Kredi Kullanımında Dikkat Edilecek Altın Kurallar

kredi kullanirken dikkat edilecekler

Kredi kullanmadan önce muhakkak genel anlamdaki ekonomik olan koşullar ve piyasada ne olduğu ile alakalı olarak neler olduğundan haberdar olmanız gerekiyor. Örneğin; taşıt ile alakalı olarak kredi kullanmak istiyorsanız, geçmiş dönemlerde taşıt kredisi ile alakalı olan faiz oranların hangi dönemler içinde düştüğünü ve hangi dönemlerde yükseldiğini bilmeniz gerekmektedir. Bankaların tamamı otomatik ödemesi bulunan kişileri ve maaş müşterilerine uygun maliyetler eşliğinde kredi verir. Ayrıca kredi puanı düşüklüğü bu noktada bile hoş karşılanabilir. Bunun nedeni de bankaların size yapılacak olan düzenli ödeme tutarlarını görmesi ve borcunuzu aksattığınızda maaş hesabınızdan ödeme esnekliği yaşamasıdır. Yine de kredi puanınızda düşüklük bulunuyorsa kredi kullanmanızın garanti olduğunu düşünmemelisiniz.

Kural olarak kredi kullanımı yaparken kredi maliyetini oluşturacak olan belli başlı etkenleri bankaların benzer olan ürünleri ile karşılaştırmanız gerekir. Maliyeti en düşük olan kredi bulmaya çalışmalısınız. Örneğin; hayat sigortası veya expertiz gibi ücretlerin masraflarını kendiniz anlaşabileceğiniz firmaların da olduğunu unutmamak gerekir. Bunu da hesaba katarak maliyetlerinizi iki ayrı tablo şeklinde hesaplamalısınız. Kredi kullanımlarında en çok rastlanan hatalar içinde aylık ödemeleri düşük tutmak ve vadeyi olabildiğince uzatmaktır.

Uzun vadeli olan kredi olanaklarında maliyetlerinizin yükseleceğini ve geciken taksitlerde kredi siciliniz etkileneceğini kesinlikle unutmamanız gerekmektedir. Bu tarz durumlarda uzun vadesi olan kredi kullanmak istiyorsanız oluşabilecek olan sorunları göz önünde bulundurmalısınız. Bu tarz ödeme planlarındaki kusursuz hesaplamalar bankaların hesaplamaları için değil sizlerin kendi bireysel hesaplamaların için geleceğinize yarayacaktır. Ayrıca ipotek ettirebileceğiniz bir taşınmaz malınız bulunuyorsa düşük faizli kredi kullanma imkânınızda bulunmaktadır.

Kendiniz için avantaj sağlayan kredi bulduğunuzda sözleşmesinde yazan işlem ücretleri, sigortalar, dosya masrafı gibi ek masraf oluşturan kalemler ile kendiniz için avantajlı olarak gördüğünüz krediyi oldukça pahalı bir duruma getirebilir. Üstelik tüm bunları sözleşmeyi gözünüz kapalı bir şekilde imzaladıktan sonra fark edebilirsiniz. Yapılacak olan her anlaşmada olduğu gibi bankalar ile yapılacak olan anlaşmalarda da sözleşmenin okunması gerekir. Bu sözleşmeyi detaylı bir şekilde yapmazsanız ek masraflar ödemeye mahkûm olursunuz.

kredi nasil kullanilir

kredi nasil kullanilir

Kredi notu, bankalardan kredi kartı alımında, kredi kartının limitinin belirlenmesinde, kredi kartlarının ücretlerinin belirlenmesinde, bankaların vermiş olduğu kredinin ücretinin belirlenmesinde, taşıt ve diğer krediler gibi hizmetlerin hemen hemen hepsinde başvurulan bir seçenektir. Bu nedenle bankalar ile işlem yapacak olan kişiler mutlaka ve mutlaka kredi notunu yüksek tutmalı ve yüksek tutmakla da kalmamalı güncelliğini her daim korumalıdır. Bu yazımızda kredi notunu yükseltme ve kredi notunun nasıl yüksek puanda tutulacağı hakkında bilgiler verilecektir.

kredi kulanimi dikkat

kredi kulanimi dikkat

Kullanmadığınız hesapları kapatarak kredi notu yükseltmek

Kredi notunun yükselmesini sağlayacak önemli şeylerden birisi ise kullanmadığınız hesapları kapatmaktan geçmektedir. Kullanılmayan hesapların gerek hesap işletim ücreti gerekse alınıp boş olarak ortada durması nedeniyle kredi notunu kötü ve olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle kullanılmayan ve boş boş duran banka hesaplarının mutlaka kapatılması gerekmektedir. Banka hesaplarınız kapatıldıktan sonra en az 60 gün sonrasında kredi notunuza yansımakta ve fayda sağlamaktadır.

Borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notu yükseltmek

Bankalara karşı yapmış olduğunuz işlemler sonrasında edindiğiniz borçları mutlaka ve mutlaka zamanında ödemeli ve bu borçların en tez vakitte yenisi gelmeden tekrarını sağlamak olacaktır. Bankalara olan borçlarınızı biriktirmemeli ve sadece bankalara olan borçlarınızı değil diğer tüm kurum ve kuruluşlara olan borçlarınızı ödemeniz gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir. Örneğin; telefon, su, elektrik, internet ve TV gibi faturaları da ödemeniz gerekmektedir. Çünkü birçok banka bu tür ödemeleri de kontrol etmektedir.

Sadece banka ödemeleri değil diğer ödemelerinize de özen göstererek kredi notu yükseltmek

Kredi notunun yüksek olmasının diğer birçok nedenleri arasında yer alan seçenek ise fatura ve diğer ödemelerinizde mutlaka ve mutlaka kredi kartı ya da banka kartınızın kullanıyor olmanızdır. Elbette borcunuzu düzenleme kuralını da uygulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde düzenli ödemediğiniz için birçok kuralı ihlal ediyor ve birçok sorun ile de karşı karşıya kalacak kişilerden birisi olabileceksiniz. Eğer banka kartında bakiye bulamama gibi sorunlarınız var ise de yapmanız gereken yegâne şeyler arasında kartınıza nakit paranızı yatırmak ve kartınız ile alışveriş yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca önemli detaylardan birisi de sürekli kredi başvuru yapmamanızdır. Çünkü sürekli olarak kredi notunuz incelendiği için sonuçlar değişmeyecektir. Kredi notunuz güncellendikçe bu tür başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz sizin için daha aydınlatıcı olacaktır.

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Verilir Mi?

Kredi kullanmak için bankalara başvuruda bulunan kişilerin değerlendirme sürecinde ilk değerlendirmeden geçilen kriteri sahip olduğu kredi notu ortalaması olmaktadır. Kredi notu ortalaması hem kişinin kredi kullanıp kullanamayacağının belirlenmesinde, hem ne kadarlık kredi kullanabileceğine karar verilmesinde hem de kullanacağı kredi için ödemesi gereken kredi faiz oranına etki etmektedir. Bu nedenle kredi notunun her kredi notu güncellemesi işleminde bir miktar daha yukarı çekilmesine çalışılmalıdır.

Düşük Kredi Notu İle Kredi

Kişinin kredi notunun düşük olması durumunda kredi kullanma ihtimali azalırken kredi notunun seviyesine bağlı olarak bazı durumlarda kredi reddi kararı verilmektedir. Bu nedenle kredi kullanmak isteyen kişilerin mümkün olduğunca kredi notu ortalamalarını orta riskli kredi notu grubu olarak bilinen seviyede tutmaları çok önemlidir. Kredi notu 1.300 puan ile 1.499 puan arasında olan kişilerden oluşan Findeks sarı kredi notu grubunda olan kişilerin kredi başvuruları genelde maaşları aylık kredi tutarı ödemesini karşılıyor ise onaylanmaktadır.

Findeks Rengi Kırmızı Nasıl Kredi Kullanır?

Kredi notu sıfır ve 799 puan arasında olan kişiler kırmızı kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerden oluşan çok riskli kredi notu grubunda olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları çok zordur. Bunun nedeni bankaların kredi notu ortalaması için müşterilerine baskı yaparak müşterilerinin kredi ve kredi kartı ödemesi için daha düzenli davranmaları konuşunda üzerlerinde baskı oluşturmayı amaçlamasıdır. Kredi notu kırmızı olan kişilerin kredi kullanabilmeleri için kredi notunu yükseltme teknikleri uygulayarak not ortalamalarını biraz yukarıya çekmeye çalışmaları gerekmektedir.

Orta Riskli Kredi Notu Ortalaması

Kredi notu 800 ile 1.299 puan arasında yer alan kredi notuna sahip olan kişiler orta riskli kredi notu ya da az riskli kredi notu olarak anılan turuncu kredi notu ortalaması grubunda yer almaktadır. Bu grupta yer alan kişilerin kredi onayı alabilmeleri ise ne kadarlık bir tutar için kredi başvuru formu doldurdukları ve belgelenebilir aylık gelir tutarlarına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak not ortalaması ile orantılı bir kredi tutarı için başvuruda bulunulması durumunda kredi onayı alma ihtimali bulunur.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir