamanda bankanıza geri ödemeniz gerekiyor.

Otomatik ödeme hayatımızı kolaylaştıran bir devrim. Otomatik ödeme sayesinde kendimize zaman kalıyor. Makalemizde otomatik ödeme hakkında detaylı bilgi verdik. Sorularınız için lütfen yorum atınız.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir