Kredi Skoru Nedir? Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

kredi notu bankalar

Kredi skoru nedir? ve nasıl öğrenilir? Bankalardan kredi kullanmak isteyen tüketicilerin ilk aklına gelen sorula bunlar olmaktadır. Peki, nedir bu kredi notu? ne işe yarar? nasıl düşer? ya da nasıl yükselir? Gelin birlikte kredi notuna etki eden tüm etmenleri ve kredi notunu inceleyelim. Bankalar üzerinden kredi kullanan, kredi kartı alan ya da kredili mevduat hesabı açtıran herkesin belirli bir kredi notu ortalaması bulunmaktadır. Bankalar getirilen yeni uygulamalar ile yasal yaptırım güçlerini yitirirken bu nedenle Kredi Kayıt Bürosu adı altında yeni bir oluşuma gitme kararı almışlardır. Oluşturulan bu yeni oluşumun içerisinde Türk bankacılık sektörünün içerisinde yer alan en güçlü 9 banka yer almakta olup bu bankaların ortak amaçları kendi çıkarlarını en iyi şekilde koruyacak yeni bir sistem oluşturmaktır.

Findeks Kredi Notu, bankalardan kullanmış olduğun bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerin üzerinden oluşturulur. Findeks Kredi Notu yüksek ise daha kolay krediye erişebileceğin gibi daha uygun faiz oranlarıyla da kredi kullanabilirsin.

Findeks Kredi Notu Sistemi

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi işte bu amaç doğrultusunda kurulmuştur. Bu sistemde bankalardan hizmet alan bireysel ve ticari müşteriler bulunmakta olup herkes kimlik numarası ile sisteme kayıt edilerek performans değerlendirilmesine alınmaktadır. Sık sık kredili ürünleri kullanan ve bu ürünlerin ödemelerini hiç aksatmadan gerçekleştiren kişiler yüksek kredi notu ortalamasına sahip olurken gerek borçlarının ödemelerini aksatan gerekse de bu tip kredili ürünleri az kullanan kişiler düşük kredi notu ortalaması almaktadır.

Kredi Notu Düşükse Ne Olur?

Kredi notunun düşmesi demek sizin bankalar karşısındaki itibarınızın düşmesi anlamına gelmektedir. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakla beraber ancak bu bankalar diğer bankalara oranla çok daha yüksek kredi faiz oranları uygulamakta hem de daha düşük tutarlarla kredi kullanmanıza izin vermektedir. Yani düşük kredi notu hem daha az kredi kullanmak hem de daha kötü koşullar altında kredi kullanmanız anlamına gelmektedir.

Bireysel Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin tercih edebilecekleri 3 yöntem bulunmaktadır. Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak isteyen kişilerin bu siteyi ziyaret etmeleri ve ilgili yönergeleri takip etmeleri yeterli olacaktır. SMS ile kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin ise Avea ya da Turkcell hatta sahip cep telefonlarının kısa mesaj bölümünden kimlik numaralarını ve doğum yıllarını aralarında bir boşluk bırakarak yazıp oluşturdukları kısa mesajı 1122 numarasına göndermektir. Bankalardan kredi notu öğrenmek isteyen kişilerin ise internet şubesi kullanıcısı olması gerekmekte olup krediler bölümünden kredi notu sorgulama linkine ulaşmaları mümkündür.

finansbank kredi notu sorgulama

finansbank kredi notu sorgulama

Finansbank Kredi Notu Öğrenme

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar arasında yer alan Finansbank aynı zamanda isteyen müşterilerine kolay kredi notu sorgulama hizmeti de sağlamaktadır. Bankanın internet şubesi üzerinden sunulan bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin Finansbank internet şubesi müşterisi olmaları gerekmektedir.

Kredi Notu Sorgulama

İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra krediler bölümünü ziyaret etmeniz durumunda kredi risk raporu seçeneğini tercih ederek not sorgulama işleminizi tamamlamanız mümkündür. İnternet şubesi kullanmayan kişilerin ise kimlik belgeleri ile beraber Finansbank şubeleri üzerinden şahsen başvuruda bulunarak kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmaları mümkündür. Ancak internet şubesi üzerinden yapılacak olan kredi notu öğrenme işlemlerinden tahsil edilen kredi puanı sorgulama ücreti ile şubeden yapılacak olan sorgulamadan alınan ücret farklıdır. Şubelerden yapılan kredi notu öğrenme işlemlerinden daha yüksek ücret talep edilmektedir.

Neden Kredi Notumu Öğrenmeliyim?

Yapılan kredi başvurularının olumsuz sonuçlanması bir sonraki kredi başvurusunun da olumsuz sonuçlanma riskini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle yapılan her kredi başvurusu çok önemlidir ve kredi onayı için gerekli zeminler oluşturulmalıdır. Kişinin kredi başvurusunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını belirleyen önemli faktörlerden biride kredi notu ortalamasıdır.

Kredi notu ortalaması yüksek olan kişilerce doldurulan kredi başvuru formları hem daha kısa sürede sonuçlandırılmakta hem de daha yüksek oranla onaylanmaktadır. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi başvuru formu doldurmadan hemen önce kredi notu sorgulaması yaparak not ortalamalarını öğrenmeleri gerekir. Kredi notu 1500 ve üzeri olan kişiler daha kolay kredi onayı alırken kredi notu 1200 ve 1499 arasında olan kişilerin ise aylık gelirleri ile orantılı olan kredi limitleri için kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaları önerilir.

Kredi notu 1100 ve altında olan kişilerin ise kredi reddi yaşayacakları kesin olup bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunu yükseltme teknikleri uygulamaları daha uygun olacaktır. Ya da bu kişilerin kredi kullanmak istemeleri durumunda altın teminatlı kredi paketleri gibi kesin onaylı olan kredi paketlerine yönelmeleri gerekmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi için gösterilen taşınmazların banka tarafından elden çıkarılması zor olduğu için kredi onayı zorlaşmaktadır.

garanti bankasi kredi notu sorgulama

garanti bankasi kredi notu sorgulama

Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme hizmeti veren bankalar arasında yer alan Garanti Bankası farklı pek çok kanal üzerinden bu işlemi gerçekleştirmenize olanak sağlamaktadır. Garanti Bankası internet şubesi yanı sıra Garanti Bankası bankamatikleri, Garanti mobil şube ve Garanti Bankası şubeleri üzerinden de kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir.

Garanti Kredi Skoru Sorgula

İnternet şubesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak isteyen kişilerin Garanti Bankası müşteri numarası ve internet şubesi şifre bilgilerini yazarak sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan menü seçeneklerinden krediler bölümünde yer alan kredi risk raporu seçeneğini tıklayarak içerisinde Findeks kredi notu bilginizin de yer aldığı Findeks risk raporu bilginize ulaşmanız mümkündür.

Kredi Notu Nedir?

Bankaların ortak girişimleri ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hayata geçirilen özel bir sistem olan kredi notu ortalaması kişinin bankalar ile olan ilişkilerini, kredi kullanma ve ödeme alışkanlıklarını gösteren özel bir hesaplamadır. Kişinin kullandığı kredili ürünler ve bu ürünlerin ödeme düzenleri not ortalaması için en önemli belirleyen olurken yine aylık gelir, sigortalılık süresi ve borçluluk durumu da diğer önemli etkenler arasında bulunmaktadır.

ucretsiz kredi notu sorgulama

ucretsiz kredi notu sorgulama

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Bankalar üzerinden yapılan kredi notu sorgulama işlemlerinde olduğu gibi kredi notu öğrenme Garanti Bankası tarafından da ücretli olarak yapılmaktadır. Ancak ücretsiz Findeks kredi notu hizmetinden yararlanmak isteyen kişilere Findeks internet sitesi üzerinden bu hizmet verilmektedir. Ücretsiz kredi notu öğrenme hizmeti sadece Findeks kredi notu sitesinden verilmekte olup yine bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin ilk kez kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmaları gerekmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinde ki en önemli etken hiç şüphesiz kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabının borç tutarının geciktirilmesi oluşturur. Borç ödemede geriye düşülmesi, borcun yatırılmasının geciktirilmesi hatta hiç yatırılmaması kredi notunun oldukça hızlı bir şekilde düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra kişinin yeni kredi kullanması da kredi borç riskini yükselteceği için kredi notunun olumsuz etkilenmesini tetikler. Ancak kredi ödemeleri düzenli bir şekilde devam ettikçe kredi notu kademeli olarak yükselmeye başlar.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir