Kredili Mevduat Hesabı Nedir – Nasıl Kullanılır?

borç-ödeme-yollarıKredili Mevduat Hesabı Nedir? Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Bankaların kendilerine kazanç sağlama amaçlı ve müşterilerinin de ihtiyaç durumlarını değerlendirmek için bazı seçeneklerde hizmet sunabilirler. Bankaların sunmuş olduğu hizmetlere göz atacak olursak, her biri farklı amaçlar için düzenlenmiştir. Bu nedenle müşterilerin ihtiyaç duymuş olduğu her seçeneğin değerlendirilmesi mümkündür. Kredili mevduat hesabı da bu hizmetler arasında bulunmaktadır. Ayrıca bu durum sadece bireysel değil, ticari müşteriler içinde geçerlidir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Tüketicilerin zor ve ihtiyacı olduğu zamanda yardıma koşan kredi türüdür denilebilir. Aslında bu kredili mevduat hesabı, çekilmiş olan avans ve kredi arasında sunulan bir hizmet niteliğindedir. Vadesiz mevduat hesabına herhangi bir limit tanımlandığı takdirde kredili mevduat hesabına döner. Kredili mevduat hesabı ise, vadesiz mevduat hesabının bir türü olarak karşımıza çıkar.

Kredili mevduat hesabı, vadesiz mevduat hesabına tanımlanır ve daha sonra bu hesaba belirni bir miktar limit verilir. Bu limit tanıma işlemine bakıldığında bir nevi gayri nakdi kredi seçeneklerine benzemektedir. Gayri Nakdi kredi türünde de müşterilere belli bir limit verilerek mal ve hizmet alınması sağlanırdı. Eğer bu alımlardaki ödemeleri müşteri yapmadığı takdirde banka gerçekleştir, böylece güven sağlanırdı. Kredili mevduat hesabının mantığı da aynı gayri nakdi kredide olduğu gibi işlemektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır ?

Bankaların vadesiz hesap adı altında açmış oldukları ve onlara entegre edilen kredili mevduat hesabının kullanımı çok basittir. Hesabınızda birikim yapmış olduğunuz paranız, yatmış olan maaşınız çeşitli harcamalarınızla tükenebilir. Bankaların son zamanlarda oldukça kullandığı hizmetlerden otomatik ödeme talimatı, hesabınız üzerinden işliyor da olabilir. İşte paranız tükendiği takdirde bu vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatlarınızı veya harcamalarınızı kredili mevduat hesabınızla yapabilirsiniz. Tabiki bankalarında herhangi gelir elde etme adına, adından da anlaşıldığı üzere faiz ödemesi de yapmanız gereklidir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Bu nedenle kredili mevduat hesabı kullanmak isterseniz, nakit avans, kredi kullanımı veya diğer bazı hizmetler için faiz ödemek zorunda kalırsınız.Ayrıca kredili mevduat hesabınız ile ödemeler yapabildiğiniz gibi parayı nakit olarak da çekebilirsiniz. Fakat bu durumda da belli bir miktar faiz ödemek zorundasınız. Özetleyecek olursak kredili mevduat hesabınıza tanımlanmış olan kredi limitinden kullandığınız takdirde faizi ödemek zorundasınız. Bu durum birçok müşteri tarafından normal ve sorunsuz bir şekilde karşılanır. Aslında detaylı olarak inceleme yaptığınızda dikkatli olmanızı gerektiren birçok konu olduğunu göreceksiniz.

Kredi Notu Sorgulama Ziraat Bankası

Bankaya Gitmeden Kredi Çekmek

Kredili Mevduat Hesabı Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Kredili mevduat hesabı kullanırken öncelikle bankaların dikkat etmiş olduğu bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki bankalar sizin kredi notunuza göre kredi limitine karar vermesidir.Bu nedenle kredili mevduat hesabı istiyorsanız, kredi notunuzun yüksek olması için çaba sarfetmelisiniz. Bankaların ilk olarak dikkat ettiği şeylerden biri de kredi skorudur. Ardından ise gelir durumu, verilecek teminatlar gibi çeşitli seçeneklerde gelebilir. Bunların her biri değerlendirme amaçlı bakılır ve duruma göre belirli bir limitte kredili mevduat hesabınız açılır.

Müşterilerin dikkatli olması gereken durumlardan en önemlisi ise hangi bankadan kredili mevduat hesabı açması gerektiğidir. Faiz miktarları, masrafları ve bankaların sunmuş olduğu kampanyalar bakımından en avantajlı ve cep dostu olanı tercih etmek en mantıklı tercihlerden biri olacaktır. Diğer önemli olan şeylerden biri ise kredi notunuzun yüksek olması ve bankalarda belli bir teminatınızın bulunmuş olmasıdır. Böylece kredili mevduat hesabı limitiniz daha yüksek olabilir. Faiz hesabı her zaman eksi bakiye olarak işlenmektedir. Faiz hesaplama formülü de böyle gerçekleşir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir