Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

kredi kartını internet alışverişine açtırma

Günlük hayatımızı devam ettirmek için çalışmak zorundayız.  Çalıştığımız sürenin karşılığında kazandığımız tutar ihtiyaçlarımızı karşılamaya yarar. İş hayatında sürekli bir ticaret söz konusudur. Her şey yolunda giderken bir an da yeni çıkan bir masraf karşısında eğer bir birikimimiz yok ise kredi kartına başvurmayı tercih ederiz. Bu ihtiyaçlarımız sadece iş için olmayabilir tabi ki, yeni bir eşya için de, özel ihtiyaçlar nedeniyle de kredi kartına başvurmak durumunda kalabiliriz. Normal kredi kartı yanı sıra bankaların bizlere sunduğu araç kredisi, ev kredisi, tatil kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi kredi olanaklarından bize uygun olanını seçer ve bir ödeme planı düzenlenir. Her ayın belirli günleri arasında bankaya ödeme yapmamız gerekir.  Kredimizi alırken belli bir vade karşılığında kredi çekeriz.  Belli gün gecikmelerinde banka esnek davransa da günlük faiz tutarı ödeyeceğimiz tutara işlenir. Eğer ödemelerimizi uzun süre aksatırsak banka bizlere hatırlatma yapma durumunda kalır.  Bu yazımızda Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır? onu inceleyeceğiz. Herkes zamanında kredi kartını ödemek istese de bazen şartlar kredi kartı kullanıcılarını zorlar. Gecikmeler olur ve bazen de hiç ödeme yapamaya bilinir de. Bu durumlarda kredi kartı yapılandırma seçeneğini değerlendirme seçeneği meydana gelir.

kredi kartını internet alışverişine açtırma

kredi kartını internet alışverişine açtırma

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

Kredi kartı borcu yapılandırması, kredi kartınızın ana borcu, faizi ve o güne kadar oluşmuş masrafları ile birlikte nakit miktarının tutarı üzerinden hesaplanarak yapılır. Borç tutarının peşin ödenmesi tercih edilirse, banka ya da varlık yönetim şirketi bu tutarın üzerinde indirim uygulaması yapabilir. Ancak yapılandırma, yapılacak tutar peşin ödeme yapılamamasından dolayı uygulanır.  Varlık yönetim şirketleri bu tarz borçlar için hem vade hem de indirim uygulamayı tercih ederler. Fakat bu borcun ne kadar yeni takibe düştüğüne bağlı olarak değişir. Düşük bir kredi kartı borcunda, örneğin 3000 TL’nin altında bir borç genellikle anaparanın altında bir anlaşma teklif edilmez. Bu tip borçlarda 12 ay taksit veya belirli bir ödemesiz dönemden sonra taksit yapma işlemi uygulanabilir. Genelde borçluların tercihi 24 ay vadedir ancak varlık şirketleri borcun miktarına göre vade önerebilir.

Kredi Kartı Kullanıma Kapatma Nasıl Yapılır?
Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma
Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? – Banka Kredi Yapılandırması

Kredi Kartı Borcunun Ödenememesi Durumunda Ne Olur?

Kredi kartının ödenememesi durumlarında bankalar 90 günlük idari takip süresinde borçlu ile görüşerek bu borcu tahsil edilmesi gerektiğini hatırlatırlar. Kredi kartı borcu ödenmezse bu 90 günden sonra ise kanuni takip süresi başlatılır. Eğer banka kanuni takip başlatmışsa bu çeşitli hacizler halinde borçluya yansır. Borçlunun varsa evine, arabasına veya maaşına haciz gelebilir. Eğer bu borcu icra takibi ve hacizler konduktan sonra varlık yönetim şirketleri devralmışsa, onlar da bu kanuni süreci takip ettirirler. Bu borcun ve hacizin silinmesi mümkün değildir. Ödenmeyen ve yapılandırılmayan kredi kartı borcu, bankalara yeniden borçlanmanıza engel olacaktır. Yani yeni bir ihtiyaç kredisi ev kredisi, araç kredisi veya herhangi bir kredi için başvurduğunuzda başvurduğunuz tutar ne olursa olsun ödenmeyen kart borcunuz sicilinize işlendiğinden başvurularınız ret edilecektir.  27 Eylül 2016 tarihli ve 29840 sayılı Resmi  Gazete’de yayımlanan uygulama ile milyonlarca kredi kartı borçlusuna ödemede kolaylık sağlanarak borçlunun derin bir nefes almasına olanak sağlıyor. 36 aydan başlayan ve en fazla 72 aya kadar uzayabilen vade seçenekleri sunuluyor. Bankaya olan kredi kartı borcunuz uzun vade ve küçük ödeme planlarıyla borçluyu rahatlasa da vadeler uzadıkça uygulanan faiz oranları ile toplam borcunuza ciddi bir maliyet yükü de getirebiliyor.

 

 

 

 

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir