Kredi Notunu Hangi Kurumlar Kullanır?

kredi notunu kimler kullanir

Herhangi bir bankada hesabı bulunan veya daha önce herhangi bir bankadan kredi çekmiş olan kişilerin mutlaka ve mutlaka kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu bir sonraki kredi işlemleri, kredi kartı işlemleri ve birçok bankacılık hizmetlerinde gerekli olan bir puandır ve oldukça geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır.

Kredi notuna bireysel ve kurumsal tüm bankacılık ve finans sektörü müşterilerinin sahip olduğu, 0’dan başlayarak 1900 puana kadar olan, tüm bankalarının sahip olduğu ve bankalarda yaptığımız tüm kredi işlemlerinin, tüm kredi kartı işlemlerin, tüm bankacılık hizmetlerinin gerektiğinde aktif olarak kullanıldığı bir yapıdır. Müşterilerin bu puanı artırmak için oldukça fazla seçeneği bulunmaktadır. Doğru ve düzenli olarak çalışıldıktan sonra kredi notu hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Herhangi bir müşteri kredi ile ilgili bir işlem yapmadıysa kredi notu sıfır olmaktadır. Uzun sürede ödemelerini düzenli olarak yapan bankaların hiçbir gecikmesi ve sorunu olmayan müşterileri ise 1900 puanlara kadar çıkabilmektedir.

Kredi notu uygulamasının ilk örnekleri hepimizin tahmin edebileceği gibi paranın atası Amerika’da olmuştur. Bankacılık sektörü bu ülkeyi yakından takip etmiştir. Müşteriler risk analizini yapmak için kullanılan bu not, daha sonralarda Avrupa’dan bizim ülkemize kadar gelmiş ve 2010 yılında ise aktif olarak sistem kullanılmıştır.

Kimlerin kredi notuna sahip olması gerekmektedir?

Bankalardan kredi çekmek, kredi kartı kullanmak, kredi kartı limitlerini yükseltmek ve banka hesapları ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişilerin kredi notuna sahip olması gerekmektedir. Kredi notu zayıf olan kişiler yukarıda sayılan işlemleri maalesef gerçekleştirememektedir. Ayrıca kredi notu yüksek olan kişilerin kredileri ve başvuruları hızlı bir şekilde onay sürecinden geçerken, kredi notu düşük olan kişilerin kredi ve başvuruları ise ince ve uzun bir incelemeden geçmektedir. Anlatılanlardan yola çıkarak kredi notunun çok önemli bir yapı olduğu anlaşılmaktadır.

Kredi notları ne zaman güncellenir?

Kredi notları aylık olarak güncellenir. Kimi müşterilerin her ay kredi notu artsa da kimi müşterilerin kredi notu yükselmektedir. Kredi notunun yükselmesi ve düşmesi tamamen kullanıcın işlemlerine göre ayarlanmaktadır. Kredi notunu kimler kullanır diye bir soru yöneltecek olduğumuzda ise ülkemizin %80’i kredi notunu kullanmakta ve kullanmak zorunda olmaktadır.

kredi notu kac olmali

kredi notu kac olmali

Kredi notu kaç olmalı?

Kredi puanınızı öğrenmek istiyorsanız önce  Kredi Kayıt Bürosu’na kayıt olmalısınız. Kayıt aşamasından sonra kimlik bilgilerinizi  sistem üzerinden girerek kredi puanınızın iyi veya kötü olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu işlem ücretsiz yapılmaktadır..

Bankacılık sektöründe kredi notu 0 ve 1900 değer arasındadır.En düşük grupta olanlar 0, notu yüksek gruba girenlerin ise puanı 1900 ve üzerindedir.

0 ve 799 kredi notu aralığında olanlar; en riskli  not arasıdır.Ayrıca bu not arasında  olanlar, kredi çekme şansı yoktur.Çünkü geçmişte banka ile yapmış olduğunuz çalışmalarda hem güven zedelemesi yapmış olmanız hem de ödemelerinizi geç ödemiş olmanız bu sonuçları doğurabilir.

800 ve 1299  kredi notu arasında olanlar; bu not arasında olanlar sadece kefil veya  ipotek göstererek bankalardan kredi çekebilirler.

1300 ve 1499 kredi notu arasında olanlar; bu not aralığında kalan grup az bir risk taşıyan gruptur. Genel olarak kredi alabilirler.

1500 ve 1699 kredi notu aralığında olanlar; çok iyi gruptur. Bu not aralığında olan gruplar ödemelerini ertelemeden yaparak kredi çekebilmesi olumlu olan bir gruptur.

1700 ve 1900 aralığında olan grup ise; güvenilir bireyler olmakla birlikte,  rahat bir şekilde  kredi çekebilen gruptur.

Ayrıca kredi puanı 1900 olan şahısların bile kredi başvurusu olumlu olmayabiliyor.Bu ve benzeri durumlarla karşı karşıya kalındığı zaman;  kredi notum kaç olmalı sorusunu bankalar ile  iletişim kurup,danışman ile çözüm yolu bularak bu sorun halledilebilir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir