Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Kullanamıyorum

neden kredi kullanamiyorum

Bugün sizlerle kredi notunuzun yüksek olmasına rağmen kredi kullanamama nedenlerini inceleyeceğiz. Bankalar müşterilerinin yapmış olduğu kredi başvurularını değerlendirirken temel olarak 2 ana kriteri değerlendirmeye alırlar. Bunlardan ilki kredi notu ortalaması ikincisi ise sahip oldukları aylık belgelenebilir gelirleridir. Bunlara ek olarak başvuruda bulunulan kredi türüne göre de değişkenlik gösteren önemli kriterler bulunmaktadır. Çoğunlukla kredi notu yüksek olan kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları onaylanmakta olup bazı durumlarda ise yüksek kredi notu ortalamasına rağmen kredi başvurusu onaylanmaz. Peki, kredi notu yüksekken kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Bu durumda akla ilk gelen kişinin aylık ödeme hesaplaması yapmadan kredi başvuru formu doldurduğudur. Bankaların internet sitelerinin yanı sıra kredi hesaplama siteleri üzerinden de kullanabileceğiniz kredi hesaplama makinesi sayesinde kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi hesaplaması yapılmalıdır. Bu sayede kişi kullanmak için başvuruda bulunmak istediği tutar için aylık ödemesi gereken kredi taksit miktarını belirlemiş olur. Bu tutar asla aylık sahip olduğunuz gelirin yarısını geçmemelidir. Aksi durumda kişinin kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi başvurunuz onaylanmaz.

Bankalar bu konuda çok titiz davranmakta olup aylık düzenli ödemeler bulunuyor ise bu ödemeler aylık gelirden düşüldükten sonra kalan tutar temel alınmaktadır. Kişinin aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira ise ve 500 lira ödemesi devam eden kredisi bulunuyorsa bu durumda geriye kalan bin 500 liranın yarısı olan 750 liraya kadar olan kredi tutarları için onay alması mümkün olmaktadır. Genelde kredi onayı ihtiyaç kredisi paketlerinde daha düşük tutarlar söz konusu olduğu için kolaylıkla alınabilmekte olup daha yüksek ödemelere sahip olunan konut kredisi paketlerinde sorunlar yaşanmaktadır.

Konut kredisinde ise hane halkı geliri gösterilerek bu sorun aşılabilir. Diğer kredi türlerinden farklı olarak konut kredisi hesaplaması için kişinin gelirine ek olarak aynı adreste yaşayan diğer aile üyelerinin de gelirleri gösterilebilmektedir. Konut kredisinin kabul edilmemesi genelde aylık gelirin yetersizliğinden kaynaklanırken yine 25 yaş üstü binalar konut kredisi yaş sınırı uygulamalarına takılmakta olup tapusu ve iskânı olmayan daireler içinde konut kredisi kullanımı kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

kredi neden onaylanmaz

kredi neden onaylanmaz

Neden Kredi Başvurum Onaylanmıyor?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bazı kriterlere sahip olmaları gerekir. Bu kriterleri taşımayan kişilerin ise kredi onayı almaları mümkün değildir. Peki, kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır?

Kredi Notunun Düşük Olması

Günümüzde bankalar tarafından öne sürülen kredi red nedenleri arasında en sık rastlanılanı kredi notunun düşük olmasıdır. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredi başvuru doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapması gerekir. Bu sorgulamanın ardından elde edeceğiniz kredi skoru sonucuna göre başvurunuzu şekillendirmeniz durumunda kredi onayı almanız mümkün olacaktır. Örneğin kredi notu sorgulaması sonucunda orta riskli kredi notu olduğunu öğrenen bir kişinin 50 bin lira kredi kullanamayacağı bariz belli olduğu için kişi ya ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerine yönelmeli ya da kredi tutarını revize ederek düşürmelidir.

Maaşa Göre Kredi Başvurusunda Bulunulmaması

Kişinin kredi başvurusunun reddedilme nedenleri arasında yer alanlardan biri de kişinin sadece kredi notu ortalamasına bakarak kredi başvurusunda bulunmasıdır. Kredi notu sorgulaması sonucunda kredi notu yüksek çıkan kişiler kredi hesaplaması yapmadan notlarına güvenerek kredi başvuru formu doldurmasıdır. Bunun sonucunda başvuruları reddedilen kişiler “kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum” diyerek büyük bir şaşkınlık yaşamaktadır.

Bunun nedeni kişinin maaşı ile orantısı bulunmayan bir tutar için başvuruda bulunmasıdır. Bankaların bu konudaki tutumu genelde hep aynıdır ve kredi başvuru formu dolduran müşterilerinin ödemeleri gereken aylık kredi taksit tutarının belgelenebilir aylık gelirlerini aşmaması gerekir. Burada kredi başvuru formu dolduran kişi asgari ücret ile çalışıyor ya da maaşı bordrosunda asgari ücret olarak görünüyorsa bu durumda kullanabileceği kredi tutarının aylık ödemesi en fazla 650 lira olmalıdır.

Aksi durumda kredi başvurusu reddedilir ve kredi kullanımına izin verilmez. Bir diğer hesaplama yöntemi de parçadan bütüne gitmektir. Yani asgari ücret ile çalışan bir kişinin 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemesi durumunda aylık gelirinin yarısı ile vade süresinin çarpılması sonucu elde edilen tutar olan 23 bin 400 liraya kadar olan tutarlar için kredi onayı alması mümkündür.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...
7 Comments
  1. 30 Kasım 2017
  2. 11 Aralık 2017
    • 14 Şubat 2018
  3. 13 Aralık 2017
    • 14 Şubat 2018
  4. 14 Aralık 2017
    • 14 Şubat 2018

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir