İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredide hayat sigortası nedir? Hayat Sigortası Ne İşe Yara? Ne Kadar?

Kredi çekerken bankaların kredi kapsamında sunduğu hizmetlerden birisi de kredide hayat sigortası hizmetidir. Her ne kadar kredi esnasında kesilen ücretten rahatsız olsak da, kredide hayat sigortası önemine baktığımızda tartışılmaz derecede faydalıdır. Yazımızın devamında, kredide hayat sigortası nedir? Kredide hayat sigortası ne işe yarar? Kredide hayat sigortası maliyeti ne kadardır? Sorularının tamamına, çok detaylı cevaplar hazırladık.

İşte Kredide hayat sigortası nedir? Kredide hayat sigortası ne işe yarar? Kredide hayat sigortası maliyeti ne kadardır? Sorularının cevapları.

Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Öncelikle kredide hayat sigortası nedir? Sorusunun cevabını verecek olursak, kredi çektikten sonra başınıza herhangi bir şey gelmesi durumunda, kredinizin ödenmesine olanak tanıyan bir sigorta sistemidir.

Kredide Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredide hayat sigortası nedir? Sorusundan sonra, kredide hayat sigortası ne işe yarar? Sorusuna cevap verelim.

Kredide hayat sigortasıyla, çalışamayacak düzeyde kalıcı hastalık veya sakatlık geçirmeniz ve vefat etmeniz durumunda, kredi borcunuz sigorta tarafından ödeniyor. Ayrıca sigorta borcunuzun ödenmesinin yanı sıra, o ana kadar yatırmış olduğunuz tutarı da geri alma imkanınız oluyor.

Kredide hayat sigortası sayesinde yukarıda bahsettiğimiz üzücü durumlarda, mirasçılarınızda bu borcu ödemekten muaf tutulmaktadır.

Kredide hayat sigortası nedir? Ne işe yarar? Maliyeti ne kadardır?
Kredide hayat sigortası nedir? Ne işe yarar? Maliyeti ne kadardır?

Kredide Hayat Sigortası Maliyeti Ne Kadardır?

Kredide hayat sigortası maliyeti ne kadardır? Sorusunun cevabını verecek olursak, bu sigortanın maliyeti çekilen kredi tutarına göre değişmektedir. Fiyat değişikliğine etki eden bir diğer faktör ise, kredi çektiğiniz bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinin sunmuş olduğu fiyattır.

Bunların dışında kredide hayat sigortası maliyeti ne kadardır? Sorusunun cevabına etki edecek farklı etkenlerde bulunmaktadır. Fiyatlara etki eden faktörleri maddeler halinde sıralayacak olursak, şu şekildedir.

  • Çekilen kredinin tutarı, kredide hayat sigortası maliyeti için belirleyici bir etkendir.
  • Bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketi de, yine fiyatta belirleyici niteliktedir.
  • Kredi çeken kişinin sağlık durumu, yaşı ve cinsiyeti de, kredide hayat sigortası maliyeti için fiyatların değişmesine neden olmaktadır.

Kredide Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Kredide hayat sigortası için araştırma yapanların sordukları sorulardan birisi de, kredide hayat sigortası zorunlu mu? Sorusudur. Her ne kadar bankalar kredi verirken sigorta için zorunluymuş izlenimi verseler de, kredide hayat sigortası zorunlu değildir.

Bankalar kredinin geri ödemesini garanti altına almak için, böyle bir yönteme başvurmakta ve kredi vermek koşulu olarak sunmaktadır.

Ancak burada zorunluluktan ziyade bu sigortanın, tamamen kredi çeken kişinin yararına olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü hayat boyunca çalışamayacak bir rahatsızlığınız görülmesi durumunda, kredi borcunuzun silinmesi söz konusudur. Vefat etmeniz halinde ise, kanuni mirasçılarınızın ödediğiniz kredi taksitlerini geri alabilmekte ve yine kalan borcunuzda silinmektedir.

Hangi Kredilerde Kredide Hayat Sigortası Yaptırmak Gerekir?

Yukarıdaki yararları düşünüldüğünde, tüm kredileriniz için kredide hayat sigortası yaptırmak mantıklı bir seçim olacaktır. Zaten bankaların bu sigortayı bir mecburiyetmiş gibi sunmasından dolayı, kredide hayat sigortasını yaptırmaktan başka çareniz yok gibidir. Aksi halde banka şubesi, sigorta mecburiyeti olmasa da çeşitli sebeplerle kredinizi onaylamayacaktır.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir