İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma – Banka Banka İnceleme

Hepimizin başı banka müşteri hizmetleri ile derde girmiştir. Özellikle sizi bir türlü müşteri hizmetlerine bağlamaması çileden çıkartmıştır. Bankaların telefon bankacılığında ortak sorunu direk müşteri temsilcisine bağlamamasıdır. Devamlı menü gezdirip, farklı yollardan çözüm üretmeye çalışmasıdır. Bu makalemde size bankaların müşteri hizmetlerine direk bağlanma nasıl olur? Hangi sayıları tuşlayarak gerçekleşir banka banka bilgi vereceğim. ING Bank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma, Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma, Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma, Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma, Şekerbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma, TEB Bankasının Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma, İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma, Aktif Bank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma konularına açıklık getireceğim.

ing bank müşteri temsilcisine direk bağlanma
ing bank müşteri temsilcisine direk bağlanma

ING Bank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

ING Bank müşteri hizmetlerine direk bağlanma yöntemi nasıl olur? Bildiğimiz gibi ING Bank müşteri hizmetleri numarası direk müşteri temsilcisine bağlanamama sorunu yaşamaktadır. Bu sorunu çözmek için çok kolay yöntemler vardır. ING Bank müşteri temsilcisi numarası ING Bankası 0850 222 0 600 dır. ING Bank direk müşteri temsilcisine ulaşmamız için ilk önce bu numarayı aramalıyız. Bu numarayı aradıktan sonra sizi karşılama mesajı karşılayacaktır. Burada sizin kimliğiniz tanımak için cep telefonuna, TC kimlik numaranızı girmeniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girmemiz lazım. Daha sonra çıkan menüden 3 ve daha sonra 0’a başarak direk müşteri temsilcisine bağlanacaksınız. Aslında çok kolay tekrar söylemek gerekirse, 0850 222 0 600 aradıktan sonra TC kimlik numaranızı girip 3 ve 0’a bastıktan sonra direk müşteri temsilcisine bağlanacaksınız. Burada bütün işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer bu numarayı bankada kayıtlı cep telefonu numaranız ile ararsınız, müşteri hizmetleri sizi direk tanıyarak adınızı soyadınızı söyleyecek. Ardından onay isteyecektir. ING Bank Telefon bankacılığı ile neler yapabilirsiniz_ EFT işlemlerini yapabilirsiniz, kredi başvuru sonucu sorgulama yapabilirsiniz, kredi kartı sorgulama 0850 222 0 600 numarasından yapabilirsiniz.

finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma
finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma

Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma nasıl yapılır? Hakkında bilgi vereceğiz QNB Finansbank bildiğimiz gibi ülkemizde bir çok şubesi olan ve finans hizmetleri ile tanınan bir bankadır. Bu banka ile çalışanlar, Finansbank müşterileri müşteri hizmetlerine direk bağlanma konusunda biraz sıkıntı yaşamaktadırlar. Finansbank müşteri hizmetleri numarasını aradığınız zaman, menülerde kaybolmadan direk bağlanmak mümkün. Finansbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 900 olarak bilinmektedir. Bu numarayı aradığınız zaman sizi sesli bir mesaj karşılayacaktır. Bu sesli komut başladıktan sonra 1’e basacaksınız daha sonra 5’e basıp ve son olarak da 4’e basarak müşteri temsilcisine direk bağlanacaksınız. Tekrardan söylemek gerekirse 0850 222 0 900 aradıktan ilk önce 1 sonra 5 daha sonra da 4’e basarak direk Finansbank Müşteri Hizmetlerine bağlanacaksınız. Finansbank’tan kayıp çalıntı ve şüpheli işlemler, kartlarınızı iptal ettirmek veya bankaya bildirmek istiyorsanız 0 tuşuna basıp müşteri hizmetlerine yönlendireceksiniz. Finansbank müşteri hizmetlerinden hangi işlemleri yapabilirsiniz?  Kartınız iptal etmek ve yeni bir kart müşteri hizmetleri numarasından kredi başvurusu yapabilirsiniz. EFT havale işlemleri gönderebilirsiniz, bireysel emeklilik hakkında sorularınızı sorabilirsiniz, banka kampanyaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu işlemler için 0850 200 0 900 arayarak Finansbank müşteri hizmeti eline ulaşabilirsiniz.

ziraat bankası müşteri temsilcisine direk bağlanma
ziraat bankası müşteri temsilcisine direk bağlanma

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma yöntemi nasıl yapılır? Sorusuna yanıt bulacağız. Ziraat Bankası özellikle emeklilere yaptığı kampanyada Türkiye’de en çok kullanılan ve tercih edilen kamu bankalarından bir tanesidir. Sadece emeklilerin değil, öğrencilerin ve gereçlerinin nakıt alışverişi işlemlerini Bu banka üzerinden yaptığını görmekteyiz. Ziraat Bankası müşterilerinin çok zorluk çektiği şey, Ziraat Bankası müşteri temsilcisine direk bağlanma yöntemidir. Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma yöntemi nasıl yapılır? Öncelikle Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri numarası iki tanedir. Bunlardan bir tanesi 444 00 00 diğeri de 0850 220 0000’dir. Bu numaradan birini aradıktan sonra, eğer aradığınız numara Ziraat Bankasına kayıtlı ise direk isminiz ile hitap edip, söylenen kişi olup olmadığınız sorulacaktır. Eğer telefonda söylenen isim siz değilseniz hemen 1’e basıp TC kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Kayıp çalıntı kart ve şüpheli işlemlerde ise 0 tuşuna basarak yetkili kişiye bağlanabilirsiniz. Şimdi direk müşteri temsilcisine nasıl bağlanırız ona bakalım. Müşteri hizmetlerini aradınız, adınızı soyadınızı okuduktan sonra bu menüde hızlı bir şekilde ilk önce 1 daha sonra 6 ve daha sonra 0 tuşlarına basarak direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Hiçbir şekilde menülerde kaybolmadan hızlı bir şekilde müşteri temsilcisine bağlanırsınız. Tekrar edelim isterseniz 444 00 00 veya 0850 220 0000 arayarak adınız soyadınız okunduktan sonra 1-6 ve 0 tuşlarına basarak direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

yapı kredi müşteri hizmetlerine direk bağlanma
yapı kredi müşteri hizmetlerine direk bağlanma

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Yapı Kredi müşteri hizmetleri direk bağlanma nasıl olur?  Yapı Kredi müşteri hizmetleri numarası 444 0 444 veya 0850 222 0444 olarak bilinmektedir. Müşterilerinin çok sıkıntı yaşadıkları konulardan bir tanesi de müşteri hizmetlerine direk temsilciye bağlanamaktır. Bunun için sizlere vereceğimiz yöntemlerle yedi gün yirmi dört saat Yapı Kredi Müşteri hizmetlerini arayarak direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Yapı kredi müşteri hizmetlerinden EFT işlemleri havale işlemleri yapabilirsiniz, banka kartı, kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredinizin hakkında bilgi alabilirsiniz, banka kampanyaları hakkında bilgi alabilirsiniz, daha sonra bireysel müşteri, bireysel emeklilik işlemlerini yapabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinden bütün finansal işlemlerin kısacası yapabilirsiniz. Şimdi Yapı kredi müşteri hizmetleri direk bağlanma nasıl olur sorusuna geçelim.  Yapı Kredi müşteri hizmetlerini aradığınız zaman sizden hesap Bilginiz veya TC kimlik numaranızı istenecek bir ses gelecektir.  TC kimlik numaranızı ve hesap Bilgilerinizi girdikten sonra bir menüye aktarılacaksınız. Bunu yaptığınız zaman ilk önce 2 Daha sonra da 0 tuşuna basarak direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Yapı Kredi müşteri temsilcisine anında bağlanmayı tekrar söylemek gerekirse. 0850 222 0444 veya 444 0 444 numara Bilgilerinizi girdikten sonra 2 tuşuna ve sonra da 0 tuşlayarak temsilciye bağlanabilirsiniz.  Temsilciler başka kimseyle görüşmüyoruz direkt bağlanacaksınız ama eğer bir yoğunluk varsa yaklaşık 2-3 dakika bekliyorsunuz. Bu şekilde direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

şekerbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma
şekerbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma

Şekerbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

 Şekerbank müşteri hizmetleri direk bağlanma yöntemi nasıl olur? Hakkında detaylı bilgi vereceğiz.  Şekerbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 78 78 veya 444 78 78 numaralı telefon arayarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Devamlı açık müşteri hizmetleri bütün finansal işlemlerinizi yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı ve Şekerbank Mobil bankacılığını kullanarak daha hızlı işlemler yapabilirsiniz. Yani müşteri temsilcisinde yapacağız bütün işlemleri Bank mobil yapabilirsiniz. Şekerbank müşteri hizmetleri numarası 444 78 78 – 0850 222 78 78 aradıktan sonra direk müşteri temsilcisine bağlanmak için 5 daha sonraki çıkan menüde 2’ye basarak direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Tekrar etmek gerekirse Şekerbank müşteri hizmetlerini aradıktan sonra 5 ve 2 tuşuna basarak direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Eğer kayıp kart çalıntı kartla şüpheli işlemleri için arıyorsanız, müşteri hizmetlerini aradığınız gibi 0 tuşuna basarak gerekli temsilciye bağlanabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinden kart ve kredi başvurusu yapmak istiyorsanız 1’e basın,  kart başvurusu yapmak için 2’e basın. Bireysel emeklilik için Şekerbank ürün ve kampanyalarından bilgi almak için 4, bunlara bastıktan sonra müşteri temsilcilerine bağlanmak için 2 tuşuna basarsak müşteri temsilcisine bağlanmak için beklemezsiniz.

teb bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma
teb bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma

TEB Bankasının Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

TEB bankasının müşteri hizmetlerine direk bağlanma yöntemi nasıl yapılır? Bunun hakkında bilgiler vereceğiz. TEB banası ülkemizde en çok tercih edilen bankalardan bir tanesidir. arkadaşlar. Teb bankası Müşteri Hizmetleri numarası 0850 200 0 666 bilinmektedir. 0850 200 0 666 telefonu aradığınızda bir telesekreter sizi karşılayacaktır. Telesekreter çıktıktan sonra 3 tuşuna basıp Daha sonra da 1 tuşuna bastıktan sonra size sesli mesaj gelecek ” müşteri temsilcisine bağlanmak için biri tıklayınız denilecektir” daha sonra sizde 1’i tıklayarak direkt müşteri temsilcisine bağlanacaksınız. Tekrar söylemek gerekirse 0850 200 0 666 numaralı telefonu aradıktan sonra ilk önce 3 Daha sonra 1 ve daha sonra tekrar 1′        e basarak hızlı bir şekilde direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradığınız zaman kayıp kart çalıntı işlemleriniz için direkt sıfırı tuşlayarak işlem yapabilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlanarak kartınızı iptal edebilir, yeni bir kart talebinde de bulunabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinden Ayrıca EFT havale işlemleri de yapabilirsiniz. Bunun için müşteri temsilcisine bağlanması yeterli olacaktır.

iş bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma
iş bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma

İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

İş Bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma yöntemi nasıl yapılır? Bunun hakkında bilgi vereceğiz. İş Bankası müşteri hizmetleri numaraları 444 0 202 bir diğeri ise 0850 724 0 724. İş Bankası ülkemizde bir çok müşterinin tercih ettiği bankalardan biridir. İş Bankası ihtiyaç kredileri, konut kredileri, araç kredileri, mevduat hesapları ve genç Çiftçilere kredi veren bir bankadır. Sizler de eğer bu banka ile çalışıyorsanız müşteri hizmetleri numaraları cep telefonunuzu kayıt etmiş olmanız gerekiyor. Çünkü bütün işlemlerinizi ve bankacılık işlemlerinizi müşteri hizmetlerine direk bağlanarak yapabilirsiniz. İş Bankası’ndan direk müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorsanız, Öncelikle müşteri hizmetleri numarasından bir tanesini çevirdikten sonra, Sizi bir tane sesli komut karşılayacak. Bu Sesli komutu Duyar duymaz 0 tuşuna bastıktan sonra direk müşteri hizmetlerine bağlanıyorsunuz. Ayrıca sesli mesaj diye bir şey gelecek size orada müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorum veya bilgi güncellemesi yapmak isterseniz direk müşteri temsilcisine bağlanacaksınız. Bilgi güncellemesi yapacağım dediğiniz zaman zaten kartınızla ilgili bilgiler size sunulacaktır ve direk müşteri temsilcisine bağlanacaksınız. Yedi gün yirmi dört saat müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinden birçok bankacılık işlemi yapabilirsiniz. Eğer ben telefonla yapmak istemiyorum daha kolay yapmak istiyorum derseniz, size İş Bankası’nın İşCep uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim. İşCep uygulaması cebinizdeki banka gibi bütün her şeyi yapabilirsiniz. Tekrar Müşteri hizmetlerine direk bağlanmayı söyleyecek olursak,  Müşteri Hizmetleri numarası 444 02 02 veya 0850 724 0 724 aradıktan sonra 0’a basabilirsiniz veya sesli olarak müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorum diyebilirsiniz ve bilgi güncelleme yapmak istiyorum diyebilirsiniz. Bu şekilde direk müşteri hizmetlerine bağlanacaksınız.

aktif bank müşteri hizmetlerine direk bağlanma
aktif bank müşteri hizmetlerine direk bağlanma

Aktif Bank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Aktif Bank müşteri hizmetleri direk bağlanma yöntemi nasıl olur hakkında bilgi vereceğiz. Aktif Bank müşteri hizmetleri numarası 444 30 50 veya 724 30 50 olarak bilinmektedir.  Aktif bank son zamanlarda çıkışta olan bir bankadır. Sebebi ise PTT üzerinden emeklilere verdiği krediler ve maçlara gitmek için aldığınız Passolig kartıdır. Aktif Bank bu iki işlemi de yaptıysanız ve herhangi bir sorun yaşadıysanız müşteri hizmetleri numarasını arayarak Bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Müşteri hizmetlerine direk bağlanma konusunda bütün herkes sıkıntı yaşamaktadır.  Aktif Bank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma nasıl olur? Öncelikle 444 30 50 veya 0850 724 30 50 aradıktan sonra hangi işlem yapmak istiyorsanız o işleme basmanız gerekir. Yani direk bağlanmak istiyorsanız mesela kart şifre işlemleri için 1’e bastıktan sonra direk 0’a basacaksınız veya kredi işlemleri için 2 ye basıp 0’a basacaksınız. Aktif Bank bankacılık işlemleri bayi destek hattı için 4 e basıp 0’a basacaksınız veya kampanyaları için bilgi almak istiyorsanız 5e basıp 0’a basacaksınız. Yani herhangi bir Tuşa basıp sıfıra bastıktan sonra direkt müşteri temsilcisine o konu ile ilgili olan yetkili kişiye bağlanıyorsunuz. Passolig kartınız ile ilgili PTT emeklileri ile ilgili bütün işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir