Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır? Detaylı Anlatım

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi kartı alışverişlerde kişilere büyük kolaylık sağlıyor. Özellikle yüksek fiyatlar ile alınacak ürünlerin taksitlendirilmesi maddi anlamda rahatlıklar sağlıyor. Tabi kredi kartını kullanmanın da bir sınırı var. Bankalar müşterilerin gelirlerine göre veya müşterilerin isteğine göre kartlara bir limit koyuyorlar. Ama ilerleyen zamanlarda kartınızın limitini arttırmanız mümkün. Kredi kartı limiti nasıl arttırılır, bunun hakkındaki bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır ?

Kredi kartının limitini arttırmak için banka şubelerine gidebilirsiniz. Bunun dışında internet bankacılığını da kullanarak kredi kartınızın limitini arttırabilirsiniz.

Kredi kartı limiti nasıl arttırılır sorusuna bir diğer yanıt ise, Kredi kartı limitini arttırmak için SMS yolu ile de kart limiti arttırma işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bazı zamanlarda bankalar borcuna sadık müşterilerine kart limitini yükseltmek isteyip istemediklerini de belirterek bilgilendirme mesajları da göndermektedir. Bu mesajları da dikkate alabilirsiniz.

Kredi kartınızın limitini arttırmak için başvurduğunuz zaman anında kredi kartınızın limiti artmaz. Öncelikle banka yetkilileri daha önceki kredi kartı ödemelerinizi dikkate alır. Kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapanların kredi notu yükselir. Kredi notunun yükselmesi ile birlikte bankalar ödemelerinizi düzenli yaptığınız için kart limitinizi yükseltmenizi sağlar. Bu nedenle kredi kartınızın limitini yükseltmeden önce borucunuzu aynı şekilde düzenli olarak ödeyip ödeyemeyeceğinize dikkat edin. Yoksa ödemelerde yaşadığınız sorunlar kredi notunuzu düşürecek ve ilerde banka ile yapmak istediğiniz işlemlerde bu durum sizin için olumsuz bir etki oluşturacaktır.

Kredi Kartı Limitini Arttırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Daha rahat alışveriş yapabilmek ve istediklerinizi rahatça alabilmek için kartınızın limitini arttırmak isteyebilirsiniz. Ama kartınızın limiti arttığı için daha fazla harcama yaparsınız. Bu durumda da ilerde maddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kart limitinizi arttırmadan gelir ve gider durumunuzu gözden geçirip ödeyebileceğiniz miktara göre kart limitinizi arttırmalısınız. Geliriniz ile doğru orantılı olacak şekilde kart limitinizi arttırmanız en doğrusudur.

Aylık geliriniz 3.000 TL iken kart limitinizin 15.000 TL olması sizin rahat rahat harcama yapmanızı sağlar ama ay sonunda ödemelerde sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Bunun dışında kart limiti arttırılırken gelirinizden çok çok yüksek, mesela 30.000 TL’lik bir kart limiti istediğiniz zaman banka bu durumu olumsuz bir şekilde karşılar ve bu parayı nasıl ödeyebileceğinizi düşünüp kart limitinizi yükseltmeyebilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır

Kredi Kartını Doğru Kullanmanın Yolları

Kredi kartı doğru bir şekilde kullanıldığı zaman kişilere alışveriş yapımında kolaylık sağlıyor. Birçok kişi cebinde birkaç tane kredi kartını bulunduruyor. Tabi yapılan yanlış harcamalar kredi kartının borçlarının ödenmesinde sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Bu nedenle kredi kartını doğru kullanmanın yolları işte bu noktada önemli. Kredi kartını doğru ve sorunsuz bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken detayları sizler için sıraladık.

Bütçe Yaparak Harcamalarınızı Yapın

Kredi kartı cebinizde olduğu zaman onu sınırsız bir ödeme aracı olarak düşünüyorsunuz. Böyle olunca da ay sonunu düşünmeden rahat rahat harcamalar yapabiliyorsunuz. Ay sonunda ise yaptığınız fazla harcamalar bütçenizi zor duruma sokuyor. Bu nedenle aylık olarak kredi kartınıza yapabileceğiniz ödeme miktarını belirleyin ve bu şekilde harcamalarınızı yapın. Diğer ödemelerinizi de dikkate alarak kart bütçenizi belirlerseniz ay sonunda sorun yaşamazsınız.

Kartınızın Size Sunduğu Ödül Programlarını Doğru Belirleyin

Bankalar kredi kartı kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunmaktadır. Siz harcamalarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre bu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Mesela arabanız var ve sık sık yolculuk yapıyorsanız o zaman benzin kampanyalarına göz atabilirsiniz. Bunun dışında para puan, taksit, alışveriş kampanyalarını takip edip bunları avantajlı bir hale getirebilirsiniz.

Birden Fazla Kartınız Varsa Hepsi İçin Ayrı Bir Plan Yapın

Uzun yıllardır kart kullanıcısı olabilirsiniz. Okul nedeniyle, iş nedeniyle aldığınız farklı kredi kartlarınız olabilir. Bu kredi kartlarını düzenli olarak yıllardır kullanmanız kredi sicilinizi olumlu etkileyecektir. Kartlarınızı farklı harcamalar için kullanıp sizlere sunulan avantajlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca tek bir kredi kartı kullanıp bunun avantajlarından ve para puanlarından faydalanabilirsiniz. Kredi kartlarının kart aidatı var bunu unutmayın. Bu nedenle kartlarınızı kullanırken kullanım amacını ve size olan faydalarını düşünerek hareket edin. Bu sayede gereksiz yere kart aidatı ödeme masrafından kurtulursunuz.

Borçlarınızı Düzenli Ödeyip Diğer Aylara Yansıtmamaya Dikkat Edin

Kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli detay aylık borç ödemelerinin düzenli bir şekilde ödenmesidir. Kartınızın borcunu o ay ödemekte zorlanıyorsanız en azından asgari tutarı ödemeye dikkat edin. Kartınızın borçlarını düzenli ödemezseniz kartınızın size sunduğu imkanlardan faydalanmanızın bir anlamı da kalmaz. Ayrıca bu durum kredi sicilinize işler ve kredi notunuzu düşürür.

Makalemizde Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır ? sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Ayrıca kredi kartı kullanımı hakkında detaylı bilgi verdik. Aklınıza takılan soruları yorum kısmımıza sorabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir