Kredi ya da Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

kredi karti borcu odenmezse ne olur

Kredi ya da kredi kartının ödenmemesi durumunda sırası ile idari takip, yasal takip ve icra süreci başlamaktadır. Ancak bu süreçler farklı tarihleri kapsamakta, kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kredi borcu ödenmezse ne olur? kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? süreçler aynı mıdır? tüm bu soruların cevaplarını bu içeriğimizde sizlerle paylaşacağız. Bu konuda sıkça sorulan, kredi borcumu ödemezsem cezaevine girer miyim? kredi ya da kart borcundan dolayı evime haciz gelir mi? gibi soruların da cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kredi ya da Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? sorusunun cevabını ilk aşamasından itibaren ele alalım… Kredi kartı borcunu ödemediğiniz de ilk olarak banka içerisinde ya da aracı bir firmada kurulan tahsilat birimi tarafından telefon ile aranırsınız. Arayan arkadaşlar borcunuzu ne zaman ödeyebileceğinizi sorar ve sizlerle uygun bir tarihte anlaşmaya varmaya çalışır. Bu anlaşmanın amacı ödeme sözü denilen bir olayın yerine getirilmesidir. Yani siz borcumu haftaya cuma ödeyeceğim dersiniz, arkadaşlar da haftaya cuma tarihinde borcun ödeneceğine dair söz almış olur. Verilen bu sözün herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır. Sanırım buradaki amaç hem borcun ne zaman ödeneceğini öğrenmek, hem de psikolojik bir baskı oluşturmaktır. Bu aşamada borcun ödenmemesi halinde borç artık idari takip sürecine girmiş demektir.

kredi borcu odenmezse ne olur

kredi borcu odenmezse ne olur

İdari Takip Nedir?

İdari takip bankalara olan borçların ödenmemesi halinde bankanın kendi bünyesinde yaptığı, 90 günü kapsayan bir müşteri takibidir. Bu süreçte müşteri yakından takip edilerek, telefon ile aranılarak borcun ödenmesine yardımcı olmaya çalışılır.

İdari takip süresi içerisinde ödenmeyen borçlar için yasal takip sürecine geçilmektedir. Yasal takip sürecini açıklamadan önce borcunuzu idari takip aşamasında ödemenin sizin için daha karlı olacağına da değinmek istiyorum. Daha karlı olmasının nedeni ise borç üzerine avukatlık ücreti, vekalet ücreti, harç ücreti gibi bedellerin ve faizlerinin yansımamış olmasıdır. Şimdi gelelim yasal takip sürecine…

Yasal Takip Nedir?

Bankalar idari takip sürecinde tahsil edemediği borçluları, avukatlık firmaları ya da avukatları aracılığı ile yasal takip sürecine dahil eder. Bu süreçte borçludan borcun tahsili için çeşitli yollar aranmaktadır. Örnek vermek gerekirse, aracınız var ise aracınıza haciz koyulabilir, sigortalı olarak çalışıyorsanız, maaşınızın belirli bir kısmına haciz koyulabilir. Kısaca bankanın yasal olarak borcu tahsil etme yoluna gitmesine yasal takip diyebiliriz.

İdari takip sürecinde de tüketicilere yani müşterilere çeşitli ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Bunların başında ise borcun yapılandırması gelmektedir. Ödeyemediğiniz borç tutarı yeniden hesaplanır, üzerine diğer masraflar (avukatlık ücreti, vekalet ücreti vs) eklenir ve borcunuz 36 aya kadar yeniden taksitlendirilir. Bu taksitlendirmede taksitlerinizi avukatlık firmasına ödemeniz gerekebilir. Borcunuzu ödediğiniz sürece evinize bir haciz gelmez ya da haciz koyulan aracınız için yakalama kararı çıkartılmaz. Aynı şekilde bu durum maaşınız için de geçerlidir.

Ödenmeyen kredi kartı borçları için haciz aşaması genellikle son olarak değerlendirilmektedir. Ancak yasaların artık tüketiciyi koruması nedeniyle ve avukatların gerçekten anlayışlı olması nedeniyle çoğu zaman eve haciz yoluna gidilmez. Tabi bu durum borçlu kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ödenmeyen Kredi ya da Kart Borcu

İdari takip ve yasal takip sürecinde ödenmeyen kredi ya da kredi kartı borçları için son aşama genellikle varlık firmalarıdır. Varlık firmalarının amacı genellikle ana paraya yakın bir rakam üzerinden borcun tahsil edilmesidir. Örnek vermek gerekirse; A Bankasından 10.000 TL kredi çektiniz, ancak ödeyemediniz. Borcunuz yasal takip sürecinde işleyen masraflardan dolayı 15.000 TL oldu. Varlık firmalarının güzel yanı işte tam bu aşamada devreye giriyor. Tamamen tüketicinin durumuna göre bir yol izleyen varlık firmaları, bu borcunuzu 11.000 TL üzerinden 36 aya kadar taksitlendirebilir. Bu durumda hem fazla faiz ödemekten kurtulabilirsiniz, hem de borcunuzu taksitlerle ödeyebilirsiniz.

48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Kredi Kartı Borcu Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Ve Borç Kapatma Kredisi

Ödenmeyen Kredi ya da Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

Son zamanlarda özellikle internette sıkça rastladığımız sorulardan biri de ödenmeyen kredi ya da kredi kartı borçları silinir mi? sorusudur. Borçların silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Süreç içerisinde alacaklı olan kişi daha doğru bir ifade ile alacaklı olan avukat değişebilir, ancak borcun silinme durumu bulunmamaktadır. Bazı durumlarda ödenmeyen kredi ya da kredi kartı borcu için E-Devlet üzerinden icralık dosyayı göremeyebilirsiniz. Bu borcun silindiğinin işareti değil dosyanın yenilenmediğinin bir işaretidir. İlgili avukatlar her yıl için icra dosyasını yenilemek ve yenileme için belirli bir ücret yatırmak zorundadır. Eğer “davalarım” bölümünde eskiden olan bir borcunuz ile ilgili icralık durumu şuan göremiyorsanız, bu durumda dosyanız yenilenmemiş demektir.

borc odenmezse hapis cezasi

borc odenmezse hapis cezasi

Kredi ya da Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Cezaevine Girilir Mi?

Sanırım cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de kredi ya da kart borcu ödenmezse ceza evine girilir mi? oluyor. Bu sorunun cevabı duruma göre değişiklik göstermektedir. Eğer borcunuz için bir ödeme taahhütü vermişseniz ve bu taahhütü yerine getirmezseniz ceza evine girmeniz söz konusu olabilir. Verilen bu taahhüt genellikle yasal takip sırasında yapılan yapılandırmalarda imzalanan sözleşmede beyan edilmektedir. Böyle bir durumda bu yapılandırma sözleşmesini imzalamama hakkına da sahipsiniz. Yani avukatlık firması sizlere bir yapılandırma sözleşmesi sundu ve imzalamanız gerektiğini söyledi. Bu durumda yapılandırmayı kabul edebilir, ancak sözleşmeyi imzalamayabilirsiniz. Bu durum ileride yaşanacak herhangi bir aksama karşısında karşılaşacağınız riskleri bir nebze olsun azaltacaktır.

Dikkat edilmesi gereken ikinci bir nokta ise mal beyanıdır. Evinize posta ile gönderilen borç evraklarını iyice okumalısınız. Eğer bu evraklardan her hangi birinde sizden mal beyanı vermeniz isteniyor ise zaman kaybetmeden mal beyanınızı vermelisiniz. Mal beyanı ile ilgili bilgi almak isterseniz tıklayın. Mal beyanı verilmeyen durumlarda alınacak hapis cezası 3 ay ile sınırlıdır. Yine bu süre içerisinde mal beyanının verilmesi halinde cezaevinden çıkmak da söz konusudur.

Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar

Borç Birleştirme Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Yapılandırılmış Kredi ya da Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılmış kredi ya da kredi kartı borcu ödenmezse, öncelikle  alacaklı avukatlık firması ile görüşmelisiniz. Eğer imzaladığınız bir taahhütname var ise yani borcumu şu tarihlerde ödeyeceğim şeklinde bir evrağa imza attıysanız, mutlaka avukatlık firmasına aksayan ödemenin nedenini belirtmelisiniz. Sonuç olarak karşı tarafta bulunanlarda insan, anlayışla yaklaşacaklardır. Ancak imzaladığınız bu taahhütnameye rağmen borcu ödeme ve avukatlık firması ile irtibat kurmazsanız, borcun tamamını tek seferde ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ödenmeyen Kredi ya da Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi ya da kredi kartı borçlularının en çok korktuğu konulardan biri de ödenmeyen kredi ya da kredi kartı borcu nedeniyle eve icra gelmesidir. Ancak bu durum çoğunlukla yaşanmamaktadır. Avukatların bu şekilde bir hakkı bulunmaktadır. Ancak evinizden eşya alınması için yaşam sürdürmenize yönelik eşyaların en az 2 adet olması gerekmektedir. Yani iki buzdolabı, iki çamaşır makinesi gibi. Burada biraz da avukatların gerçekten iyi niyetli olduğundan bahsetmeliyiz. Evet borcu almak için her yolu deneyebiliyorlar ancak çoğu zaman eve haciz yoluna gitmiyorlar. Kimse evine haciz gelmesini istemez sanırım… Konumuza dönecek olursak, borç rakamının çok yüksek olmadığı durumlarda eve haciz gelmemektedir. Borç rakamının yüksek olması durumunda gelen hacizlerde ise haciz konulan eşyalar belirlenmekte ve eşyalar sizde kalmaya devam etmektedir. Yani televizyonunuza haciz konuldu diyelim. Bu durumda size diyecekler ki bu televizyon artık bizim, sizde emanet olarak duruyor, televizyonun başına bir iş gelmesin. Siz televizyonu izlemeye devam edebilirsiniz…

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir