Mortgage Kredisi Hakkında Tüm Detaylar

kredihocası-ziraat-konut-kredi-başvuru

Günümüz şartlarında konut almak için en avantajlı yollardan birisi mortgage kredisi . Mortgage kredisi (konut kredisi) hakkında tüm detaylar makalemizde.

Mortgage kelimesi ingiliz kökenli olmakla beraber ipotek veya rehin koyma gibi anlamlar taşımaktadır. İpotekli veya rehinli satış olarak da bilinen mortgage kredisi, ödünç alınan bir parayla satın alınması gereken şeyin ödünç olarak güven anlamında gösterilmesine , Finans kurumlarından ödün olarak tahsil edilmiş paranın, ödemesi tamamlanana kadar almış olduğunuz taşınmaz mal, finans kurumuna ait olarak gösterilmektedir. Parayı sağlamış olan kurumun, paranın ödenmediği takdirde güven amaçlı ipoteklenen taşınmaz malı alma hakkına sahip olabilir.

Mortgage kredileri, günümüzde konut sahibi olmak isteyenler için çok büyük bir avantaj haline gelmiştir.Ancak çok uzun vadede bir bir borçlanma planı olduğundan, bu krediyi alırken oldukça iyi bir plan çerçevesinde alınmalıdır. Böylece herhangi bir sıkıntı yaşamadan kredinizi tamamlamış olursunuz. Mortgage kredilerilerini diğer kredi çeşitlerinden ayıran ise almak istediğiniz taşınmaz malı kredi için göstermenizdir. Krediniz bitene kadar paranın alındığı kurum taşınmaz mülkün sahibidir.

Mortgage (Konut kredisi) Kredisi Hakkında Tüm Detaylar

Mortgage (Konut kredisi) Kredisi Hakkında Tüm Detaylar

Mortgage Kredisi Nedir?

Mortgage Kredisi bir tür işleyen finans sistemi olarak tanımlanabilir. Bu sistem ile beraber almak istediğiniz konut için yeterli bir birikime sahip değil iseniz kira öder gibi aylık olarak ödemelerle konut sahibi olabiliyorsunuz. Mortgage Kredileri birçok finans kurumu tarafından konut sahibi olmak isteyenler için sunmuş olduğu uzun vadeli kredi türüdür. Teminat olarak borç almış olduğunuz finans kurumu tarafından konutunuza ipotek koyulur ve borçlarınızı tamamladığınızda iptek kaldırarak ev tamamen size ait olur.

En Düşük Faizli Konut Kredisi

Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvuru

Mortgage Kredi Türleri Nelerdir?

Mortgage kredi türleri almış olduğunuz taşınmaz mal veya vadeye göre farklılık gösterebilir. bir veya yirmi sene arasından değişmekte olan mortgage kredileri bulunmaktadır. Bu mortgage kredi türleri ise iş yeri kredisi, konut kredisi, konut geliştirme kredisi, arsa kredisi, inşaat kredisi ve refinansman kredisi olarak verilmektedir.

İş yeri kredisi: Mortgage kredileri arasında olan iş yeri kredisi, işyeri, ofis veya imalathane gibi yerlerin satın alınmasında kullanılan kredi türüdür

Konut kredisi: Mortgage kredileri arasından en çok kullanılan kredi türüdür. Konut almak için kullanılmaktadır. Bu kredi türünde borcun tamamen bitmesine kadar alınan konut ipotekli olarak finans kurumunda kalır. Daha sonra borcun bitimi ile ipotek kaldırılır ve mal devri gerçekleşir.

Konut geliştirme kredisi: Bu mortgage kredi türü ise konutların onarılması, yenilenmesi veya tadilat, dekor gibi işlemlerin gerçekleşmesi için alınan kredi türüdür.

Arsa kredisi: Bu mortgage kredi türü arsa alınması için kullanılan bir kredidir. Konut kredisinde olduğu gibi bu kredi türünde de borcun tamamen bitişine kadar arsa, borç alınmış finans kurumunda ipotekli olarak kalır.

İnşaat kredisi: Bu kredi türünde kaba inşaatı tamamen bitmiş olan yapılarda destek amaçlı alınan kredidir.

Refinansman kredisi: Konut kredisinde borç transferi veya tekrar yapılandırma kredi türü olarak bilinmektedir. Mevcut olan kredi borcunun uygun faiz ve vade ile tekrar yapılandırılmasıdır.

Mortgage kredilerini sağlayan finans kurumlarının kendilerine göre uygulamış oldukları bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar geri ödeme seçenekleri veya faiz oranlarını kendilerine göre ayarlamalarıdır. Her finans kurumunda gerekli olan ve ilk bakılan koşullardan biri ise kredi notu ve düzenli bir gelir durumu olup olmadığıdır.

Mortgage kredi başvurularınızda bazı finans kurumu tarafından başvurunuz onaylanmadığı gibi, bazıları tarafından da hemen onay alabilir. Bunun nedeni ise her finans kurumunun kendine göre sağladığı bazı koşullarının olmasıdır. Ancak bunların haricinde her finans kurumunun ortak olarak karar aldığı bazı prosedürler de vardır. Bu prosedürler, kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ve taşınmaz malın özellikleridir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir