Kredi Ön Onay Nedir?

kredi on onayi nedir

Kredi ön onay, ihtiyaç kredisi, taşı kredisi ve konut kredisi tarzındaki kredi türlerine başvuru yapmış olanlar için bankaların yapmış olduğu ilk değerlendirmedir. Kredi ön onayı ile başvuru yapacak olan kişilere bir sonraki aşama için olumlu bir yanıt verilebilir veya tam da bu aşamadayken ret cevabı verilir. Ön onay telefon ya da internet aracılığı ile yapılacak olan başvurularda kullanılır. Yapılan başvuru ile alakalı olarak olumlu bir onay oluştuysa bankalar sizlere kredinin ön onay işlemlerinin gerçekleşmesinden sonra ve yapılacak olan işlemlerin devamı için yakınınızda yer alan şubeye gitmeniz gerektiğini belirten bir SMS gönderir.

Kredi kullanmak için yapılan başvurularda ön onay alabilmek adına bankalar, borçların ödeme düzenine ve gelir durumuna bakar. Bu öğrenmek için KKB tarafından kişilerin adlarına tutulan kayıtlara bakmaktadırlar. Bu kayıtlar kişilerin hesaplarındaki para giriş çıkışlarını, ek gelirlerini, gelir durumlarını, geçmişte var olan borçlarını, şimdiki borçlarını ve ödeme düzenini içermektedir. Tüm bilgileriniz, yani kredi puanınız bankaların sizin ile alakalı olan bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Bankalar yapılacak olan kredi başvurularının tamamını var olan bu bilgilerin ışığında değerlendirme yapar.

kredi on onay nedir

kredi on onay nedir

Kredi ön onay genelde online şekilde yapılacak olan kredi başvurularında karşımıza çıkar. Günümüzde çok az banka online şekilde yapılan başvurulara kesin onay vermektedir. Genel de online olarak yapılan başvurulardan sonra cep telefonlarına gelen olumlu ya da olumsuz olan yanıtlar ön onay niteliği taşır. Online şekilde yapılan başvurularda gelir düzeyinizi serbest bir şekilde belirtme imkânınız bulunur. Bankalarda bu bilgiler eşliğinde hızlıca bir değerlendirme işlemi yapar. Kredi kullanmak için bankaların istemiş olduğu evrak listesini bankalara beyan etmeniz gerekir. online şekilde beyan edilen gelir de beyan edilmelidir.

Ayriyeten evrakların bankalara teslim edilmesi ile tekrardan bir inceleme işlemi yapılır. Bu inceleme detaylı olan bir incelemedir. Kesin onayın çıkması adına kredi puanınız incelenmektedir. Daha önce kullanılan kredilerin ödeme düzenlerine bakılır. Araba ya da ev sahibi olup olmadığınız, iş yerinizde ne kadar süre ile çalıştığınız gibi birçok seçenek incelenir ve kredi hakkında karar verilir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir