İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartımdan İnternette Harcama Yapılmış

Her ne kadar sıklıkla görülmese de, çevrenizde mutlaka “kredi kartımdan internette harcama yapılmış” sözünü söyleyen dostlarınız vardır. İnternetin hızlı bir şekilde gelişiminden sonra, internet üzerinden ya da internet aracılığı ile yapılan dolandırıcılık ve mağduriyetlerde aynı orantıda artmaya başladı. Yazımızın devamında, kredi kartımdan internette harcama yapılmış diyenler için, yol gösterici bilgiler yer almaktadır.

Kredi Kartımdan İnternette Harcama Yapılmış

Özellikle sosyal medya ağlarında yaygın bir şekilde faaliyet yürüten dolandırıcılık şebekeleri, kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için farklı yöntemler kullanıyor. Sahte sitenin yanı sıra farklı birçok dolandırıcılık yöntemi kullanılarak, internet ortamında bilgileriniz ele geçirilerek harcama yapılması mümkün.

Kart bilgilerinin ele geçirilmesi için farklı yöntemler kullanılsa da, biz bu dolandırıcılık işlemlerine karşı almanız gereken önlemlerden bahsedeceğiz. Bu sayede kredi kartımdan internette harcama yapılmış sözünü, kesinlikle unutacaksınız.

Kredi Kartımdan İnternette Harcama Yapılmış
Kredi Kartımdan İnternette Harcama Yapılmış

Kredi Kartı Güvenliğini Sağlamanın Yolları

  • İnternette giriş yaptığınız adresin, bankanın gerçek internet sitesi olduğuna emin olun. Son günlerde bankaların internet sitelerinin aynısı yapılarak, benzer adresler alınarak sahte siteler yapılmaktadır. Bu siteleri bankanın siteleri zannederek giriş yapılarak, kart bilgileri kopyalanmaktadır.
  • İnternette alışveriş yaparken, güvenilir siteleri tercih edin.
  • SMS onayını aktif etmekte, kredi kartımdan internette para çekilmiş sözünü bir daha söylememek için oldukça önemlidir. Bu sayede kart bilgilerinizi ele geçiren kişiler internet üzerinden kartınızla alışveriş yaparken, sistem size kod gönderecektir. Bu kodu giremeyen kişi, kartınızdan internette harcamaya yapamayacaktır.
  • Kredi kartınızı, açık yerlerde bulundurmayın. Kredi kart bilgilerinizden ziyade kredi kartınızı ortada bıraktığınızda, herhangi birisi alarak üzerindeki bilgilerle internet üzerinden harcama yapabilir. Yine SMS onayını aktif etmeniz halinde, kredi kartınızı ele geçiren kişi bunu başaramayacaktır. Bu nedenle SMS kodu sistemi, bu konuda en önemli faktördür.

Alınacak bu basit güvenlik önlemlerinin dışında, kredi kartı konusunda biraz daha dikkatli davranmak fayda sağlayacaktır.

Kredi kartımdan internette para çekilmiş diyorsanız, ilk ve acil olarak aşağıdakileri yapmanız gerekmektedir.

Kredi Kartımdan İnternette Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızdan internette harcama yapılması durumunda, banka şubesine dahi gitmeden öncelikle bankanızı arayarak hemen durumu bildirmeniz gerekir. Bu sayede hesabınız bloke edilerek, daha fazla harcama yapılmasının önüne geçilir. İlk önlemi acil bir şekilde aldıktan sonra, bankanızın şubesine giderek banka personeline detaylı bilgi vererek gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Bu süre içerisinde kredi kartınızdan harcama yapan kişinin bulunup ceza alması için, savcılığa suç duyurusunda bulunmanızda yapmanız gerekenler arasındadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir