Kyk Kredi Burs Başvuruları Ne Zaman

kyk burs ve kredi başvuruları ne zaman

Tüm üniversite öğrencilerinin merakla beklediği Kyk Kredi-Burs başvuruları nın başlama tarihi hakkında sosyal medya üzerinden herhangi bir açıklama yapılmamıştır. 2018 yılında KYK başvuru işlemleri 16 Ekim’de başlamışken bu yıl hala başlamamıştır. Kyk Kredi Burs Başvuruları Ne Zaman yatacağı ile ilgili bilgiyi en kısa zamanda paylaşacağız. 

Evlerinden uzak olan veya maddi ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılamak için verilen burs başvuruları, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak, Kredi ve Yurtlar Kurumunun sistemi üzerinden onay verilecektir.

Kyk Kredi-Burs Ücretleri Ne Kadar?

2018 yılında lisans öğrencileri için 470 TL olan kredi-burs ücreti her yıl düzenli olarak artış göstermektedir. Kyk Kredi-Burs ücreti, lisans öğrencileri için 500  TL, Yüksek Lisans öğrencileri için 1000 TL, Doktora öğrencileri için ise 1.500 TLolmuştur.

Her ne kadar öğrencilerin tam manasıyla ihtiyacını karşılamasa da öğrencilere bir nebze olsun yardımcı olmaya çalışılmıştır.

Kyk Kredi Burs Başvuruları Ne Zaman

Kyk Kredi Burs Başvuruları Ne Zaman

Kyk Kredi-Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kyk başvuruları önceki zamanda hangi şehirdeyseniz, Kredi Yurtlar Kurumu’nun ana merkezine gidip, form doldurarak yapılıyordu. Günümüzde ise her yıl öğrencilere duyurulan tariler arasında e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Şayet e-devlet şifreniz mevcut değilse tüm PTT şubelerinden bir tane e-devlet şifresi edinmelisiniz. Başvuru yaptıkları sırada, öğrencilerden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuyla ilgili bazı özel sorular sorulmakta ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan bilgilerle kontrol edilmektedir. Değerlendirilmeler sonucu, ekonomik durumu zayıf kişilere burs verilmekte, ekonomik durumu burs alacak kadar düşük olmayanlara ise kredi verilmektedir. Alınan krediler okul bittikten 2 yıl sonra öğrenciler işe başladığı takdirde alınacaktır. Bursların geri ödemesi yoktur.

Kyk Bursları Kesilir Mi?

Elbette kesilir. Size verilen burs, eğitim ihtiyaçlarınızı karşılayıp maddi zorluk çekmemeniz içindir. Dersleriniz de başarısız olduğunuz takdirde, kaydınızı dondurduğunuzda, kyk yurdundan süresiz atıldığınızda, kesin hükümle mahkum olduğunuzda, burs alamazsınız.

Kyk Kredi-Burs Başvuru Sonucunu Nerden Öğrenebilirim?

Başvurulan kredi ve burs başvuruların sonucu, başvuru yapılan günden itibaren 1 hafta veya 10 gün içinde Kyk’nın resmi sitesinde yayınlanmaktadır. Burs veya kredi hangisi için uygun görülmüşseniz, üniversiteniz bünyesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu Genel Merkezine giderek form doldurmanız gerekir. İlk kredi-burs ücretinizi de en geç 2 ay sonra almaya başlarsınız.

Kyk Kredi Burs Başvuruları Ne Zaman yazılı makalemiz umarım bilgilendirici olmuştur. Sorularınızı lütfen mesaj bırakınız.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir