Kredi Nedir? Kredi Çeşitleri Nelerdir?

kredi nedir kredi çeşitleri

En fazla kullanılan bankacılık hizmetleri arasında yer alan krediler, bireylerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için talep ettikleri hizmetlerden birisidir. Bankalar başta olmak üzere, birçok finans kuruluşu da yasal olarak kredi kullandırma hakkına sahiptir. Banka ya da finans kuruluşlarından kredi çekebilmek için, belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Yazımızın devamında kredi nedir? Sorusuna detaylı cevaplar verirken, kredi çeşitleri nelerdir? Sorusunun da cevabı verilmiştir.

Kredi Nedir?

Kredi; Banka ya da finans kuruluşlarının, faizli kredi ve faizsiz kredi olmanın yanı sıra çeşitli şartları sağlamalarını isteyerek vermiş oldukları finans desteğidir, diyerek, kredi nedir? Sorusunu basit bir şekilde cevaplayabiliriz.

Bankaların talep ettiği şartlar, her bankaya göre farklılık göstermektedir.

kredi nedir kredi çeşitleri

kredi nedir kredi çeşitleri

Bankaların Kredi Vermek İçin Şartları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bankaların kredi verme şartları her kuruma göre farklılık göstermektedir. Bu soruya genel olarak bir cevap verecek olursak, karşımıza şu tablo çıkmaktadır.

  • T.C vatandaşı olmak
  • İstenilmesi halinde kefil gösterebilmek
  • İpotek
  • Çeşitli faiz oranları
  • Kredi dosya masrafları
  • Geri ödeme konusundaki vade seçenekleri
  • Finansal desteğin sadece belirli şeyler için harcanması talebi
  • Gelir durumunun belgelenmesi
  • Kredi başvurusunun SMS, forum ve çeşitli yöntemlerle yapılması

Bankaların kredi verirken müşterilerinden talep ettikleri genel şartlar, yukarıda sayıldığı gibidir. Bunların dışında bankalar güncel olarak, kredi verme şartlarını değiştirebilmektedir. Örneğin kefilsiz kredi veren bankalar bulunurken, kefil şartı arayan bankalarda bulunmaktadır.

 

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kredi nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra, kredi çeşitleri nelerdir? Sorusunun da cevabını verelim.

Yapısal Özelliklerine Göre Krediler

Her ne kadar kredi denildiğinde akla ilk gelen şey banka ya da finans kuruluşlarında belirli şartları kabul ederek nakit para almak gelse de, kredilerin tamamı nakit olarak verilmemektedir. Yapısal özelliklerine göre, farklı kredi çeşitleri bulunmaktadır.

Nakit Kredi: En sık kullanılan kredi çeşitleri arasında yer alan nakit krediler, kredinin onaylanması halinde başvuru sahibine nakit olarak verilmektedir. Bu kredi türünde kredi çeken kişi, daha önceden banka ile arasında düzenlemiş olduğu geri ödeme sözleşmesi kapsamında ödemelerini yapmaktadır. Nakit kredinin en fazla kullanıldığı kredi çeşidi ise, ihtiyaç kredileridir.

Gayri Nakdi Kredi: Bu kredi türlerinde ise, akreditif ve teminat mektubunun yanı sıra, aval kabul edilen kredilerdir. Bir işin yapılmasına yönelik kullandırılan bu krediler, banka müşterisinin vermiş olduğu teminatlar karşılığında müşterinin iş yaptığı kişi ya da kurumlarının banka garantisi altında olduğunun belirtilmesidir. Gayri nakdi kredi çeşidi para değil, para yerine geçen belgeler olarak bilinmektedir.

Vadeye Göre Krediler

Kredi çeşitleri arasında, geri ödeme sürelerine göre değişen kredi tipleridir. Vadeye göre kredi çeşitleri, kısa vadeli krediler, orta vadeli krediler ve uzun vadeli krediler şeklinde 3 gruba ayrılmaktadır.

Kısa vadeli krediler, en fazla vade süresi 1 yıl olan kredilerdir.

Orta vadeli krediler, kredi vadesinin 1 ile 5 yıl arasında değiştiği kredi tipidir.

Uzun vadeli kredilerse, vade süresi 5 yıl ve daha fazla olan kredi çeşitleridir.

Teminat Durumuna Göre Krediler

Bu krediler ise, açık krediler ve teminatlı krediler olmak üzere 2 sınıfta toplanmaktadır.

Açık krediler, bankaların güvendikleri müşterilerine sözleşme imzalaması karşılığında kullandırdıkları kredilerdir. Açık kredi kullanacak kişiler, kullandığı kredi kapsamında tüm mal varlıkları ile bankaya karşı sorumludurlar.

Teminatlı kredilerde ise, kredi kullanımı için kişinin herhangi bir malın bankaya teminat olarak gösterilmesi gerekmektedir.

Faaliyetine Göre Farklılık Gösteren Krediler

Bu kredi tipleri, kredi kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmıştır. Sıklıkla kullanılan tüketici kredileri, bu grupta yer almaktadır.

Tüketici Kredileri: En fazla kullanılan kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. Bireysel müşterilerin sıklıkla talep ettikleri tüketici kredileri, nakit ihtiyacının yanı sıra mal ya da hizmet almak içinde kullanılmaktadır. Örneğin konut kredileri ve taşıt kredileri de, bu kapsamda yer alan kredi çeşitleri arasındadır.

Yatırım Kredisi: İşletmelere özel tahsis edilen kredi çeşitleri arasındadır. Bu kapsamda sunulan krediler nakit olabileceği gibi, gayri nakdi olarak da sunulmaktadır.

İşletme Kredileri: Yine işletmelerin farklı ticari faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için, bankalar tarafından verilen kredilerden birisidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir