Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükselir? Nasıl Öğrenilir?

kredi notu nedir nasil ogrenilir

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu nedir sorusuna en net cevap kredi notunun 0-1900 aralığında verilen bir puan olduğudur. Bankalar ile yaptığınız tüm işlemler Findeks bünyesinde derlenir ve ödeme sorumluluğunuz baz alınarak size bir not verilir. Bu not kademelere ayrılmıştır. Notunuzun yüksek olması demek borçlanmanız durumunda mevcut borcunuzu belirtilen süre ve şartlar çerçevesinde ödediğinizi işaret eder. Bu da bir sonraki bankacılık işlemlerinizde banka yetkililerine güven vererek ödeme bilincine sahip bir müşteri olduğunuzu işaret eder. Kredi notu budur ve bankaların size karşı tutumunun en az %70’ini belirler. Kredi notu değişken bir değerdir. 18 yaşına gelmiş her bireyin kredi notu 0 olacak şekilde işleme girer ve o şekilde süregelir.

Düzenli bir borçlanma ve düzenli bir ödeme planı kredi notunuzun yükselmesine neden olur. Bu uygulamaların ardından bankaya karşı olan borçlarınızı ödemez, aksatır veya düzensiz öderseniz kredi notunuz aynı hızla aşağıya düşer. Aynı şekilde borçlanma bilincine istinaden düşürülen bir kredi notu hesabınızda nakit para tutarak, ufak borçları tam zamanında ödeyerek, düzenli ancak borçlarını aksatmadan kredi kartı kullanarak yükseltilebilir.

Kredi notu bankaların kredi verirken en çok dikkat ettiği kriterler arasında yer alır. Öyle ki temel ödeme bilincini ölçmenin en kolay yolu da kredi notunu incelemektir. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Findeks bünyesinde biriktirilen veriler ışığında kişinin adına geniş çağlı olarak sunulan kredi notu bankalar için tek belirleyici faktör değildir. Bankalar buna ek olarak kendi kriterlerini de devreye sokar.

Belli bir seviyenin altında kalan kredi notlarında kendi değerlendirme heyetlerinden destek ister ve neticeyi buna göre belirlerler. Kredi notu düşük kredi veren bankalar aslına bakılırsa yok denemez. Ancak kredi notunuzun çok düşük olması durumunda bu durumları takiben gelen takip hadiseleri kredi almanıza engel olabilir. Düşük kredi notu kredi çekmenize engel olurken bazı küçük hamlelerle kredi notunuzu yükselme yoluna itebilirsiniz. Bu da ayrıcalıklı bir seçenektir.

Eğer kredi notunuz kötüyse ve kredi ihtiyacınız çok acil değilse bu uygulamaları yaparak kredi notunuzu yükseltebilir. Bu sayede bankaların tarafınıza olan güvenini arttırarak sorunsuz bir şekilde kredi kullanabilirsiniz.

kredi notu dusuklere kredi

kredi notu dusuklere kredi

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Neden Verilmez?

Düşük kredi notuna sahip olmanız içeriğimizin üst kısmında da anlattığımız üzere sizlerin bankaya karşı güven vermemesine yol açmaktadır. Bankanın kredi vermesinde ki temel amaç müşteriye konulan faiz oranını ödeterek haneden çıkan paranın uzun vadede daha fazla şekilde girmesini sağlamaktır. Bunu yaparken ana paranın tamamından feragat etme riskini almayan bankalar kişilerden ödeme gücünü ve sorumluluğunu talep ederler, aksi takdirde kendi maddi bütünlüklerini sekteye uğratmamak için krediye onay vermezler.

Bu yazımızda kredi notu nedir? kredi notu nasıl yükselir? ya da kredi notu nasıl düşer? gibi soruların cevaplarının yanı sıra kredi skorunun nasıl öğrenileceğini açıklayacağız. Son yıllarda bankalardan kredi kullanmak ya da kredili mevduat hesabı açtırmak isteyen kişilerin sıklıkla duydukları bankacılık terimleri arasında yer alan kredi notu hesaplama yapılan kişinin mali ödeme düzenini gösteren ortalamasıdır. Bu hesaplamanın yapılmasında temel alınan veriler kişinin borçlarını ödeme düzeni, borç ortalamasının toplamı, kredi kullanım yoğunluğu ve aylık gelir tutarıdır.

 

Çıkarılan yasalar ile beraber tüketicilerin bankalar karşısında ellerinin güçlendirilmesi sonucu bankalar oluşan riski kendi lehlerine çevirebilmek adına Kredi Kayıt Bürosu adını verdikleri yeni bir oluşuma gitmiştir. Bu oluşumda bankalar kendi ortak girişimleri ile Findeks kredi notu sistemini kurmuştur. Oluşturulan yeni sistemde bankalar üzerinden kredi kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak kredi notu sorgulaması yapılmakta ve düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin kredi kullanmalarına izin verilmemektedir.

Bu nedenle bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamalarına dikkat etmeleri güvence altına alınmaktadır. Yani bankalar müşterilerine “kredi kullanmak istiyorsanız kullandığınız kredilerin ödemelerini düzenli yapın” mesajı vermektedir. Kredi ve kredi kartı ödemeleri için yaşanan gecikmelerde kredi notu ortalaması düşürülürken kredi borcunu ödemediği için yasal takip altına giren kişiler ise daha ciddi bir durum olan kara listeye girmek durumu ile yüzleşmektedir.

Kredi Notu Nasıl Düşer, Nasıl Yükseltilir?

Bugün bankaların tümü istisnasız bir şekilde kredi kullanmak isteyen müşterilerini değerlendirirken ilk aşamada kredi notu ortalaması verilerini temel almaktadır. Bu nedenle “kredi kullanmak istiyorum” diyen kişilerin kullanmak istedikleri kredi tutarına orantılı olan bir kredi notu puanına sahip olmaları gerekir.

Kişinin kullanmak istediği kredi tutarı yükseldikçe bankanın da talep ettiği not ortalaması buna paralel olarak artış gösterir. Yapılan her yeni kredi başvurusu kredi notu için önemli olup, kredi başvurusunun reddedilmesi ne yazık ki kredi notunun düşmesine neden olur. Bu nedenle her başvuru öncesi kredi notu sorgulaması yapılarak dikkatli bir şekilde kredi başvuru formu doldurulmalıdır.

kredi notu nedir

kredi notu nedir

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi kesinlikle kişinin borçlarını ödeme düzeninde yaşanan aksaklıklardır. Kredi borcumu ödeyemiyorum ya da kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin borcunu ödeme konusunda yaşadıkları her türlü gecikme kredi notu ortalamasına olumsuz bir şekilde yansımaktadır. Bu nedenle yüksek kredi notu ortalamasına sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka ödemelerine dikkat etmeleri gerekir. Buna ek olarak kişinin yeni bir kredi kullanması durumunda da kredi borçlanma riskinin yükselmesi nedeni ile kredi notu ortalaması otomatik olarak düşürülmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

  • Kredi notunuzu yükseltmek için atabileceğiniz en etkili adım kesinlikle tüm mali işlerinizi banka hesabınıza aktarmanızdır. Yani mümkünse maaşınız banka hesabına yatırılmalı, tüm kira ve fatura gibi düzenli ödemeleriniz banka hesabından günü gününe son ödeme tarihini geçirmeden yapmanız gerekir.
  • Kredi kartı kullanmayan kişiler için ise bankamatik kartı ile alışveriş yapılması ve nakit ödeme sisteminden vazgeçilmesi önerilmektedir.
  • Bankalarda bulunan mevcut borçlarınız, küçük küçük çok sayıda adınıza açık kredi paketleriniz bulunuyor ise ya da kredi kartı limiti sonuna kadar doluysa bankalara olan borçlanma riskiniz yüksek olduğu için ne yazık kredi notu düşürülür. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek için mutlaka imkân bulunuyor ise mevcut kredi borçları ve kredi kartı borçları sıfırlanmalıdır.
  • Gelirinizi arttırabilirseniz kredi notu ortalamanız da yükselecektir.

Kara Liste Nedir?

Bankaların sunduğu kredili hesaplar ve kredi kartı ödemelerini yapmayan kişiler hakkında yasal takip işlemleri başlatılır. Bu işlemler başlatıldığı anda hakkında işlem başlatılan kişi kara liste adı verilen özel bir listeye kayıt edilir. Bankalara olan borçlarını ödemeyen kişilerin kayıt altına alındığı bu listeye giren kişi borcunu ödese dahi 5 yıl boyunca bu listede yer almaya devam eder. İşin kötüsü kara listedeyken kredi kullanmak kesinlikle söz konusu değildir.

Yasal Takip Nedir? Nasıl Silinir?

Yani borcunu ödemediğiniz anda aslında hapis cezasından bile daha etkili bir ceza ile karşı karşıya kalmanız sağlanır. Kişi yasal süreyi doldurması ya da kara listeden çıkmak için dilekçe yazmasına rağmen bile bankaların kendi veri tabanlarında sakladıkları kayıt nedeni ile bir daha ömür boyu kredi kullanama ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin kredi yapılandırma gibi sunulan seçeneklerden yararlanarak kara listeye girmekten kaçınmaları gerekir.

kredi skoru nasil ogrenilir

kredi skoru nasil ogrenilir

Kredi Notu Öğrenme

Bankalar üzerinden işlem yapan kişilerin bu işlemlerdeki performansını ortaya koyan ortalamasına kredi notu adı verilmektedir. Bankalardan son 5 seneyi kapsayan zaman dilimi içerisinde çekilen krediler, kullanılan kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarının ortalamaları ile ödeme düzenleri gibi farklı pek çok veri kullanılarak hesaplanan kredi notu her geçen gün daha fazla alanda değerlendirme amacı ile kullanılmaya devam edilmektedir.

Not ortalamasını öğrenmek isteyen kişilerin yapmaları gereken şey kredi notu sorgulaması işlemini gerçekleştirmektir. Bunun için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmakta olup bunlardan ilki aynı zamanda sistemin sahibi de olan Findeks internet sitesi üzerinden sorgulamada bulunmaktır. Bunun için internet sitesini ziyaret ederek üye olmanız yeterli olacaktır. Üstelik ilk kez kredi notu sorgulaması yapan kişilere Findeks internet sitesi üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulaması yapılmasına da izin verilmektedir.

Yani ücretsiz kredi notu öğrenme işlemleri için Findeks internet sitesini kullanmanız mümkündür. Ancak ücretsiz olarak yapılacak olan sorgulamalar sadece ilk sorgulama işlemini yapacak olan kişilere tanınan bir haktır ve sonraki yapılacak olan sorgulamalar için 4.50 liralık ek bir ücret talep edilmektedir.

Kredi Notu SMS İle Öğrenme

Cep telefonunu üye olmadan çok daha kolay bir şekilde öğrenmek isteyen kişilere SMS ile kredi notu sorgulaması hizmeti sunulmaktadır. Bunun için Avea ya da Turkcell hattı olan bir cep telefonunun SMS bölümünden kimlik numaranızı yazdıktan sonra arasında bir boşluk bırakarak doğum senenizi yazdıktan sonra oluşturduğunuz kredi notu sorgulaması mesajınızı 1122 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır. Kredi notu sorgulama ücreti SMS ile yapılması durumunda ise 9 lira olarak hattınızdan tahsil edilecektir.

Akbank Kredi Notu Öğrenme 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir