Kredi Notu Neden Düşer?

kredi notu neden duser

Kredi notu hesaplaması belirli bazı değişkenlere bağlı olarak yapılmakta olup bu değişkenlerde yaşanan olumsuzluklar kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Peki, kredi notu neden düşer?

Bankalara Olan Borçların Geç Yatırılması / Yatırılmaması

Kredi notu ortalaması hesaplamasında kullanılan en önemli veri bankalardan kullanılan kredili mevduat hesabı, kredi kartı ve kredili ürünlerin ödeme düzenleridir. Bu borçların ödemelerinde yaşanan ufak aksamalar bile hemen kredi notu ortalamasının düşmesine neden olur.

Kredi notunun düşmesi bir yana borcun ödenmemesi durumunda kişinin adı kara listeye kayıt edilir ve kara listede olanlara kredi verilmesi kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin mutlaka bu ödemelere dikkat etmeleri, en geç borçlarını son ödeme tarihinde ödemeleri gerekir. Kredi kartı borcu için ise en azından borcun tamamı ödenemiyorsa dahi kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılmaya çalışılmalı, bu sayede gecikmeye düşülmediği için kredi notunun düşmesi engellenmiş olur.

Yeni Kredi Çekmek / Kredi Kartı Limitini Doldurmak

Kredi notunu etkileyen önemli faktörlerden biri de kişinin risk toplamıdır. Bankalardan kullandığınız her kredili işlem sizin borçlanma riskinizin yükselmesi anlamına gelir. Bu risk yükseldikçe otomatik olarak kredi skoru düşürülür. Bu nedenle kredi notu hesaplaması yapılan kişinin yeni bir kredi kullanması durumunda notu otomatik olarak düşmüş olur. Ancak kişinin kredi taksitlerini düzenli olarak ödemesi durumunda kredi notu yeniden kademeli olarak yükselir. Zaten sık kredi kullanmak, kredi kartı ile alışveriş yapmak ve bunların ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmek kredi notunu yükseltmek için uygulanabilecek en iyi taktiklerdir.

Çok Sık Kredi Başvurusu Yapmak ve Kredi Reddi Yaşanması

Kişinin çok sık kredi reddi yaşaması ne yazık ki kredi notunu olumsuz etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Yani sanılanın aksine kredi notunu düşüren kişinin sık kredi başvurusunda bulunması değil üst üste kredi reddi yaşanmasıdır. Bu nedenle yapılan kredi başvurularından önce notun olumsuz etkilenmemesi adına kredi notu sorgulaması yapılmalı ve elde edilen kredi notu sorgulamasına göre kredi başvuru limiti belirlenerek başvuruda bulunulmalıdır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir