Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Nedir? Taksit Oluyor Mu?

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Nedir 1

Bankaların kullanıcılarına sunmuş olduğu kredi kartlarının büyük bir bölümü, nakit avans çekme özelliğine de sahiptir. Yani kredi kartından nakit avans çekme özelliği varsa, rahatlıkla ATM’ler üzerinden para çekebilirsiniz, ayrıca kredi kartından nakit avans çekip taksit yapabilirsiniz. Yazımızın devamında kredi kartından nakit avans çekme nedir? Kredi kartından nakit avans nasıl yapılır? Gibi, en sık sorulan soruların cevapları yer almaktadır.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Nedir?

Öncelikle kredi kartından nakit avans çekme nedir? Sorusuna cevap verelim. Kredi kartından nakit avans çekme, bankaların kredi kartı müşterilerine ATM’ler üzerinden para çekmesine imkan tanımasıdır. Kredi kartından nakit para çekme sonrası, çektiğiniz tutara göre banka tarafından belirlenen aylık faiz oranları işletilmektedir. Kredi kartından nakit para çekme işlemini, bir nevi kredi olarak düşünebilirsiniz. Normal krediden farkları, bu krediyi çekme hakkının önceden verilmiş olması ve herhangi başvuru gerektirmemesidir. Yani banka şubesine gitmeden, direkt ATM üzerinden rahatlıkla kredi kartından nakit avans çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartından nakit para çekme nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra, kredi kartından nakit avans çekme hakkındaki diğer detaylara geçelim.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Şartları

Kredi kartından nakit avans çekme şartlarına baktığımızda, nakit avans özelliği bulunan bir kredi kartının olması yeterlidir. Bunun yanı sıra kredi kartınızın, borcundan dolayı kullanıma kapalı olmaması, gereken diğer bir şarttır. Bu şartları sağlayan banka müşterisi bankanın ATM aracılığıyla, kredi kartından nakit çekmeniz oldukça kolaydır.

Bunların dışında son 12 ay içerisinde kart borcunuzun yarısından fazlasını, ödemiş olmanız gerekmektedir. Üç kez %50’nin altında ödeme yapmanız halinde, kredi kartından nakit avans çekme işleminden yararlanamazsınız.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Nedir? Taksit Oluyor Mu?

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Nedir? Taksit Oluyor Mu?

Kredi Kartından Çekilen Nakit Avansa Taksit Yapılıyor Mu?

Kredi kartından çekilen nakit avanslara, neredeyse bankaların tamamı taksit yapmaktadır. Bunun için bankanın telefon bankacılığını aramanız, ya da size mesaj gönderilmesi halinde gelen mesajı onaylamanız yeterli olacaktır. Kredi kartından nakit avansa taksit yapma işlemi için, ATM üzerinden nakit avans çekerken de taksitlendirme yapabilirsiniz.  

SGK Kredi Kartı İle Borç Ödeme İşlemli Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Ekstre Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Ne Kadar Nakit Avans Çekebilirim?

Kredi kartından nakit avans çekme limiti, kredi kartı toplam kullanım limitinin %25’i kadardır. Nakit olarak çekilen paranın, kredi kartı toplam kullanım limitini dolduracağını unutmayın. Kullandığınız nakit avansı taksitli yaptığınızda, sonrasında taksitleri ödedikçe limitiniz ödediğiniz taksit tutarınca yeniden artacaktır.

Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Kredi kartından nakit avans nasıl çekilir? Sorusuna cevap verecek olursak, şunları diyebiliriz. Nakit avans çekebilmek için, kredi kartınızı normal banka kartı gibi bankanın ATM’sine yerleştirerek şifrenizi girin. Sonrasında ise çıkan menüden, nakit çekme seçeneğini tıklayın ve kart limitinize göre çekmek istediğiniz tutarı girerek onaylayın.

Para çekme menüsü her bankaya göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden kartınızı yerleştirdikten sonra, verdiğimiz ilgili menüye benzer seçeneği seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kredi Kartından Nakit Para Çekmek Mantıklı Mı?

Hiç şüphesiz ki gereksiz yere çektiğiniz paradan daha fazlasını ödemek, ihtiyaç dışı durumlarda mantıklı kabul edilemez. Ancak nakit paraya gerçekten ihtiyaç duyulan durumlarda, nakit avans çekme konusunda mantık aranmamaktadır.

Kredi kartından para çekmek, birkaç günlük ihtiyaçlar için mantıklı sayılabilmektedir. Çünkü birkaç gün içerisinde ödeyeceğiniz faiz miktarı, oldukça düşük olacaktır. Para aramak ve bulmakta zorlanmak durumunda kaldığınız anlarda, anlık olarak işinizi görmeniz mantıklı sayılabilir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir