Kredi Sicili Nasıl Düzelir? Kırmızı Kalem Silinir mi?

kredi sicili ne zaman duzelir

Krediler ile alakalı olarak bir kere sorun yaşamışsanız bu sizin belli bir dönem peşini bırakmayacak ve gittiğiniz her bankada karşınıza çıkacaktır. Ama siz de kredi sicil sorunu nasıl çözülür sorusuna cevap arıyorsanız bunun bir cevabı bulunmaktadır. Devlet tarafından kredi ürünlerini ödeyemeyen, var olan borcunu ödeyemediği için takibe düşmüş olan kişilere ve sicili olumsuz anlamda etkilenmiş olan kişilere belli dönemlerde af çıkmaktadır.

Bu tarz sicili bozuk olan kişiler var olan herhangi bir bankadan kredi çekemez ve bankaların herhangi bir ürününü kullanamaz. Çek bile almaları mümkün değildir. Devletin vermiş olduğu süreler dâhilinde var olan borçlarının tamamını belirlenmiş olan süre zarfında ödeyebilirlerse sicil affı olmaktadır. Sicil affı sayesinde var olan bankalardan tekrardan yine bankaların hizmetlerinden yararlanabilme şansını yakalarlar.

Kredi ile alakalı olan sicil sorunlarını ortadan kaldırmak için zaman size yardımcı olacaktır. Bunun için gerekli olan, var olan tüm borçların en kısa sürede ödenmesidir. Tüm borçları ödemek bu anlamda gerekli olan bir kural gibidir. Tümünün kapatılması da oldukça önemlidir.

Tüm borçların zamanında ve kısa sürede ödenmesinden sonraki 5 sene içinde var olan bankaların ürünlerinden yararlanmak kesinlikle mümkün olamayacaktır. 5 senelik sürenin geçmesinden sonra, sicili sorunlu olan kişilere bankalar tarafından tekrardan bir şans daha verilir. Sizlerinde takibe düşmüş olan borçlarınız bulunuyorsa, bunları en kısa sürede kapatmalısınız. Sonrasında 5 senelik süreyi beklemeli ve tekrardan kredi olanağından yararlanmalısınız.

kirmizi kalem ne zaman silinir

kirmizi kalem ne zaman silinir

Bunun yanı sıra düzenli olan ödemelerinizi 3 aylık süre zarfı içinde ve sonrasında düzenli şekilde yaptığınızda siciliniz ve kredi puanınız olumlu şekilde etkilenmeye başlayacaktır. Düzenli şekilde yapılan ödemeler ortalama olarak 1 sene boyunca devam ettikten sonra, var olan kredi sicil sorunlarınız ortadan kalkacaktır.

Bu süre zarfından sonra kredi, kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanmak istediğinizde kullanım yapacağınız bankalar kendi politikaları doğrultusunda sizlerden ek belgeler isteyebilir. Bu belgeleri en doğru şekilde sunmanız ve gelirinizi belgelemeniz gerekir.

Bu belgeleri temin edemezseniz yine bankaların kredi ya da diğer hizmetlerinden yararlanamazsınız.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir