Kredi Notu

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Kredi sicili nasıl temizlenir? 2021 Sicil kaydı temizleme yolları nelerdir? Kredi puanının sicille doğrudan ilgisi var mıdır?

Bir kimsenin yaşadığı ülke içindeki tüm bankalara olan borcunun görüntülendiği sisteme banka kredi sicili adı verilir. Kişiler, kredi siciline göre belirli bir puan üzerinden değerlendirilir. Kredi siciliniz üzerinden varılan puana göre; 1700 ila 1900 arası puanlar çok iyi yani tüm kredileri almaya uygun müşterilerdir. 1500 ila 1699 arası puanlar iyi olarak tanımlanır. Bu kişilerin puanının neden düşük olduğu incelenir ve sonra istediği ürünlerin ödemesi ile ilgili ayrıntılar incelenmeye başlanır. Bu gruptakiler kredi alma olanağı yüksek müşterilerdir.1100 ila 1499 notu olan müşterilerin bazı bankalarda kredi alma ihtimali bulunur. Büyük meblağlarda kredilerde bankalar bu kişilere çok fazla şans tanımazlar. 700 ila 1099 puanı orta riskli diye ele alınırlar. Bankalardan düşük limitli kredi kartları dışında bir ürün almaları çok zordur. 1 ila 699 arası puan gurubunda olanlar ise riskli olarak ele alınır. Bu kişilerin bankaların verdiği imkanlarından yararlanmasının olanağı yoktur.

KREDİ SİCİLİ KAYITLARI NASIL SİLİNİR?

Kişilerin bankalardan kredi çekebilmesi için sicillerinin temiz olması gerekir. Daha önce ödenmeyen kredi borçları ya da kredi kartı borçları sicile işlenmektedir. Bu bilgiler bir veri bankasında toplanmaktadır. Bir şekilde sicili bozulanların bu sicilinin temizlenmesi mümkün müdür? Bunun için kişilerin 5 yıl beklemeleri gerekmektedir. Bu 5 yıl zarfında bankalar tarafından kredi ya da kredi kartı verilmez. Bankalar kredi verirken sicilden çok kredi puanına bakarlar. Puanlar çok düşük bir durumdaysa kredi konusunda yapılacak hiçbir şey yoktur. Bazı durumlarda devlet tarafından bir sicil affı getirilebilir. Bu af geldiği zaman merkez bankasında olan bilgiler silinir. Ancak unutmamak gereken bir durum vardır. Bu bilgiler bankaların kayıtlarında durmaya devam ederler. Yani devlet silse de bankalar silmez ve yine bu kişilere kredi vermezler.

BORÇ ÖDENİRSE SİCİL DÜZELİR Mİ?

Kişinin kredi sicilinin bozulmasına sebep olan borcun ödenmesi halinde sicilin düzelme olanağı bulunmaktadır. Borcun ödenmesi halinde bütünüyle temiz bir sicile sahip olmak çok mümkün olmayabilir. Şöyle ki; bu konu merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. Bankaya olan borcun ödenmesi ve icralık olunması halinde borç hızlı bir şekilde ödenirse böylece 5 sene içerisinde kara listeden çıkmanız mümkündür.

Acil Para Lazım Nasıl Bulurum?

Kaynak: Krediler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu