Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Kullanılabilir?

maasin kac kati kredi cikart

Bankalardan alınan kredilerin ne kadar olacağı hakkında bankaların genel bir algoritması bulunmaktadır. Her kişiye aynı ücreti vermemekte veya her kişiye aynı ölçekte ödeme seçenekleri olmamaktadır. Bunun ilk ve en temel nedenleri arasında müşterinin aylık sabit aldığı ücret olmaktadır. Aylık kişinin eline geçen ücretin ortalaması bankanın verdiği krediyi belirlemektedir. Ancak kredi ücretini artıracak olan diğer bir neden ise müşterinin ve krediyi alacak kişinin kredi notunun yüksek olmasına bağlı olmaktadır.

Kredi notu ne kadar yüksek olursa kredinin bedeli de o derecede yüksek olmaktadır. Bankalar genel olarak aylık maaşın dışında olarak aylık kredi ödeme bedellerinizi incelemektedir. Bankalar sizin aylık ödemek istediğiniz tutarı incelemekte ve bu tutarın sahip olduğunuz maaşın %40’ı ile %60’ı arasında olup olmamasına özen gösterir.

Genel olarak aylık kredi taksit ücreti maaşınızın %60’ının üzerinde ise ödemelerde sıkıntı çıkabileceğini düşünerek krediye onay çıkmamaktadır ancak aylık maşanızın kredi taksitlerine olan oranı %40 civarlarında ve %60’tan düşük olduğunda genel olarak kredinize onay çıkmaktadır. Kredinizin onay alması için gereken diğer maddeleri karşıladığınızda kredi anında banka hesaplarınıza gönderilmektedir.

Parayı çektiğim andan itibaren beni neler bekliyor?

Hesaplarınıza ulaşan kredilerinizi anında çekebilirsiniz. Çektiğiniz andan itibaren kredilerde iade ve diğer tüm durumlar geçerliliğini yitirmekte ve faiz oranları anlaşılan oran üzerinden devreye girmektedir. Bu nedenle her türlü işlemlerinizde bu tür ince detayları düşünerek görüşmeli ve yaptığınız ve yapacağınız her türlü işlemde sözleşmeleri oldukça detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

Kredi notunun artması, kredi tutarını etkiler mi?

Kredi taksitlerini zamanında ve gününde ödediğiniz sürece de hiçbir sıkıntı ve sorun ile karşılaşmadan hem borçlarınızı kapatabilir hem de kredi notunuz artırarak bir sonraki kredi alımlarınızda daha fazla kredi çekebilme şansını yakalayabilmektesiniz.  Daha fazla kredi çekmenizin yararları arasında ilerleyen zamanlarda işlerinizi büyütmenin kolay olacağını da söyleyebiliriz. Çünkü hem devlet hemde bankalar aynı sistemi kullandıkları için devletten arz edeceğiniz sermaye istekleri içinde kredi notu oldukça yüksek derecede size lazım ve gerekli olacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir