Meslek Lisesinden Mezun Olanlara KOSGEB Kredisi Desteği

kosgeb

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile KOSGEB arasında imzalanan yeni protokol kapsamında meslek lisesinden yeni mezun olan kişilere hibe kredi ve faizsiz kredi desteği sağlanacağını duyurdu. İmzalanan protokol ile beraber meslek lisesinden mezun olan ve mezun olduğu alanda iş yeri açmak isteyen kişilere 50 bin lira hibe kredi, 100 bin lira ise faizsiz kredi desteği olmak üzere toplamda 150 bin lira kredi desteği verilmesine karar verildi.

Meslek Lisesi Mezunlarına Hibe Kredi Desteği Şartları

KOSGEB hibe kredi desteğinden yararlanmak isteyen meslek lisesi mezunlarının belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bunlardan ilki 2016-2016 eğitim öğretim yılında mezun olmalarıdır. Yani destek ne yazık ki yeni mezun olan meslek liselilere verilmekte olup daha önce mezun olan kişilere hibe kredi desteğinden yararlanma hakkı tanınmamaktadır. Yine mutlaka bu kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin kendi mezun oldukları bölümde iş kurmak zorundadır. Başka bir iş kolunda şanslarını denemek isteyen kişilere KOSGEB kredi desteği verilememektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi

Meslek lisesi hibe kredi desteği paketinden yararlanmak isteyen öğrencilerin mutlaka KOSGEB tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimi programlarına katılmaları ve bu program sonucunda verilen uygulamalı girişimcilik eğitimi katılım belgesi almış olmaları gerekir. Bu belgeyi alarak mezun olan öğrencilere ise KOSGEB yeni girişimci desteği projesi kapsamında 50 bin lirası hibe kredi, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olmak üzere toplam 150 liraya kadar kredi desteği sağlanacak.

Faizsiz Kredi Desteği

Hibe kredi desteğinin sadece 50 bin lira ile sınırlandırılması nedeniyle girişimlerini hayata geçirmek için daha yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilere aynı zamanda faizsiz kredi desteği de verilmektedir. 100 bin lira faizsiz kredi kullanan meslek lisesi mezunlarını kredilerinin geri ödeme planını da yine zorlanmadan ödeme yapabilecekleri şekilde gerçekleştirebilmektedir. Burada amaç girişimcinin desteklenmesi ve hayata geçirilen projenin nakit sıkıntısına düşülmeden devam ettirilmesini mümkün kılmaktır. Kredi desteği alan yeni mezunlar çok daha avantajlı koşullar altında iş yerlerini açabilmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir