Kredi Notu Nasıl Düzelir? Nasıl Yükselir?

kredi notu nasil yukselir

Yapılan mali hatalar sonucunda kredi notunun olumsuz etkilenmesi kaçınılmazdır. Düşen kredi notu ne yazık ki kişinin kredi kullanmasını zorlaştırırken aynı zamanda kredi başvurularının hem çok daha uzun sürede onaylanmasına hem de daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullanılmasına dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle kredi notunun düzeltilmesi çok önemlidir. Peki, kredi notu düzeltme nasıl yapılır?

Ödemelerinizi Zamanında Yapın!

Kredi notu ortalamasını etkileyen önemli faktörlerden biri de kişinin ödeme düzenidir. Özellikle de bankalar olan kredi kartı, kredili mevduat hesaplarının ödemeleri ve aylık kredi taksitlerinin yatırılma düzenleri ile kredi notu oldukça yakın ilişkilidir. Bu ödemelerde yaşanan küçük aksamalar ve bir iki günlük gecikmeler dahi kredi notunun kısa sürede düşmesine neden olabilmektedir.

Düzenli Ödeme Talimatı Verin

Yine bunlara ek olarak bankadan otomatik ödeme talimatı vermeyi tercih eden kişilerin de bu faturaları zamanında ödemeleri gerekir. Kredi notu yükseltme teknikleri içinde yer alan otomatik ödeme talimatı verme bankaya hakkınızda daha fazla değerlendirme yapması için kaynak sunmakta olup verilen talimatların düzenli ödenmesi durumunda kredi notu yükselişe geçmektedir. Faturaların yanı sıra kira ödemesi ve özel okul taksitleri gibi her türlü düzenli ödeme size artı puan kazandıracaktır.

Nakit Para Yerine Bankamatik / Kredi Kartı Kullanın

Bankanın sizi değerlendirmesini sağlamak için nakit para kullanımını bırakın ve tüm harcamalarınızı banka hesabınız üzerinden ya da kredi kartı ile yapmayı tercih edin. Kredi kartınız varsa kredi kartınızı bol bol kullanın ancak hesap kesim tarihi ile beraber mutlaka borcunuzu yatırmaya çalışın. Eğer kredi kartınız bulunmuyor ise bu durumda elinizdeki nakit parayı banka hesabınıza yatırın ve bankamatik kartınızı adeta kredi kartı ile tüm işlemlerinizde kullanın. Bu sayede banka nakit akışınızı takip ederek hakkınızda daha kolay bir fikir edinebilir.

Borçlarınızı Kapatın

Kredi notunu olumsuz etkileyen önemli faktörlerden biride kişinin kredi riski ortalamasıdır. Mevcut bulunan borçların ödenmesi ve kredinin erken kapatılması gibi durumlarda kişinin kredi riski otomatik olarak azalacağı için kredi notu yükselir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir