Küçük Esnafa Kredi Veren Bankalar

kucuk esnaf kredisi

Küçük esnafa kredi veren bankalar, bu işlemi ticari hayata yeni giren veya küçük işletme sahibi olan esnaflara destek olarak yapmaktadır. Bu destek hem onları ekonomik anlamdan rahatlatırken hem de belli boyutlarda büyümeleri için onlara yardımcı olmaktadır. Örneğin; bakkallar, manavlar, tuhafiyeler gibi işletmelerin hepsi bu yardımdan yararlanabilmektedir. Küçük esnafa kredi veren bankalar, olarak tabloya baktığımız zaman birçok banka kendine göre bir kredi şekli ve şartı belirlemiştir. Bunlar için ilk olarak seçtikleri bankaya veya bankalara müracaat etmeleri gerekmektedir. Bankaların düşük faiz oranları, vadeli ödeme imkânları, uygun ödeme koşulları gibi küçük esnafa destek olmak için birçok destekleri mevcuttur.

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Küçük esnaf kredisi alabilmek için öncelikle, ya yeni bir işe girilmiş olması ya da küçük bir esnaf olunması gerekmektedir. Kredi alabilmek için alacak kişinin banka sicili temiz olmalıdır. Kredi notları iyi olmalıdır. Bu durumlar inceleme yapılarak küçük esnaf kredisi verilebilir. Farklı durumda yani doğrudan bir işletme, kurum adına başvuru durumu söz konusu ise, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, yıllık muhasebe tablosu, kayıtlı olduğu odanın(giyimciler odası, taksiciler odası, vs.) belgesi gibi belgeleri şubelere götürerek müracaatta bulunmalısınız.  Bunların haricinde kişi kendisi adına başvuruda bulunacaksa bütün evrakları unutun, sadece şunlar yeterlidir:

Kimlik ve Fotokopisi

İkametgâh Belgesi

Gelir Durumu Belgesi ile başvuru yapmak için şubelere gitmesi gerekmektedir.

Daha sonrasında bunların onaylanması için en önemli kısma vurgu yapmak gerekirse, bu kısım kredi notları ve sicillerinizin temiz olması durumudur. Bu durumlar karşılandıktan sonra ister bireysel, ister şirket olarak kredi alabilmeniz için hiçbir engel kalmamaktadır.

Küçük Esnafa Kredi Veren Bankalar Nelerdir?

Küçük esnaf faizsiz krediler için başvuruda bulunmak isterse, bankaları netleştirmek açısından şu örnekleri verebiliriz:

  • Denizbank
  • Halkbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  • Garanti Bankası
  • QNB Finansbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Akbank
  • Aktif Bank
esnaf kredisi veren bankalar

esnaf kredisi veren bankalar

Belirlenen bankalar, ihtiyaç kredisi alınacağı zaman başvurulacak bankalardandır. Fakat, bu durumdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi esnaflarımız Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na üye ise, Halk Banka’sına başvuruda bulunmaları daha verimli olacaktır. Sebebi şu ki, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Halk Bank arasında yapılan anlaşma sonucunda, yıllık %4’ten başlayan faiz oranı ile kredi alabilecekleri bir imkan sunulmuştur.

KOSGEB Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Halk arasında KOSGEB olarak bilinen kuruluş, Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı anlamına gelmektedir. Amacı; küçük ölçekli işletmeleri geliştirerek, sanayideki paylarını artırmaktır.

KOSGEB desteği almak isteyen kişiler, aynı bankalar gibi KOSGEB’den de destek alabilirler.  Bu desteği almak için yaptıkları projeleri sunarak destek almaktadırlar. Bununla birlikte projeleri hayata geçtiği halde hiç destek almayan kişilerde bu destekten yararlanabilirler. KOSGEB özellikle 2017 yılında binlerce küçük esnafa umut ışığı olmuştur.

KOSGEB’e kayıtlı olan küçük esnaflara 30.000TL’ye kadar destekte bulunulmaktadır.  Esnaf Kefaletin verdiği ve bankaların verdiği desteğin haricinde bu destekten yararlanmak isteyenler ne kadar istediklerini neye ihtiyacı olduklarını evraklarla birlikte başvuruda bulunarak belirtebileceklerdir.

Yine diğerlerinde olduğu gibi Halkbank üzerinden alınabilecek olan bu kredi, 60 aya kadar olan bir sürede alınacaktır. Bununla birlikte herhangi bir ödeme vs. yapmalarına gerek kalmadan bu işlemler KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir