Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

kredi notu nasil hesaplanir

Kredi notu neye göre hesaplanır sorusuna verilecek olan cevapta belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bunlar içinde;

KKB Skoru: Kredilerin kayıt bürolarında bankaların kredi açısından müşterilerinin var olan durumlarını birbirleri ile paylaşmış olduğu bir veri havuzudur. Kişilerin ödemelerinin performansı, diğer bankalarda var olan kredi başvuruların ret ya da onay bilgileri gibi birçok detayın yer aldığı sistemdir. Bu sistemin içinde kişilerin KKB skoru yer alır. Bu skor da kredi puanını oluştururken kullanılmaktadır.

Aylık Ele Geçen Net Gelir; Bankaların bazıları toplam var olan gelirin % 35’i gibi bir rakam ile hesaplarken, bazıları da aylık kazançtan giderleri çıkararak bulmaktadır. Aile içindeki kazançta buna dâhil edilmektedir.

Yaş; Yasal anlamda 18 yaşın altında olan kişiler kredi kullanamıyor. 65 yaş üstü olan kişilere de kredi kullandırmak çok tercih edilen bir durum olmuyor. 35 ila 50 yaş aralığına ise en yüksek kredi puanı verilerek hesaplama yapılıyor.

Meslek; Kişilerin gelirleri, eğitimi, yaşam standardı tarzındaki birçok bilgiye buradan ulaşmak mümkün olduğundan dolayı önemli bir detay olarak değerlendiriliyor.

Son İşinde Çalışma Durumu ve Süresi; Kişilerin yaşamındaki kararlarının istikrarı olması veya son işinde kalıcılığı kredi notunu etkilemektedir.

Toplam İş Konusundaki Deneyimi; Tecrübe, birikim, kıdem tarzındaki konular bankalara tatmin eden konular içinde yer alır. Bu da etkili olan parametreler içindedir.

Medeni Durum; Belli bir düzen içinde yaşamı sorumlulukların artması yerleşik düzen gibi düzeni olan evli olan kişiler, bekârlara göre daha avantajlıdır.

Öğrenim Durumu; Tahmin edebileceğiniz gibi öğrenimi yüksek olan kişilerin kredi notu da oldukça yüksek olacaktır.

Sahip Olunan Taşıt ya da Taşıtlar; Bu mal varlığını ifade eder. Hatta bazı durumlarda sahip olunan aracın markası bile kredi notunu ekleyebilir.

İkamet Edilen Evin Mülkiyet Durumu; Kendi evinde oturmak ile kirada oturmak geliri etkileyecek olan bir durumdur. Bundan kaynaklı olarak da kredi notuna büyük bir etkisi bulunur.

Sahip Olunan Kredi Kartları; Diğer bankaların sizlere kredi açıp açmadığı konusunda bilgi sahibi olunabilecek olan bir sistemdir. Kredi kartların varlıkları olumlu değerlendirilir.

kredi notu nasil yukselir

kredi notu nasil yukselir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yüksek kredi notu ortalaması günümüzde artık bireysel müşteriler kadar kurumlar ve şirketler için de büyük bir prestij göstergesi olarak kabul edilmektedir. Yine bankadan kredi kullanmak isteyen kişiler için kredi onayı alınması kredi notu ortalaması ile yakından ilgilidir. Günümüzde araba kiralama firmaları ve beyaz eşya mağazaları dahi pek çok alanda kredi notu ortalaması dikkate alınmaktadır. Bu nedenle kredi notu ortalamasının mümkün olan en yüksek seviyede tutulması çok önemlidir. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir?

Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Kredi notu hesaplaması için kullanılan en önemli veri ödeme düzenidir. Borcuna sadık olan kişilerin kredi notları yükseltilirken ödemelerinde sorun yaşayan kişilerin ise kredi notları düşürülmektedir. Zaten Findeks kredi notu sisteminin kuruluş sebebi de kişilerin borçlarını ödeme düzenine daha fazla dikkat etmelerini sağlamaktır. Bu nedenle borcunu ödemede gecikmeye düşen kişilerin kredi notları düşürülmekte ve kredi notu düşüklere kredi veren bankalar bulunmadığı için insanlar not ortalamalarını sürekli yüksek seviyelere çekmeye çalışmaktadır. Kredi notu hesaplaması için kişinin ödeme alışkanlıkları yüzde 30 oranında skora etki etmektedir.

Mevcut Kredi / Kredi Kartı Borçlarını Kapatın

Kişinin sahip olduğu borç riski kredi notunu olumsuz etkiler. Bu nedenle kredi notunu kısa sürede yükseltmek isteyen kişilerin mevcut bulunan kredi borcu, kredili mevduat hesabı borcu ve kredi kartı borcu bakiyelerini ödemeleri durumunda kredi riski azalacağı için otomatik olarak kredi notu ortalaması yükselecektir.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Ödeme düzeni bankalar için çok önemli olup banka hesabınız üzerinden vereceğiniz her otomatik ödeme talimatınız kredi notuna olumlu olarak yansıyacaktır. Otomatik fatura ödeme talimatının yanı sıra kira ve özel okul ödemeleri de bankalar üzerinden düzenli olarak son ödeme tarihleri içerisinde yapılmalıdır. Bu durumda ortalamanız kademeli olarak yükselişe geçecektir.

Sık Kredi Başvurusundan Kaçının

Sık sık kredi başvurusunda bulunmak kişinin kredi riskini arttıracağı için otomatik olarak kredi notunun düşmesine neden olur. Bu nedenle gereksiz kredi kullanmaktan kaçınılmalıdır. Yine kredi başvurusunun reddedilmesi de kredi notunun düşürülmesine neden olmaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir