Kredi Yapılandırma Şartları 2018

Makalemizde kredi yapılandırma şartları 2018 de nasıl gerçekleşmektedir konusu hakkında bilgi vereceğiz. Kredi yapılandırması önemli bir konudur ve kredi yapılandırması ile alakalı şartları bilmeniz önemlidir.

Konut, taşıt ya da bireysel olarak kullanılan krediler, ödeme düzensizliği nedeni ile kişiyi zorlayabilir. Sürekli gecikme yaşanan bu krediler aynı zamanda kredi notunu da büyük ölçüde düşürecektir. Üstelik gecikmenin 3 ayı geçmesi bu durumun yasal takip adı altında takip edilmesine neden olur. Bu durumda kişilerin 5 yıl ve üzeri tekrar bir kredili ürün kullanımını engeller. Bu nedenle bankalar da alacaklarını garantiye almak adına zaman zaman yapılandırma süreçleri açabiliyorlar. Aslında yapılandırma kanuni takipteki müşteriler için tanınmış bir hakken artık ödeme zorluğu çekenler de büyük ölçüde faydalanabiliyor. Ancak bunun için banka tarafından bazı şartlar aranmakta.

Kredi Yapılandırma Şartları 2018 Nelerdir? Konut, İhtiyaç Kredi Yapılandır

Kredi Yapılandırma Şartları 2018

Gecikme Yaşanmış Olmalı

Banka gecikmesi olmayan müşterilerinin ürünlerini yapılandırma istemiyor. Çünkü bu durum alışkanlık gibi görüldüğü için her kredili ürün kullanan belli bir süre sonra yapılandırma talebi ile gündeme gelebiliyor.  Bu nedenle bankaların yapılandırma yapması için ilk olarak kullanılan ürünün gecikmede olması şartı aranıyor. Belki bu gecikme bir kanuni takip ile karşılaştırılamaz ancak müşterinin ödeme güçlüğü içinde olduğu bilinmelidir. Ayrıca bazı banka müşterileri yapılandırma işleminden faydalanmak için ürünlerinin ödemelerini isteyerek geciktirebiliyor. Ancak bu durumun kredi notunu olumsuz etkileyeceği bilinmelidir. Ayrıca yapılandırma da tek başına kredi notunu olumsuz etkileyen bir durumdur.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?  Banka Kredi Yapılandırması

Borç Yapılandırma Mı? Borç Kapama Kredisi Mi?

Ödeme Güçlüğü İçinde Olunmalı

Kredili ürünün borcu ödeniyor olsa da kişi işini kaybetmiş ya da engelli konumuna düşmüş olabilir. Bu tarz ani kaza, hastalık ya da iş kaybı gibi durumlarda da ödeme güçlüğü yaşanacağı için bankalar yine yapılandırmayı gündeme getirebilirler. Aslında bankalar kanuni takip sürecinde alacağını tahsil edemeyeceğini bildiği için müşterilerine yapılandırma yolu ile yardımcı olurlar. Böylelikle hem banka alacağını tahsil etmiş olur, hem de müşteri yasal takip süreçleri ile vakit kaybetmez. Ayrıca yapılandırma yapılan ürünün tekrar kullanılamaz. Yani yapılandırma yapılan kredi kart ya da ek hesap borcu ödense dahi kullanılamayacaktır. Banka bu ürünlerin üzerine bloke koyar ki bloke tüm borç ödendikten sonra banka inisiyatifinde kaldırılır. Bu durumun da yapılandırmadan faydalanacak tüketici tarafından bilinmesi önemlidir.

 

Makalemizde kredi yapılandırma şartları 2018 ile ilgili konulara değindik. Sormak istediğiniz soruları lütfen yoruma iletiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir