İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir Mi?

Günümüz hayat koşulları nedeniyle çekilen ihtiyaç kredilerinin bazı durumlarda yetersiz kalması nedeniyle, birçok kişi ikinci kez kredi çekmeyi düşünebilmektedir. Bu nedenle kredi öderken ikinci kez kredi çekilir mi? sorusuna cevaplar aranmakta ya da farklı bankalara başvuru yapılmaktadır.

Kredi öderken ikinci kez kredi çekilir mi? sorusunun cevabını arayanlar için, bu yazımızda çok geniş kapsamlı bilgiler verdik.

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir Mi?

Kredi öderken ikinci kez kredi çekilir mi? sorusuna cevap verirken, ilk çekmiş olduğunuz kredinizdeki ödeme alışkanlıklarınız, önemli yer tutmaktadır. Eğer ki ilk çektiğiniz kredilerin geri ödemesini düzenli yapanlar arasındaysanız, kredi öderken ikinci kez kredi çekilir mi? sorusuna vereceğimiz cevap kredi çekebileceğiniz yönündedir.

Bu duruma ek olarak birde kredi notunuz yüksekse, daha yüksek limitlerle ikinci kredinizi çekebilmeniz mümkündür. Her ne kadar kredi çektiğinizde kredi notunuzda kredi borcunuzun oluşmasından dolayı düşüş olsa da, ödemelerinizi düzenli yaptığınızda notunuz yükselişe geçecektir.

Ancak ödemelerinizde sıkıntı yaşamanız halinde, ikinci kredi başvurunuzun onaylanmasında sıkıntılar yaşabilirsiniz. Ödemelerinizde önemli ölçülerde sıkıntı olmaması halinde, bankanın ikinci krediyi onaylama ihtimali yüksektir. Bu kredi başvurusunu aynı banka üzerinden yapmasanız dahi, bankalar arası değerlendirme sistemi olan kredi notu sistemi üzerinden, bilgileriniz rahatlıkla görülmektedir. Yani Ziraat bankasına olan borcunuzu, Garanti Bankası personeli görebilmektedir. Bunun dışında farklı birçok değerlendirmeler sonucunda oluşan kredi notu puanınız, yine tüm bankalar tarafından görülebilmektedir. Bu nedenle farklı bankaya borcumu düzensiz ödesem de, diğer bankadan kredi çekebilirim deme lüksünüz bulunmamaktadır.

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir Mi?
Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir Mi?

İkinci Kredi Onaylanırsa Bunlara Dikkat Edin

İkinci kredinizin daha uygun faizlerle çekilebilmesi için, aşağıdaki şartlar bankalar tarafından dikkate alınmaktadır.

  • Mallarınız üzerinde bulunan ipotekler
  • Son 5 yıl içerisindeki kredi ve kredi kartı kullanımınız ve geri ödemeleriniz
  • Ödemelerinizin düzenli olup olmadığı
  • Gelir durumunuz

Aslında bu sayılanların tamamı, kredi notu puanlamasında önemli birer etkendir. Kamu işçisi ya da devlet memuru olmanız halinde, banka kredi verirken faiz oranlarında indirime gidebilir ve daha kolay kredi verebilir.

En kolay kredi veren bankalar, ilk kredilerinin ödemesini düzenli yapan kişilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Çünkü düzenli ödenen krediler, kişinin ödeme alışkanlıklarını ortaya koymaktadır. Eğer yukarıdaki şartları taşıyorsanız, düşük faizle kredi veren bankalar tercih edilerek daha düşük faiz oranlarından yararlanmanız mümkündür.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir