Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunuz, hayal edemeyeceğiniz şekilde, şimdi ve gelecekte hayatınızı etkileyen güçlü bir sayıdır. Kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir? Notunuz, kredi kartları ve krediler için ödediğiniz faiz oranlarını belirler. Aayrıca bankaların kredi kartlarını ve kredileri ilk etapta onaylanıp onaylanmadığına karar vermelerine yardımcı olur.

Sigorta şirketleri gibi beklenmedik işletmeler, kredi notunu sizin  hakkınızda karar almak için kullanmaya başladı. Hizmet şirketleri, adınıza yeni bir hizmet oluşturmadan önce kredinizi kontrol eder ve bazı işverenler size iş, yükselme veya promosyon verilip verilmeyeceğine karar vermek için kredi geçmişinizi kontrol eder.

Kredinizi korumak ve inşa etmek her zamankinden daha önemlidir. Kredi notunuzu etkiyen önemli faktörler vardır. Sizler için kredi notunu etkileyen 5 faktörü ünceleyceğiz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktröler

 Fatura Ödeme Geçmişiniz

Ödeme geçmişi kredi notunuzun yüzde 35’ini belirler. Aslında, faturalarınızı ne kadar zamanında ödersiniz, kredi notunuzu diğer faktörlerden daha fazla etkiler. Tahsilat, iflas, vergi iadesi gibi ciddi ödeme sorunları kredi puanınızı mahvedebilir ve iyi bir kredi almak için kredi onaylanmasını imkânsız kılar.

Kredi notunuz için yapabileceğiniz en iyi şey, ödemelerinizi her ay zamanında yapmaktır.

 

Borç Seviyeniz

Borç seviyeniz kredi puanınızın yüzde 30’unu belirler. Findeks puanı gibi kredi notu hesaplamaları, borçlarınızla ilgili birkaç önemli faktöre bakar. Taşınan genel borç tutarı, kredi kartı bakiyenizin kredi limitinize oranı ( kredi kullanımı da denir ) ve kredi bakiyenizin orijinal kredi tutarıyla ilişkisi.

Bir kılavuz olarak, kredi kartı kullanımınızı yüzde 30 veya daha az bir seviyede tutmalısınız, bu da herhangi bir kartın kullanılabilir limitinin yalnızca yüzde 30’unu aşan bir ücret anlamına gelir.

Yüksek bakiyeye veya fazla borca sahip olmak kredi puanınızı büyük ölçüde etkileyebilir. .

 

 

Kredi Geçmişi

En eski kredi hesabınızı kaç yıl önce açtınız? Kredi yaşı kredi puanınızın yüzde 15’ini oluşturur ve hem eski hesabınızın yaşını hem de tüm hesaplarınızın yaşını dikkate alır. Kredi geçmişiniz için “daha eski” bir kredi yaşına sahip olmak daha iyi olur çünkü bu, kredi kullanımıyla ilgili çok fazla deneyiminizin olduğunu gösterir. Yeni hesap açmak  veya mevcut hesapları kapatmak, ortalama kredi yaşınızı düşürebilir. Bu nedenle, birkaç yeni hesabı bir kerede açmak genellikle iyi bir fikir değildir.

Kredi Türleri

İki temel kredi hesabı türü vardır: devir yapan hesaplar ve taksitli krediler. Kredi raporunuzda her iki hesap türüne de sahip olması, kredi puanınız için daha iyidir, çünkü çeşitli kredi türlerini yönetme deneyiminiz olduğunu gösterir.

Kredi kartlarına ek olarak, bir araba veya ev gibi farklı varlıklar için kredileriniz varsa ve belki de bir öğrenci veya kişisel kredi için krediniz varsa daha da iyidir. Kredi notu sadece kredi puanınızın yüzde 10’unu oluşturur. Bir taksit kredisi gibi belirli bir kredi türü puanınızı yükseltir.

 Kredi Sorgularının Sayısı

Kredi kontrolü gerektiren bir başvuruda bulunduğunuz her seferde , kredi raporunuza kredi bazlı bir başvuru yaptığınızı gösteren bir sorgulama yapılır. Sorgular, kredi puanınızın yüzde 10’unu oluşturur. Bir veya iki soruşturma çok fazla zarar vermez, ancak özellikle kısa bir süre içinde birkaç soruşturma sizin kredi notunuzda bir çok puana mal olabilir. Kredi puanınızı korumak için uygulamalarınızı minimumda tutun.

İyi haber, son 12 ay içinde yapılan sorgulamaların kredi puanınıza girmesidir.  24 ay sonra kredi raporunuzdan tamamen silinir.

 Kredinizi Etkilemeyen Faktörler

Bazı faktörlerin genellikle kredi puanınızı etkilediği düşünülür, ancak doğrudan değil. Gelir, banka bakiyeleri ve istihdam durumu gibi bilgiler onaylanma kabiliyetinizi etkileyebilir, ancak aslında kredi puanınızı hesaplayan algoritmayı etkilemez. Yaş, medeni hal veya ön ödemeli kart kullanımı da kredi puanınızı etkilemez.

Kredi notunuz Devamlı Değişir Mi?

Kredi notunuzu düzenli olarak takip ederseniz, muhtemelen puanınızın bir aydan diğerine, bazen de bir günden diğerine değiştiğini fark etmiş olursunuz. Kredi notunuz neden bu kadar sık ​​değiştiğine dair basit bir açıklama var çünkü kredi notunuz her şeyden etkilenebilir.

Kredi notunuz doğrudan kredi raporunuza dayandığından, kredi notunuzun sık sık kredi raporunuzun değişmesiyle dalgalanma göstermesi noraldir.

Kredi notunuzun hareket etmesine neden olan şeyleri bulmak biraz  zor olabilir.

Kredi Puanlama

Kişisel kredi notu kredi raporu verilerinin bir temelde sayısal bir özetidir. Kredi raporu verileri, işletmeler hesap bilgilerinizi kredi bürolarıyla güncelledikçe sürekli olarak değişir. Herhangi bir günde, bankalar tarafından bir veya daha fazlası kredi bürolarına güncellemeler gönderebilir. Küçük kredi notu değişiklikleri genellikle kredi raporunuzda yalnızca ufak tefek değişikliklere işaret eder, bu kadar küçük değişimi fark etmeyebilirsiniz.

Hesaplarınızda büyük değişiklikler olsaydı, kredi notunuzda daha büyük değişiklikler görebilirsiniz. Örneğin, geç ödeme , kredi puanınızda fark edilebilir bir düşüşe neden olabilir . Anlaşılabilir bir şekilde, ödeme geçmişiniz kredi puanınızın% 35’idir.

Bununla birlikte, kredi notunuz belirgin şekilde dalgalanmasına neden olabilecek birkaç şey daha var: yeni kredi kartı alma, yeni bir hesap açma veya bir koleksiyon hesabının eklenmesi.

Kredi notu dalgalanmalarını ölçüyorsanız, aynı kredi raporuna dayalı olarak aynı kredi puanlama modeline baktığınızdan emin olmanız gerekir. Sadece üç büyük kredi raporunuz olsa da, bu raporlara dayanan sayısız kredi puanlama modeli vardır. Farklı kredi raporlarına veya farklı puanlama modellerine bakıyorsanız, kredi puanınızın nasıl hareket ettiğini iyi bir şekilde gösteremezsiniz.

Kredi puanınızı belirli bir süre içinde takip etmenin en iyi yolu, aynı kredi notunu her defasında aynı bürodan kullanmaktır.

Endişelenmeli miyim?

Küçük kredi notu dalgalanmaları, özellikle de yakında kredi kartı veya kredi başvurusu yapmayı düşünmüyorsanız, önemsizdir. Bununla birlikte, kredi puanınızda beklenmedik bir düşüş olması, önümüzdeki haftalarda veya aylarda büyük bir kredi başvurusu yapmayı planlıyorsanız, sizin için önemli olacaktır.

Son zamanlarda neler değiştiğini görmek için kredi raporunuzu gözden geçirin. Geç ödeme yapıldı mı? Kredi limitlerinden biri kesildi mi? Bir hesap kapatıldı mı? Yakın zamanda yeni kredi başvurusunda bulundunuz mu?

Kredi raporunuzda belirli olumsuz bilgiler düştüğünde kredi puanınız beklenmedik bir şekilde düşebilir.

Kredi puanınızdaki beklenmedik dalgalanmalar aynı zamanda sahtekarlık veya kimlik hırsızlığı belirtisi olabilir. Kredi raporu bilgilerinizde yapılan önemli değişikliklerin yaptığınız değişikliklerden emin olun. Sahte hesapları kredi bürosuna ve alacaklıya bildirin.

 

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir