Mikro kredi Nedir – Nasıl Başvurulur?

Mikro kredi Nedir? Ev Hanımlarına Mikro kredi Şartları Nelerdir?

Mikro kredi Nedir?

Günümüz koşullarında kadın girişimcilerinde iş hayatındaki rolleri oldukça artmış olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.Bunlara destek vermek adına da birçok seçenek mevcut. Kendi küçük işletmesini kurmak isteyen kadınlar için özel desteklerden biri ise mikro kredi. Kadınların iş hayatına atılmaları ve daha aktif rol almaları adına sağlanmış olan bir finans desteğidir ve bazı sağlamış olduğu avantajlarla beraber kadınlara sunulmaktadır. Evde oturmak yerine para kazanmak isteyen ev hanımları için kaçırılmayacak bir fırsat denilebilir.

Kadınlar için oldukça avantajları olan mikro kredi nedir?

Kadınların hem ticaret hayatında, hem de iş hayatında daha aktif bir şekilde rol alması adına finansal destek sunan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında yarı özel bir kurumla beraber yürütülmektedir. Ülkemizde mikro kredi ve finans işlerinin hepsi bu kurum altından yürütülür. Aynı zamanda Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’da bu krediyi kadınlar için sunmaktadır.

Bazı özel ve sivil toplum kuruluşlarının kadın girişimciler tarafından kurulmuş olan veya işletilmesi sağlanan işletmeler için verilen krediler de mikro kredi türü altında verilmektedir. Sadece kadınlar için sağlanmış olan bir kredidir ve yalnızca iş hayatına atılmak isteyen girişimcilere verilir. TGMP, ülkemizde bu konuda yetkilendirilmiş ve sorumlu tek kurumdur. Ayrıca oldukça başarılı işlere imza attıkları da  söylenebilir.

Mikro krediler için herhangi bir teminata gerek yoktur. Beş kadın girişimcinin bir araya gelip birleşerek iş kurmak için karar almasından sonra bu krediden yararlanma hakkına sahip olabilirler. Ancak bir araya gelmiş olan beş kadın arasında herhangi bir akraba bapı bulunmaması gerekir. Bu nedenle yakın olduğunuz veya sizinle aynı mahallede oturan komşularınız ile beraber mikro krediye başvuruda bulunabilirsiniz. Basit, gerekli ve para kazandıran iş fikirleri için bir araya gelmiş olan girişimci kadınlar, ilgili kurumlara başvurduğu takdirde kredilerini temin edebilirler.

Dar gelirli veya hiçbir geliri bulunmayan ev hanımı kadınlar için girişim imkanı tanıtan mikro krediler, herhangi bir kefalete gerek kalmadan verilebilen küçük bir sermaye parasıdır. Güvene dayalı bir sistemdir ve krediyi almak için gerekli olan en büyük koşul, bir iş fikrinizin olması gerektiğidir. Yalnızca kadın girişimcilere sağlanan bu kredi, belediye veya bazı sivil toplum örgütleri tarafından verilmektedir.Günümüzde ise bazı bankalarda mikro kredi vermeye başlamıştır.

Mikro kredi Nedir? Ev Hanımlarına Mikro kredi Şartları Nelerdir?

Mikro kredi Nedir? Ev Hanımlarına Mikro kredi Şartları Nelerdir?

Çalışmayan Kadınlara Kredi Veren Bankalar

Kadın Girişimciler KOSGEB’den Nasıl Kredi Alabilir?

 

Mikro kredi Nasıl Başvurulur?

Mikro kredi imkanından sizde faydalanmak isterseniz öncelikle beş kadın birleşip ortak bir iş kurma fikrinde birleşmeniz gerekir. Daha sonra bulmuş olduğunuz iş fikrini mikro krediyi almak istediğiniz kuruma detayları ile beraber anlatarak ikna etmeniz gerekli. Ancak bu işlemler KOSGEB girişimlerine göre çok daha basit ve kolaydır. Başvurunu yapıp onay alırsanız, üç gün girişimcilik hakkında eğitim verilmektedir. Daha sonra bu eğitimi tamamlar ve kredinizi alabilirsiniz. Bu esnada geri ödeme konusunda da sizi bilgilendirmeleri gerekir. İşletmenizin veya iş fikrinizin uzun süre boyunca devam etmesi için, girişimci kişilerin işine sahiplenip tutunması yeterli olacaktır.

İlk mikro kredi müracaatınız onaylanırsa 1000 liraya kadar bir miktardan faydalanabilirsiniz. Birden fazla mikro kredi başvurusunda bulunabilirsiniz ancak başvurmadan önce borcunuzu düzenli ve tam bir biçimde bitirmeniz gerekiyor. Almış olduğunuz mikro kredilerinizin ödemesini haftalık olarak da yapabilirsiniz.

Oldukça düşük miktarlar olarak alınan mikro krediler, hayalindeki işletmeyi kurmak isteyen ev hanımları için çok güzel bir fırsat olabilir. Şimdiye kadar bu kredi avantajından faydalanıp kendi işletmesini açan birçok kadın girişimci bulunmakta.Ayrıca kendi iş sahibi olduğu gibi, onu örnek alıp mikro krediye başvurarak kendi işletmesini açan birçok kadınında destek aldığını biliyoruz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir